NOVE CENE ŠOKIRALE RODITELJE: Obezbeđenje u školama skuplje do 400 odsto!
TEK što je počela školska godina, a roditeljima su već počele da stižu poruke za plaćanje obezbeđenja, đačkog dinara, raznih časopisa za mlađe razrede.
Iznosi se razlikuju od škole do škole, u zavisnosti od odluke Saveta roditelja, a kreću se oko 2.000 dinara za đački dinar, ako je uračunata i bezbednost. Iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja poručuju da su sva ta plaćanja na dobrovoljnoj osnovi.
- Savet roditelja svake škole ima pravo da donese odluku o uplati određenih sredstava na račun škole, ali ova odluka ne može biti obavezujuća za roditelje, već se mora jasno istaći da je na dobrovoljnoj osnovi - kažu za "Novosti" u nadležnom ministarstvu.
Iako se iz godine u godinu ponavlja kako su novčana davanja roditelja isključivo na dobrovoljnoj bazi, neke obrazovne ustanove to izgleda zaborave. S obzirom na cene udžbenika, pribora, ovaj dodatni izdatak je zaista prevelik za kućne budžete. Tako su roditelji jedne beogradske gimanzije dobili poruku sa već popunjenom uplatnicom sa imenom deteta, brojem žiro računa sa naznakom "uplata za đački dinar" sa upisanim iznosom od 2.000 dinara. U cenu je uračunato i obezbeđenje.
Našoj redakciji su se javili roditelji iz jedne osnovne škole koje su iz Saveta roditelja pozvali da se izjasne da li će obezbeđenje da plaćaju 500, 1.000 ili 1.500 dinara godišnje. Na osnovu kojih kriterijuma je određena ova cena ne znaju. Prošle godine, istu uslugu su plaćali 300 dinara. Poskupljenje je sada od 67 do čak 400 odsto, u zavisnosti koji iznos izglasaju.
KO DONOSI ODLUKE?
ZAKONOM o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisano je da Savet roditelja odlučuje da li će škola imati obezbeđenje ili ne.
- Niko nam nije objasnio zašto je obezbeđenje poskupelo toliko - kaže majka dece koja pohađaju ovu osmoletku. - Iako škola ima čuvara, zabrinuti smo za bezbednost dece, jer on uglavnom sedi u svojoj kućici. Dešavalo se i da se deca potuku u dvorištu, da oni stariji zadirkuju mlađe, da dođe do koškanja, a da to obezbeđenje nije sprečilo.
Prema rečima Dejana Nedića, direktora Druge ekonomske škole, niko ne može da prisili roditelje za plaćanje "đačkog dinara", pošto je to na dobrovoljnoj bazi.
- Nedopustivo je da u pojedinim školama tako uslovljavaju dodelu svedočanstava - navodi Nedić. - Mislim da moje kolege direktori škola dobro znaju da to plaćanje nije obavezno, ali da su razredne starešine i nastavnici ti koji nisu dobro obavešteni.
Kako kažu u školama, najbolje "platiše" su učenici prvog i drugog razreda, dok je u završnim godinama procenat naplate znatno manji. Prikupljeni novac koristi se za fotokopiranje testova, osiguranje, kupovinu knjiga za odlične učenike, futrole za diplome, neke potrepštine za nastavu.
Preporučujemo
OGLASILO SE MINISTARSTVO PROSVETE: Dobro je da su škole izuzete iz plana uštede energije
21. 09. 2022. u 13:04
OTVARANjE PONUDA 3. OKTOBRA: Ako izvođač sad ne bude izabran, čekaće se rebalans budžeta
10. 09. 2022. u 10:45
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (2)