BOTANIČKA BAŠTA SLAVI 131. ROĐENDAN: Zelena oaza u srcu grada koja se prostire na pet hektara danas obeležavala vredan jubilej
UREĐIVANjE Botaničke bašte počelo je na današnji dan pre 131 godinu, tačnije 1890. godine, a danas se bašta "Jevremovac" nalazi u okviru Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Odnedavno je biljni fond koji broji 2.000 biljaka, bogatiji za njih još 25.

Foto M. Anđela
Osnovana je 1874. odlukom Ministarstva prosvete Kraljevine Srbije, na predlog Josifa Pančića, koji je bio i njen prvi upravnik. Godine 1889. godine kralj Milan Obrenović poklonio je imanje, koje je nasledio od svog dede Jevrema, Velikoj školi u Beogradu za Botaničku baštu, ali pod uslovom da se zove "Jevremovac", u znak sećanja na njegovog dedu. Na tom mestu i pod tim imenom nalazi se i danas.
Botanička bašta se prostire na površini od oko pet hektara, gde se na otvorenom prostoru nalazi više od 250 vrsta drveća i žbunja, domaćih, evropskih i egzotičnih biljaka, a ukupan biljni fond danas čini oko 500 stabala, žbunja i zeljastih biljaka. Botanička bašta obuhvata pored otvorenih površina, Staklenu baštu i prostorije Instituta za botaniku.
- Pre nekoliko dana smo posadili novih 25 drvenastih biljaka na otvorenom delu i time obogatili biljni fond, koji broji više od 2.000 različitih biljnih vrsta - navode u Botaničkoj bašti "Jevremovac". - Od 1. aprila smo ušli u sezonu kada je bašta otvorena za posete svakog dana od 9.00 do 19.00.

Foto M. Anđela
Sastoji se od staklenika, otvorenog prostora i Japanskog vrta. Staklenik je izgrađen u viktorijanskom stilu, sa centralnom kupolom i dva krila. Pokriva oko 550 kvadrata površine i pod svojim svodom čuva oko 1.000 različitih tropskih, subtropskih i mediteranskih vrsta biljaka.
- Otvoreni prostor Botaničke bašte "Jevremovac" podeljen je na 14 površina omeđenih kolskim i pešačkim stazama, unutar kojih se sreću i zasebno organizovane celine poput Japanskog vrta. Botanička bašta "Jevremovac" sadrži biljni fond od preko 1.300 vrsta grupisanih u geografske i ekološke celine, što ovaj prostor čini plućima centra grada - navode iz Botaničke bašte. - Posebno se izdvajaju i po nekoliko desetina godina stari brestovi, impozantna stabla kavkaskih zelkova, gorostasni primerci hrasta lužnjaka.

Foto M. Anđela
ULAZNICA 300 DINARA
POJEDINAČNE ulaznice za Botaničku baštu koštaju 300 dinara, dok je za decu od 8 do 15 godina cena karte 100 dinara. Besplatan ulaz obezbeđen je za sve studente Beogradskog univerziteta, trudnice i sugrađane sa hendikepom.

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)