VEZIŠNICA SAD SLOBODNO TEČE: Uklonjene tri betonske brane na levoj pritoci Ćehotine
TRI betonske brane, koje je na reci Vezišnici u mestu Borovica u opštini Pljevlja 2013. izgradio nepoznati investitor, danas su uklonjeni iz reke.

Foto: WWF Adria
Ovo je prvi put da se uklanjaju prepreke na reci u regionu koja se sprovodi kao deo evropske inicijative za uklanjanje zastarjelih, nefunkcionalnih i opasnih pregrada iz reka, a u svrhu poboljšanja njihovog stanja i biološke raznovrsnosti.
Vezišnica, leva pritoka Ćehotine je danas samo sena onoga što je nekad bila. Industrijsko zagađenje, neprečišćene komunalne vode i ilegalne barijere uticale su negativno na nekad bogati biljni i životinjski svet. Uklanjanjem pregrada iz reke u njoj se ponovno uspostavlja prirodna dinamika protoka vode, omogućava se kretanje ribama i drugim vrstama koje žive u rekama uzvodno i nizvodno, te se u značajnoj meri smanjuje opasnost od poplava, kao i procesi koji mogu dovesti do snižavanja nivoa podzemnih voda koje se koriste kao izvori pitke vode.
Tamara Brajović, generalna direktorka Direktorata za prirodu u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma naglasila je kako je ovo samo početak saradnje na utvrđivanju lokacija i broja nefunkcionalnih pregrada, čime će se osloboditi desetine kilometara vodotokova i omogućiti obnovljanje biološke raznovrsnosti reka.
- Ova inicijativa nije samo tendencija Ministarstva da postigne evropske standarde i realizuje obaveze prema Evropskoj uniji, već je i želja da se crnogorskoj javnosti pojasni značaj ovih aktivnosti. Važno je našim građanima pojasniti i podići svest o važnosti biološke raznovrsnosti, odnosno o posledicama koje nastaju kada se prirodne vrednosti nemarnim i nestručnim pristupom podrede pojedinačnim interesima uz nesagledive posledice na štetu opšteg interesa - napomenula je Brajović.
I dok su u Severnoj Americi pre nekoliko decenija prepoznali važnost uklanjanja starih i nefunkcionalnih pregrada, u Evropi je taj trend započeo pre desetak godina. Iz godine u godinu uklanja se sve više, a posebno otkad je u Strategiji EU za biološku raznovrsnost kao cilj prepoznata potreba vraćanja 25.000 km reka u prirodno stanje do 2030.
godine.
Preporučujemo

LAKŠI PRISTUP RECI: Uređenje leve obale Ibra u centru Kraljeva (FOTO)
05. 10. 2021. u 11:38

SEKU ŠUMU KAO SNOPLjE: Vidrani optužuju šumsko gazdinstvo za krčenje Gosteča
31. 08. 2021. u 08:38

RASKOMADAO TELA GEJ PARA, GLAVE STAVIO U ZAMRZIVAČ: Poroti se smučilo zbog monstruoznog snimka, jedan nije došao na suđenje (FOTO)
KOLUMBIJSKI državljanin Jostin Andres Moskera (35) proglašen je krivim za dvostruko ubistvo u slučaju koji je šokirao britansku javnost.
21. 07. 2025. u 18:43

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)