PREOTIMAJU KULTURNU BAŠTINU OD CRNOGORACA? Praznik i Kolo Svetog Tripuna na hrvatskoj listi UNESKO (FOTO)
29. 11. 2022. u 20:00
IAKO ih je Crna Gora upisala kao svoje, iz hrvatske misije u Unesko saopšteno da su Praznik Svetog Tripuna i Kolo Svetog Tripuna tradicija Hrvata iz Boke Kotorske koji žive u Hrvatskoj!
Povezane vesti
NAKLON IBRAHIMOVIĆA PRED PLOČOM U MORINJU: Potpredsednik Vlade podilazi Hrvatima, sa ministrom Franom Matušićem, odao počast "žrtvama"
POTPREDSEDNIK Vlade Crne Gore Ervin Ibrahimović odao je juče počast "žrtvama" logora Morinj devedesetih, i istakao da zvanična Crna Gora ne okreće glavu od toga niti žmuri na prošlost.
03. 10. 2024. u 07:00
Najnovije iz rubrike
VRANEŠ O HAJCI KOJOJ JE IZLOŽEN: Postavio sam komitsku pesmu iz 1907 godine
Nakon što je na Instagramu postavio stori u kom se vidi njegova fotografija sa predsednikom Opštine Nikšić Markom Kovačevićm i poslanikom Nove srpske demokratije Jovanom Vučurovićem, uz muzičku podlogu sa pesmom ''Sprem'te se, sprem'te četnici", koju prati komentar: "Četa mala, ali odabrana", predsednik Opštine Pljevlja dr Dario Vraneš našao se danas na meti mnogih, pa je sve poprimilo elemente medijske hajke.
23. 12. 2024. u 21:23
TUŽILAC ''SKENIRA'' VRANEŠA: Predsednik Opštine Pljevlja ponovo ustalasao javnost (FOTO)
Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju formiralo je predmet kako bi sprovelo postupak izviđaja i po prikupljanju svih dokaza ocenilo da li u radnjama Daria Vraneša ima elemenata krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti.
23. 12. 2024. u 19:41
PRETPRAZNIČKA DARIVANJA: Opština za porodice u teškoj materijalnoj situaciji, bajkeri za decu u Domu u Bijeloj
Uvek su praznici povod za radost, za okupljanja i darivanje. Hercegnovski Sekretarijat za lokalnu samoupravu obezbedio je 350 poklon paketa hrane i drugih osnovnih životnih namirnica za porodice u teškoj materijalnoj situaciji. Bajkeri, njih 200, obradovali su decu u Domu „Mladost“ u Bijeloj.
23. 12. 2024. u 15:41
OPOZICIJI ODUZETA REČ: Cirkus u Skupštini nastavljen, Mandić "kaznio" poslanike zbog ometanja sednice
NIKAD kraća sednica Skupštine Crne Gore i nikad toliko ispoljene žuči poslanika opozicije prema parlamentarnoj većini, nakon što je predsedavajući Andrija Mandić na početku zasedanja saopštio da je izrekao meru oduzimanja reči svim poslanicima iz redova opozicije koji su sprečili da se održi sednica minulog petka.
23. 12. 2024. u 14:51V.K.
OD NULA DO 39 GLASOVA! Gornje Zaostro se predomislilo, Dajkoviću jedan mandat
SLOBODNA Crna Gora Vladislava Dajkovića, uspela je da pređe cenzus i u subotu dođe do mandata na vanrednim lokalnim izborima u Beranama, nakon ponovljenog glasanja na biračkom mestu Gornje Zaostro, gde je ova partija nakon "prve runde", održane 8. decembra, kada je osvojila svega jedan glas, sada došla do čak 39 glasova!
23. 12. 2024. u 12:21
Milan Lekić
29.11.2022. 22:44
Котор, Празник и Коло Св. Трифуна, етнички и историјски, припадају српској културној баштини, а не хрватској. „Стефан Немања, Велики кнез српски Далмације, Босне, Захумља, Травуније, Диоклије, Раса и свег Илирика“ (Теодосије, 1236), према Скилици и Првовенчаном, престоницу Српске земље „утврдио је у Котору“, 1166. године. Тада је освештана првобитна црква Св.Трифуна заштитника Никеје, али, симболично, и Котора од 1220. када Сава Српски, иначе рођен у Котору, у Никеји буде хиротонисан за првог архиепископа Српске цркве. Котор 1301. добија свој градски статут, заснован на Савином Законоправилу. Велики део српског државног архива са подацима о обележавању заштитника Града и витешким турнирима нестао је у подметнутом пожару 1420. године (Млечани), а оно преостало однео је у Млетке језуита Фарлати, 1724. године, док се део и данас налази у Задру и Загребу. Првобитни назив „Бокељске морнарице“, зна се, био је „Српска бокељска морнарица“, као што је мучно сазнање да је на предлог М. Ђукановића, Црна Гора зграду седишта друштва поред Поморског музеја, поклонила Хрватској. Све до великог земљотреса 1667. већина которских верских храмова била је православна, те и данас оне најстарије чувају делове фресака византијског стила из доба Немањића. Српско „Коло“ већ се налази на УНЕСКО листи, као и „Гусле“, на којима се „свирало током светковина у Котору, на двору Стефана Првовенчаног“, док је на улазу у храм Св. Трифуна, окачена плоча у част „тисућљетног хрватског краљевства и краља Томислава“ 1925.
ivan anić
30.11.2022. 11:36
Pitajte Bokelje što su,naravno Hrvati
on je raspikuca
30.11.2022. 14:33
Sve ce Milo rasprodati i raskuciti, da bi sebe sacuvao, a Hrvati otimaju. Sta bi sa Prevlakom? Jeli im i to dao?
Milan Lekić
30.11.2022. 15:23
Иване, Хрвати у Дубровнику и Котору, појављују се први пут као резултат одлуке Првог, и јединог, хрватског католичког састанка одржаног у Загребу 1900. године, којом се "сви Срби-католици у Далмацији, БиХ и Црној Гори имају сматрати Хрватима". На аустријским пописима до тада, становници Града Дубровника, скоро сви, изјашњавали су се верски као "латини" који говоре српским језиком. Исто је и са Боком. Свеједно, процентуално, "Хрвати" у Боки незнатна су мањина. То што су после разарајућег земљотреса 1667. скоро сви православни которски средњевековни храмови из доба Немањића, систематски претварани у латинске богомоље, ни мало не мења ствар... И данас, сви знамо да је то баштина православних Бокеља, Срба!
Ja
30.11.2022. 16:16
Dobro je to. Da malo osete novocrnogorci kako je kad kradu od drugih!
Toni
30.11.2022. 20:55
Kakve veze imaju Hrvati sa Bokeljima? Molim vas nemojte da širite njihovu iskrivljenu pokradenu istoriju.