MLADE ZANATLIJE ALI STAROG KOVA: Izložba maturskih radova učenika škole "Tehnoart" u Manakovoj kući
DA još ima nade za stare zanate, pokazuje Škola za mašinstvo i umetničke zanate "Tehnoart" Beograd.

Foto I. Marinković
Interesovanje za polaganje prijemnog ispita za upis na umetničke profile, ove godine je bilo veće nego prošle. Budući juveliri, stilski krojači i graveri, tokom školovanja uče da u radu koriste tradicionalne tehnika starih majstora ovih zanata. Ručno, bez skenera, lasera, štampača.
U Manakovoj kući do 31. jula, Beograđani mogu videti ispitne radove maturanta, učenika druge i treće godine s ovih profila, kao i kaligrafa. Izložene su unikatne ogrlice, prstenje, broševi, kutije za nakit, kandila, haljine, gravirani predmeti, bodeži... Sve skice za svoje radove đaci su crtali olovkom na papiru, bez korišćenja kompjutera.
- Na smeru juvelir đaci prave nakit i razne predmete, ručno iz ploča materijala, u srebru, bakru i mesingu - navodi Ivana Milev, profesorka praktične nastave.

Foto I. Marinković
- Po završetku škole, mogu samostalno da rade i otvaraju zlatarske radnje. Iako koriste tradicionanu tehniku, obučeni su i za primenu nove tehnologije, pa mogu da se bave 3D dizajnom. Đaci imaju prohodnost na bilo koji fakultet, ali većina njih bira primenjenu umetnost. Čak i ako završe neki drugi fakultet, uvek mogu da se predomisle i bave juvelirstvom.

Foto I. Marinković
Nekada je stvar prestiža u društvu bila imati svog krojača. Danas, nažalost, sve ih je manje. U "Tehnoartu" se i dalje školuju stilski krojači. Skice modela crtaju olovkom, bave se krojenjem modela i šivenjem. Učenici četvrte godine su inspiraciju za svoje maturske radove našli u srednjevekovnim srpskim odorama, balskim haljinama, šanel stilu.

Foto I. Marinković
"Kreatori" su koristili kvalitetne prirodne materijale, pretežno svilu.
- Graver umetničkih predmeta je veoma interesantan smer, povezan s umetnošću - navodi profesorka Milev.
- Učenici uče da graviraju na bakru, mesingu, aluminijumu, staklu, kamenu. Oni mogu i da prave umetničke predmete, graviraju oružje, noževe, kutije.

Foto I. Marinković
Velika prednost za đake je što u četvorogodišnjem školovanju imaju veliki broj časova praktične nastave. U završnim godinama to je čak 15 nedeljno, što je skoro tri dana sedmično.
ATELjE
U SEPTEMBRU će đaci dobiti vajarski atelje i grnčarsku radionicu. Grad je za adaptaciju prostora izdvojio 11,6 miliona dinara, tako da će mladi umetnici imati odlične uslove za školovanje.
Deca su, do sada, imala praktičnu nastavu u neuslovnim prostorima. Nove radionice, površine 250 kvadratnih metara, znatno će unaprediti rad. Ova jedinstvena obrazovna ustanova u Srbiji, koja spaja tehniku i umetnost, osnovana je 1962. godine i od tada nije bilo značajnijih ulaganja.
Preporučujemo

SNOVI U VELIKOM FORMATU: Stalna postavka mladih umetnika u bašti "Privrednika"
13. 06. 2022. u 12:24

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - RAZVELA SE GAGA: Proces dug 13 meseci, PROMENILA prezime, a Toni ima novu devojku i to milionerku
PAPIRI za razvod pevačice Dragane Mirković i Tonija Bijelića su potpisani, a brakorazvodni postupak je okončan posle nešto više od godinu dana.
29. 04. 2025. u 14:20 >> 14:21
Komentari (0)