RASHODI PRAZNE KASU: Vlada Crne Gore danas predstavlja ekonomske reforme, planiranu potrošnju i prihode
PRIHODI budžeta u toku naredne godine iznosiće 2,88 milijardi evra, dok su rashodi nešto veći i predviđa se da će iznositi 3,16 milijardi.
Ovi podaci iz usvojenog Preloga Zakona o budžetu za 2025. godinu ukazuju da u Vladi za narednu godinu očekuju deficit od 278 miliona. Ipak, detaljnije predstavljanje ekonomskih reformi, planirane potrošnje i prihoda Vlada je zakazala za danas.
Vlada Crne Gore utvrdila je na poslednjoj sednici Predlog zakona o budžetu za narednu godinu i Odluku o zaduživanju za 2025. godinu, uz predviđeni suficit tekuće budžetske potrošnje, što znači da će se država zaduživati isključivo za otplatu starih dugova i finansiranje kapitalnih projekata. Ovim se, kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, ispunjava "zlatno pravilo" budžeta da država sve svoje tekuće obaveze finansira iz tekućih prihoda.
- Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2,88 milijardi evra i u odnosu na planirane za 2024. godinu veći su za 102 miliona ili 3,7 odsto, i pored smanjenja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje planirano u sklopu reforme smanjenja poreskog opterećenja na zarade - navedeno je iz resora na čijem je čelu Novica Vuković.
Kako dodaju, rashodi budžeta planirani su u iznosu od 3,16 milijardi, pa imajući u vidu planirane nivoe prihoda i rashoda, deficit budžeta planiran je u iznosu od 278 miliona evra ili 3,5 odsto BDP-a, kao što je planirano fiskalnom strategijom.
- Budžet karakterišu mere za unapređenje standarda građana implementiranih u okviru programa "Evropa sad 2" koji se odnose na povećanje minimalne zarade sa 450 na 600 i 800 evra, povećanje zarada svim zaposlenima, uz dostizanje nivoa prosečne zarade od 1.000 evra, povećanje minimalne i prosečne penzije, kao i povećanje naknada za stručno osposobljavanje i studenskih kredita - tvrde u Vladi.
Garancije
IZ resora finansija navode da se unapređenje standarda građana i intenzivan investicioni ciklus sprovodi uz punu stabilnost javnih finansija. To garantuje budžetski deficit koji se zadržava na nivou od prosečno 3,3 odsto u naredne tri godine i neto javni dug na nivou od prosečno 61 odsto BDP-a, čime se, ističu, ispunjavaju kriterijumi fiskalne odgovornosti.
Kada je reč o kapitalnom budžetu, planiran je iznos od 280 miliona evra i to za realizaciju višegodišnjih projekata ukupne procenjene vrednosti od 3,7 milijardi evra.
Na predlog budžeta osvrnuo se poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša, koji je ocenio da su veliki problem rashodna strana, ali i deo koji se tiče odvajanja za kapitalne projekte.
- Rashodna strana budžeta pokazuje sistemske probleme društveno-ekonomskog sistema - nagomilavanje administracije, ogromni neproduktivni troškovi, neadekvatna socijalna politika... Kapitalni budžet diskutabilan je iz dva razloga - strukture odnosno broja i pripremljenosti projekata koji su u njemu i samog iznosa jer je oko 93 odsto godišnje potrošnje tekuća potrošnja, a samo oko sedam odsto kapitalna - ocenio je Mugoša.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (0)