BOTANIČKA BAŠTA SLAVI 131. ROĐENDAN: Zelena oaza u srcu grada koja se prostire na pet hektara danas obeležavala vredan jubilej
UREĐIVANjE Botaničke bašte počelo je na današnji dan pre 131 godinu, tačnije 1890. godine, a danas se bašta "Jevremovac" nalazi u okviru Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Odnedavno je biljni fond koji broji 2.000 biljaka, bogatiji za njih još 25.
Osnovana je 1874. odlukom Ministarstva prosvete Kraljevine Srbije, na predlog Josifa Pančića, koji je bio i njen prvi upravnik. Godine 1889. godine kralj Milan Obrenović poklonio je imanje, koje je nasledio od svog dede Jevrema, Velikoj školi u Beogradu za Botaničku baštu, ali pod uslovom da se zove "Jevremovac", u znak sećanja na njegovog dedu. Na tom mestu i pod tim imenom nalazi se i danas.
Botanička bašta se prostire na površini od oko pet hektara, gde se na otvorenom prostoru nalazi više od 250 vrsta drveća i žbunja, domaćih, evropskih i egzotičnih biljaka, a ukupan biljni fond danas čini oko 500 stabala, žbunja i zeljastih biljaka. Botanička bašta obuhvata pored otvorenih površina, Staklenu baštu i prostorije Instituta za botaniku.
- Pre nekoliko dana smo posadili novih 25 drvenastih biljaka na otvorenom delu i time obogatili biljni fond, koji broji više od 2.000 različitih biljnih vrsta - navode u Botaničkoj bašti "Jevremovac". - Od 1. aprila smo ušli u sezonu kada je bašta otvorena za posete svakog dana od 9.00 do 19.00.
Sastoji se od staklenika, otvorenog prostora i Japanskog vrta. Staklenik je izgrađen u viktorijanskom stilu, sa centralnom kupolom i dva krila. Pokriva oko 550 kvadrata površine i pod svojim svodom čuva oko 1.000 različitih tropskih, subtropskih i mediteranskih vrsta biljaka.
- Otvoreni prostor Botaničke bašte "Jevremovac" podeljen je na 14 površina omeđenih kolskim i pešačkim stazama, unutar kojih se sreću i zasebno organizovane celine poput Japanskog vrta. Botanička bašta "Jevremovac" sadrži biljni fond od preko 1.300 vrsta grupisanih u geografske i ekološke celine, što ovaj prostor čini plućima centra grada - navode iz Botaničke bašte. - Posebno se izdvajaju i po nekoliko desetina godina stari brestovi, impozantna stabla kavkaskih zelkova, gorostasni primerci hrasta lužnjaka.
ULAZNICA 300 DINARA
POJEDINAČNE ulaznice za Botaničku baštu koštaju 300 dinara, dok je za decu od 8 do 15 godina cena karte 100 dinara. Besplatan ulaz obezbeđen je za sve studente Beogradskog univerziteta, trudnice i sugrađane sa hendikepom.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)