TRAŽE PREVODIOCE ZA SRPSKI: Koordinaciono telo rešava problem jezika u lokalnoj skupštini Preševa
IZOSTANAK prevoda na srpski tokom konstitutivne sednice Opštine Preševo, koja se u potpunosti odvijala na albanskom, nije jedinstven slučaj u ovom mestu i slične situacije već su se događale.
Zato će predstavnici Koordinacionog tela za Preševo, Bujanovac i Medveđu razgovarati sa čelnicima Opštine i zatražiti od nadležnog ministarstva zapošljavanje prevodioca.
Političke tenzije u Preševu porasle su posle konstitutivne sednice lokalne skupštine na kojoj je bivši predsednik Opštine Šćiprim Arifi optužen da je produžena ruka Aleksandra Vučića i praktično isključen iz vlasti iako je njegova Alternativa za promene osvojila najviše glasova. To zasedanje napustila su dva srpska odbornika zato što nije bio obezbeđen prevod sa albanskog na srpski.
- Takva situacija postoji odranije i u prošlosti je prevazilažena od događaja do događaja - kaže, za "Novosti" , predsednik Koordinacionog tela Zoran Stanković.
- Zato ćemo sutra da razgovaramo sa rukovodiocima lokalne samouprave i predložimo mere i aktivnosti da se to definitivno reši. Predložićemo Ministarstvu da se opštini odobri zapošljavanje nekoliko prevodilaca i da se omogući ne samo prevođenje tokom sednica skupštine, već i svih dokumenata.
NADLEŽAN INSPEKTORAT
U MINISTARSTVU državne uprave i lokalne samouprave kažu da "prevod na sve jezike koji su u službenoj upotrebi mora da bude obezbeđen kao i što se sva akta Skupštine objavljuju na srpskom jeziku i na jezicima nacionalnih manjina":
- Ukoliko postoji bojazan da bi na narednoj sednici moglo da dođe do toga da ne bude prevoda na srpski jezik, nadležan je Upravni inspektorat Ministarstva, u cilju predupređivanja ovakve situacije.
U opštini Preševo, gde Albanci čine većinu stanovništva, albanski je, uz srpski, zvaničan jezik i ova dva jezika trebalo bi da budu ravnopravna. To piše i u poslovniku Skupštine opštine, koji je objavljen na sajtu i to, paradoksalno, samo na albanskom jeziku.
Prema zakonu, na teritoriji lokalnih samouprava u kojima tradicionalno žive pripadnici neke manjinske zajednice i njihov udeo u ukupnom broju stanovnika dostiže 15 odsto, njihov jezik se obavezno proglašava za službeni. Propisi, međutim, nalažu da se manjinski jezici koriste ravnopravno sa srpskim i da se moraju obezbediti prevodioci.
Na lokalnim izborima u Preševu, održanim 28. marta, najveći broj mandata (14 od 38) osvojila je Alternativa za promene dosadašnjeg predsednika opštine Arifija. Vlast su, ipak, formirali PDD, DPA, Pokret za reforme i Demokratska unija Albanaca, koji su ocenili da je Arifi previše blizak srpskim vlastima. Učešće u koaliciji nije ponuđeno ni dvojici predstavnika Srba koji su osvojili mesta u opštinskom parlamentu. Oni bi, ipak, mogli da postanu deo vlasti ukoliko se bude pravio "paket" zajedno sa Medveđom, gde SNS ima većinu.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)