VUČIĆ NA GENERALNOJ SKUPŠTINI UN: Srbija braneći svoj integritet brani temelje i principe Ujedinjenih nacija (VIDEO)

Novosti online

21. 09. 2020. u 19:39 >> 19:55

PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas na sastanku Generalne skupštine UN na visokom nivou, povodom obeležavanja 75. godišnjice Ujedinjenih nacija.

ВУЧИЋ НА ГЕНЕРАЛНОЈ СКУПШТИНИ УН: Србија бранећи свој интегритет брани темеље и принципе Уједињених нација (ВИДЕО)

Foto: Printskrin

Vučić poručio da Srbija odbranom svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta brani i međunarodno pravo i temeljne principe na kojima počivaju Ujedinjene nacije. On je naglasio da Povelja UN treba da bude "ustav" savremene međunarodne zajednice i skup osnovnih principa, koji regulišu međunarodne odnose i procese u međunarodnoj zajednici.

"Nažalost, na kraju 20. veka, mi smo u Srbiji iskusili unilateralne mere i akcije, koje su podrivale i dovele u pitanje efikasnost multilateralizma i mehanizama međunarodne saradnje, kao i samo međunarodno pravo. Privreme institucije u Prištini proglasile su nezavisnost jednostranim aktom i prekršile Rezoluciju UN 1244, ozbiljno minirajući na taj način bezbednost Srbije i regiona u celini", istakao je Vučić u video obraćanju na sastanku Generalne skupštine UN na visokom nivou, povodom obeležavanja 75. godina od potpisivanja Povelje UN.

On je podsetio da je Srbija potpuno opredeljena za pronalaženje kompromisnog rešenja za pitanje Kosova i Metohije.

Poručio je da Srbija vodi odgovornu politiku i ulaže napore da sačuva interese svojih građana i regionalni mir i stabilnost.

"Odbranom suvereniteta i teritorijalnog integriteta, poštujući Rezoluciju 1244 Srbija brani i međunarodno pravo, Povelju UN, ali i konačno autoritet Saveta bezbednosti", naglasio je predsednik Republike.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Imam veliku čast da vam se obratim u ime Republike Srbije danas, kada obeležavamo 75 godina od osnivanja Ujedinjenih nacija. Ova važna godišnjica je prilika da ponovo potvrdimo kolektivnu posvećenost multilateralizmu i načelima koja smo svi prihvatili kada smo potpisali Povelju UN pre 75 godina. Ponosimo se činjenicom da je Jugoslavija - čiji je Republika Srbija naslednik - bila među prvih pedeset potpisnica Povelje i jedna od članica osnivača ove međunarodne organizacije koja deluje više od sedam decenija, služeći kao univerzalna platforma za dijalog na ravnopravnoj osnovi i igrajući ključnu ulogu u održavanju mira i stabilnosti, zaštiti ljudskih prava i stvaranju uslova za ekonomski razvoj širom sveta. Ne iznenađuje činjenica da su srpski narod i njegovi diplomatski predstavnici aktivno učestvovali u svim međunarodnim naporima koji su doveli do stvaranja Ujedinjenih nacija, imajući u vidu njihovu težnju ka miru među narodima. Ovu godišnjicu UN obeležavamo u vreme kada se ceo svet bori sa pandemijom Kovid-19, izazovom koji je pogodio čitavu planetu i koji testira našu spremnost da delujemo zajednički, ali istovremeno ponovo potvrđuje da su Ujedinjene nacije danas potrebne isto onoliko koliko su bile kada su osnovane, te da se njen značaj ne može dovesti u pitanje. Povelja Ujedinjenih nacija treba da predstavlja ustav savremene međunarodne zajednice i skup osnovnih principa i načela koja regulišu međunarodne odnose i procese u međunarodnoj zajednici. Nažalost, na samom kraju 20. veka, mi u Republici Srbiji iskusili smo jednostrane mere i akcije koje su narušile i dovele u pitanje efikasnost multilateralizma i mehanizama međunarodne saradnje, kao i samog međunarodnog prava. Privremene institucije u Prištini proglasile su jednostranim aktom nezavisnost takozvanog Kosova i prekršile Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN, čime su ozbiljno narušile stabilnost kako Republike Srbije, tako i regiona u celini. Podsetio bih da je Republika Srbija u potpunosti posvećena pronalaženju kompromisnog rešenja za pitanje Kosova i Metohije. Srbija je vodila odgovornu politiku ulažući najveće napore da zaštiti interese svog naroda i regionalnog mira i stabilnosti.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on Sep 21, 2020 at 10:30am PDT

SRBIJA OPREDELjENA ZA KOMROMISNO REŠENjE OKO PITANjA KIM

On je podsetio da je Srbija potpuno opredeljena za pronalaženje kompromisnog rešenja za pitanje Kosova i Metohije.

Poručio je da Srbija vodi odgovornu politiku i ulaže napore da sačuva interese svojih građana i regionalni mir i stabilnost.

"Odbranom suvereniteta i teritorijalnog integriteta, poštujući Rezoluciju 1244 Srbija brani i međunarodno pravo, Povelju UN, ali i konačno autoritet Saveta bezbednosti", naglasio je predsednik Republike.

 
SVET SUOČEN SA GLOBALNIM POZIVOM NA BUĐENjE DA OBJEDINI SNAGE

Vučić je istakao da je svet danas suočen sa globalnim pozivom na buđenje da objedini snage i otvori novu viziju boljeg, prosperitenijeg, stabilnijeg i bezbednijeg sveta, u kojem niko ne bi bio ostavljen po strani.

Vučić je naglasio da je ova godišnjica prilika da svet ponovo potvrdi kolektivnu privrženost multilateralizmu, principima kojima su se svi obavezali Poveljom UN pre 75 godina.

"Ponosimo se činjenicom da je Jugoslavija, čiji je naslednik Srbija, bila među prvih 50 potpisnika Povelje UN. Ona je jedan od osnivača ove međunarodne organizacije, koja deluje više od sedam decenija kao univerzalna platforma za dijalog na ravnopravnoj osnovi, igrajući važnu ulogu u održavanju mira i stabilnosti, zaštiti ljudskih prava i ekonomskog razvoja širom sveta", rekao je predsednik Srbije.

Foto: Printskrin

 
SRBIJA OSTAJE PRIVRŽENA PRINCIPIMA I OSNOVAMA POVELjE UN

Vučić je rekao da ne treba da čudi činjenica da su srpski narod i njegovi diplomatski predstavnici, aktivno učetsvovali u svim međunarodnim aktivnostima koje su vodile ka osnivanju UN sa ciljem upostavljanja mira među nacijama.

Srbija, prema njegovim rečima, ostaje privržena principima i osnovama Povelje UN koje su važne danas, koliko su bile i u vreme usvajanja tog dokumenta.

"Obeležavamo ovu godišnjicu u vreme kada se čitav svet bori sa pandemijom, izazovom koji je stavio na test našu spremnost na zajedništvo, ali i ponovo potvrđuje da su UN danas potrebne isto onoliko koliko su bile kada su osnovane i da se njen značaj ne može dovesti u pitanje", ukazao je Vučić.

Duboko smo uvereni da samo kroz saradnju, koordinaciju i poštovanje možemo da nađemo globalni odgovor na ovu globalnu pretnju, zaključio je predsednik Srbije.

Ujedinjene nacije osnovane su posle Drugog svetskog rata kako bi se sprečio još jedan sličan konflikt, a pretpostavlja se da će svetski lideri usvojiti zajedničko saopštenje u kome će priznati "trenutke razočarenja".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (34)

NJIH DVOJICA SU U BOLNICI: Obradović zabrinuo grobare posle poraza od Budućnosti