KOMPROMISOM ZA SPAS INSTITUTA IGALO: Vlada spremna na restruktuiranje sa ili bez manjinskih akcionara

Vitka Vujnović

10. 01. 2025. u 14:39

Nakon sednice skupštine akcionara Instituta “Igalo” na kojoj je razmatran Plan restruktuiranja ove ustanove čiji je većinski vlasnik država Crna Gora, reagovali su iz Vlade.

КОМПРОМИСОМ ЗА СПАС ИНСТИТУТА ИГАЛО: Влада спремна на реструктуирање са или без мањинских акционара

Foto: RTHN

Tvrdnje manjinskog akcionara Instituta Igalo, Žarka Rakčevića, vlasnika kompanije Vile Oliva, sa vanredne sednice Skupštine akcionara da je „Vlada pristala da ne prodaje prvu fazu (stari objekat Instituta)“ u Vladi smatraju neutemeljenim pokušajem „spašavanja Instituta od države“ navedeno je  između ostalog u reagovanju iz kabineta Milojka Spajića.

S druge strane saopštavaju da je  „usled akumuliranih dugovanja prodaja prve faze  jedino moguće rešenje ako manjinski akcionar na učestvuje u realizaciji Plana restruktuiranja. Institut se može spasiti ili ulaganjem države koja bi kroz otkup akcija obezbedila 2/3 vlasništva Instituta u proporciji  60:40 odsto ili zajedničkim ulaganjem sa manjinskim akcionarom.

Ukoliko manjinski akcionar odabere zajedničko ulaganje sa državom  Vlada je apsolutno spremna da prihvati kompromisna rešenja koja su u korist svih vlasnika Instituta, zaposlenih, Herceg Novog i  Crne Gore. To dokazuje, navedeno je u saopštenju i dosadašnji pristup rešavanju ovog izuzetno složenog pitanja, do kojeg je došlo upravo neadekvatnim odlukama donesenim u prethodnom periodu.

U reagovanju iz Vlade podsećaju na konkretne aktivnosti  koje su realizovane posle višegodišnjih problema u ovom izuzetnom zdravstvenom i rehabilitacionom centru koji je zbog „pogrešnih“ odluka i nečinjenja nadležnih stigao na rub stečaja.  Prvo je  bilo  povećanje cena usluga za pacijente Fonda za zdravstveno osiguranje za sto odsto. To  iz budžeta Crne Gore omogućava Institutu dodatnih 4,5 miliona evra godišnje i  sigurniju likvidnost u poslovanju.

Sledi u saopštenju ocena da su Institut na rub stečaja dovele akumulirane obaveze od preko 20 miliona evra, ruinirani objekti i zastarela oprema, što je rezultat  nebrige prethodnih vlada,  dok  44. Vlada zbog neprocenjivog značaja koji Institut ima neće dopustiti da  država izgubi većinski paket akcija.

-Vodeći se strateškim pristupom, u saradnji sa Univerzitetom Crne Gore pripremljen je Plan restrukturiranja kao jedini, u Zakonu o kontroli državne pomoći, utemeljen način za spas Instituta, za razliku od 2018. godine kada je država poslednji put  želela da ga u potpunosti privatizuje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ODRŽIVI MARKETING: Put ka budućnosti koja brine o svima