DAČIĆ "USPORIO" ZAKONE: Novi parlament usvojio po hitnom postupku tri od 14 zakonskih propisa

S. S. R.

14. 12. 2020. u 10:23

SKUPŠTINA Srbije raspravljala je od početka novog saziva o tri zakona po hitnom postupku, dok je o 14 polemisano po redovnoj proceduri.

ДАЧИЋ УСПОРИО ЗАКОНЕ: Нови парламент усвојио по хитном поступку три од 14 законских прописа

Predsednik Skupštine Ivica Dačić/ Foto Tanjug

Ovako je počelo da se ostvaruje obećanje predsednika zakonodavnog doma Ivice Dačića "da više neće biti brzih donošenja akata, osim u izuzetnim slučajevima", što je bila boljka prethodnog poslaničkog tima.

Naime, od 2016. pa do izbora u junu 2020. godine, gotovo 40 odsto zakona imalo je "oznaku" hitnosti. Tako je 348 usvojeno po redovnoj proceduri, a 207 po ubrzanoj, zbog čega je iz EU nekoliko puta stizala i opomena. Iako je mandat morao da započne hitnim usvajanjem rebalansa budžeta za 2020, a zatim i akta o kaznama za nepoštovanje mera zbog pandemije virusa korona, Dačić je kasnije sednice uveo u mirniji tempo.

- Radimo po redovnom postupku, nema hitnih, a sednice se zakazuju sedam dana unapred. Zakon najmanje 15 dana boravi u skupštinskim odborima, jer kad je po hitnom postupku, već sutra mora u plenum, a odbori o tome ne raspravljaju na određeni način - naveo je Dačić.

Prema Poslovniku, Vlada može da traži da usvajanje zakona bude "ubrzano" samo ako se njime "uređuju pitanja i odnosi nastali usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide, a nedonošenje zakona moglo bi da prouzrokuje štetne posledice po život i zdravlje ljudi, bezbednost zemlje i rad organizacija, kao i radi ispunjenja međunarodnih obaveza i usklađivanja propisa s EU". U tom slučaju, sednica parlamenta se zakazuje 24 časa pošto je dokument stigao u parlament, pa su se često čule primedbe da poslanici koji o njemu treba da polemišu, nemaju vremena ni da ga čestito pročitaju.

Ubrzanim ritmom u proteklom sazivu raspravljalo se o zakonima iz svih oblasti, a teško da se može reći da su ispunjavali uslove hitnog postupka. Ova navika da se na zakone stavlja oznaka "hitno" traje maltene od uvođenja višestranačja. Najviše brzih usvajanja bilo je 2008. godine i to čak 92 odsto, a najmanje 1994. - sedam procenata.

STATISTIKA

TOKOM 2016. godine gotovo polovina zakona bila je "hitna" - 42 su doneta po redovnoj, a 39 po ubrzanoj proceduri. U 2017. odnos je bio 50 prema 37, dok su godinu kasnije poslanici o 114 zakona polemisali mirnim, a o 92 "trkačkim" tempom. U 2019. bilo je manje hitnih - 31, naspram 81 po redovnoj proceduri. Do isteka mandata ove godine, poslanici su stavili pečat na 69 zakona, od čega je osam bilo "hitno".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO PAKAO Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO "PAKAO" Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

DA useljenje u stan može da se oduži, a da majstori, angažovani na renoviranju ili adaptaciji, nisu nimalo krivi za to, najbolje znaju potrošači prilikom kupovine nameštaja. Sve je više primedaba građana na neažurnost i neodgovornost salona, jer probijaju dogovorene rokove dostave. Još veća muka od toga je što se neretko događa da kupljeni komadi stignu sa greškom, pa to dodatno produžava čekanje. Savet znalaca iz oblasti zaštite prava potrošača je da reklamacije trgovcima upute pisanim putem. Ako to ne pomogne, sektor tržišne inspekcije pri Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine sledeća je adresa.

05. 07. 2024. u 08:36

Komentari (0)

NIJE SAMO KOLENO PROBLEM! Novak Đoković otkrio i ovo na Vimbldonu!