Фељтон
Текстови
Буктиња вере у Бога
Чедност и херојство предака владике Николаја одолевали су, ма кад и ма где, сваком народном непријатељу. Никола је био први од деветоро деце, од којих је осморо поумирало од разних болести.
Дете таоц хајдука
Николајев отац Драгомир Велимировић морао је својевремено да плати разбојницима 100 дуката, јер су претили да ће му отети и убити сина, кога је мајка Катарина једном већ успела да им отме из шака.
Учитељ одлучио судбину
У први разред основне школе у манастиру Ћелије, мали Никола доспео уместо свог брата од стрица Атанасија. Отац Драгомир није имао пара за даље школовање у гимназији у Ваљеву, иако је Никола био најбољи ђак.
Дар беседника и писца
Познати београдски прота Алекса Илић, који је имао велики утицај на Николу Велимировића током његовог школовања у богословији, плашио се да се овај не ожени и питао
Поново у школској клупи
Са дипломама два најпознатија факултета у Европи, из Берна и Оксфорда, Никола Велимировић је у Београду дочекан са завишћу, и поред два доктората морао је да у Другој београдској гимназији опет полаже седми и осми разред.
Света мајка Русија
Русија је била Николајева друга велика школа, која је својом топлином одударала од хладног и прагматичног духа Запада, па је он убрзо кориговао свој одбојни став према њој, уверивши се да “Светлост долази са Истока”.
Мисионар у белом свету
На својим мисијама у Европи и Америци, у време Првог светског рата, Николај Велимировић успешно се супротстављао сатанизацији Срба аустроугарске пропаганде, а ватреним говорима је подстакао да се за солунски фронт пријави 20.000 добровољаца.
Син свога народа
Николај је, као прави Шумадинац, био чисти представник своје расе, и у његовом карактеру биле су оличене сјајне и тмурне црте српског човека. Запањени Енглези кад им је велики беседник показао фотографију Ћеле-куле.
На крају пристанак
Дуго се др Николај Велимировић опирао избору за владику, који је најзад обављен 25. марта 1919. године и то после силних убеђивања виђенијих људи из црквених и политичких кругова.
Песма Богу ЛЈубостињи
Владичини записи о посетама српским светињама обилују занимљивим запажањима и луцидним коментарима, па је манастир ЛЈубостињу назвао
Оставка није прихваћена
Неколико месеци после доласка у Охрид 21. јула 1921. владика Николај поднео је оставку Архијерејском сабору, у којој пише да је мислио да Цркви може више да користи са нижег јерахијског положаја.
За сваког време и срце
Охриђани су веома волели Николаја, народ му је прилазио са великим поверењем, а владика је њихове жалбе на власт примао к знању, проверавао и интервенисао, штитећи сиротињу, којој је поделио и све паре од издавача.
Стопама Светог Саве
Уређујући француско и немачко гробље у Битољу, говорио је: Мртав непријатељ није непријатељ, смрт их је помирила!
Опело после 130 година
Са групом спелеолога и археолога, владика је покупио све кости жена и деце из једне пећине у Овчарско-кабларској клисури, које су Турци погушили у српском устанку, изнад ње поставио велики крст са распећем и одржао чувену беседу.
Идејни творац пуча
Поводом потписивања Тројног пакта 25. марта 1941. владика Николај одржао је патриотски говор, у коме је југословенску владу назвао издајничком, а Адолфа Хитлера
Срби нису што и Немци
За све Немце мисли фирер и сви га слушају, Срби су индивидуалисти, свако мисли својом главом и зато је много партија у нашој држави.
Тортура у логору смрти
Када су пропали сви покушаји да се патријарх Гаврило и владика Николај приволе на сарадњу, Немци су донели одлуку да их депортују у злогласни логор Дахау.
Мученик логора Дахау
Описујући робијање у злогласном логору, владика Николај се присећао. У логору је било овако: седиш у неком углу и понављаш себи: Ја сам прах и пепео, Господе узми моју душу.
Стојадиновићево кајање
Бивши председник краљевске владе Милан Стојадиновић долазио код владике да се покаје због Конкордата са Ватиканом и да моли да буде враћен у цркву.
Звоне звона Владици
Једнодушном одлуком Светог архијерејског сабора да се свети владика Николај упише у календар светих примљена је са радошћу и у народу и у цркви.