ODRŽANA NAJVEĆA NAUČNA KONFERENCIJA O KINI U EVROPI: Đurić i Ming otvorili "Dijaloge o Kini"
KONFERENCIJA "Dijalozi o Kini", koja je započela kao skromni onlajn sastanak tokom pandemije, sada je postala najveća naučna konferencija o Kini u Evropi i okupila je istaknute stručnjake, diplomate i 80 naučnika iz 27 zemalja širom sveta sa ciljem promovisanja visokokvalitetnog naučnog istraživanja o Kini i pružanja platforme za razmenu inovativnih istraživanja i uvida u globalnu agendu Kine.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić je zajedno sa ambasadorom Kine Nj. e. Li Mingom, predsednikom Kineske privredne komore u Srbiji Jang Dongom, direktorom IEN, CASS, Peking prof. dr Feng Džungping i direktorom Instituta za međunarodnu politiku i ekonomiju prof. dr Branislavom Đorđevićem otvorio ceremoniju i naglasio značaj ovog okupljanja.
Izjavio je da Beograd ostaje mesto susreta između Istoka i Zapada, promovišući otvorenu debatu o savremenim geopolitičkim izazovima i naglasio važnost odnosa Srbije sa Kinom, posebno posle istorijske posete predsednika Kine Si Đinpinga, u maju 2024. godine, kada je potpisano 29 bilateralnih sporazuma, uključujući i Sporazum o slobodnoj trgovini.
Srbija je posvećena jačanju ekonomske saradnje sa Kinom kroz inicijative kao što su Pojas i put, i mehanizam saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.
Đurić je istakao značaj direktnih letova između Srbije i Kine, što će doprineti jačanju kontakata među ljudima. Pored toga, Kina je najavila poziv za 300 srpskih studenata da studiraju u Kini, što simbolizuje most između dve nacije.
Takođe je naveo da Srbija ulazi u period intenzivnog razvoja, s posebnim naglaskom na svetsku izložbu Ekspo 2027, gde će Srbija predstaviti svoj napredak kroz veštačku inteligenciju i biotehnologiju i time pozvao zvanice da se vrate 2027. godine kako bi videli postignuća Srbije.
Prof. dr Branislav Đorđević, direktor Instituta za međunarodnu politiku i ekonomiju, izrazio je zahvalnost svim učesnicima i podršci koju institut dobija od najstarijih akademskih institucija u oblasti međunarodnih odnosa i naglasio važnost dijaloga o ulozi moderne Kine u globalnom okruženju.
Nj. e. Li Ming je istakao značaj konferencije u produbljivanju međusobnog razumevanja Kine i Evrope, kao i vrednost dijaloga u izgradnji globalnih veza.
Razgovarao je o posvećenosti Kine miru, stabilnosti i razvoju u svetu usled promena i izazova u svetu, sa fokusom na konstruktivnu diplomatiju i napore posredovanja, kao što je njena uloga u saudijsko-iranskom pomirenju i poziv na mir u Ukrajini.
Osvrnuo se na diplomatski stav Kine prema SAD, naglašavajući međusobno poštovanje i mir, njeno partnerstvo sa Rusijom i strateško angažovanje sa Evropskom unijom, kao i strateške i istorijske veze Kine i Srbije.
Govorio je o Srbiji kao prvoj evropskoj zemlji koja je sa Kinom izgradila zajednicu zajedničke budućnosti i model za međunarodne odnose u novoj eri.
- Kina i Republika Srbija imaju sličan mentalitet, zajednički jezik i čvrstu osnovu gvozdenog prijateljstva - naglasio je Ambasador Kine.
Prof. dr Feng Džungping, direktor Instituta za evropske studije Kineske akademije društvenih nauka, istekao je važnost multilateralizma u rešavanju izazova na globalnom nivou, da se ne treba fokusirati samo na velike sile već na zemlje u razvoju i njihove rastuće uloge poslednjih godina, kao i potrebe dobrih odnosa Kine sa susednim državama i mirnog rešavanja sporova.
Konferencija je nastavljena nizom ključnih govora i zanimljivih panel-diskusija, nudeći uvid u interakcije Kine sa različitim globalnim akterima.
Ričard Sakva se osvrnuo na temu "Rusko-kineski odnosi u vreme rata", dajući detaljnu analizu strateškog partnerstva između Rusije i Kine usled globalnih neizvesnosti.
Prvi panel, Kina i povratak oluje velikih sila, istraživao je poziciju Kine u trenutnom geopolitičkom pejzažu. Diskusije su uključivale teme kao što su rivalstvo između SAD i Kine, implikacije veštačke inteligencije u globalnoj strategiji i promene u međunarodnom poretku.
Greg Simons govorio je o tumačenju geopolitike u petoj dimenziji strategije i upoznao prisutne sa novim terminologijama na temu "konačnog stava severa", Zeno Leoni na temu dva hladna rata i povratku geopolitičkih blokova, Dušan Proroković o odnosu SAD i Kine, Vanja Rokvić o "AI trci" između Amerike i Kine, Ivica Bokota o razumevanju kineske spoljne politike kroz istorijski razvoj, dok je Jelena Gledić za kraj govorila o kineskoj kategorizaciji spoljnih odnosa.
U isto vreme se održao i panel usredsređen na angažovanje Kine na globalnom jugu, na kome se diskutovalo o rastućem ekonomskom uticaju Kine u Latinskoj Americi i uticaju Inicijative Pojas i put na ove regione.
Tokom popodneva, održane su diskusije o partnerstvu Kine i Rusije u razvoju i ulozi Kine u multilateralizmu kako bi prikazali dinamiku između Kine i Rusije nakon ukrajinske krize i viziju zemlje o multipolarnosti u globalnom upravljanju, kao i o ulozi Kine u UN, rizicima kineskog svemirskog programa i svemirskog puta svile i kineskom sajber suverenitetu i globalnom sajber upravljanju.
Za kraj prvog dana konferencije, održani su paneli "Zeleni održivi razvoj: Saradnje između Kine i Srbije" i "Kina i perspektive azijske povezanosti".
S obzirom na to da Srbija igra stratešku ulogu u regionalnim planovima Kine, govorilo se o tekućim projektima saradnje u zaštiti životne sredine i održivom razvoju, a svečano je objavljen izveštaj o radu kompanije Ziđing od strane izvršne generalne direktorke Megi Hvang, koja je podelila da je saradnja postavila Srbiju na mesto drugog najvećeg proizvođača bakra u Evropi podrškom projekata kroz kinesku incijativu "Pojas i put"
Na panelu Kine i perspektive azijske povezanosti, diskusije su uključivale strateške veze Kine sa Turskom, Iranom i regionom Zaliva, kao i šire implikacije Inicijative Pojas i put za povezivanje u Aziji.
Drugi dan konferencije posvećen je panelima o akademskoj saradnji Kine i Srbije, gde će se govoriti o razvojnom putu Srbije, inovacionij praksi u spoljnopolitičkom istraživanju i spoljnoj politici Srbije i njenim odnosima sa Kinom i EU.
Dok su za kraj izdvojena dva panela na kojima će se govori o rastućem prisustvu Kine na Balkanu i kineskim studijama slučaja u političkim, bezbednosnim i društveno-ekonomskim sferama kroz kineske vojne strategije, ekonomske politike i incijative "meke moći".
BONUS VIDEO:
Kineski zmaj i simbolika čeličnog prijateljstva dva naroda
Preporučujemo
PRED NAMA SU TRI VELIKA PRAZNIKA U NIZU: Sutra je Krstovdan - ove običaje bi trebalo da ispoštujete
SRPSKA pravoslavna crkva (SPC) sutra slavi Krstovdan, kao uspomenu na prve hrišćane koji su primili veru na samom početku hrišćanske propovedi. Potom sledi Bogojavljenje, pa Jovanjdan.
17. 01. 2025. u 15:55
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
SMRT ZA SRPSKU NOVU Preminula majka popularne folkerke, ona se oglasila: "Umrla je u miru"
POSLEDNjE trenutke provela je u Valjevu, gde je inače i živela.
17. 01. 2025. u 15:45
Komentari (0)