NAMETI SVE VEĆI: Pored ulja, skuplje i gorivo, mlečne prerađevine, meso, Vlada ima mehanizam da zaustavi rast cena osnovnih životnih namirnica
CENE u Crnoj Gori opet divljaju! Primer za to je cena litra ulja u marketima, koja se do pre mesec mogla kupiti za oko jedan evro, da bi potom poskupela ze više od 30 odsto, pa sada košta, zavisno od marke i proizvođača od 1,35 do čak 1,70 evra! Ali to je izgleda tek početak, jer u trgovačkim lancima najavljuju novi rast cena te namirnice, ali i proizvoda na bazi ulja.
- S obzirom na to da su u našem lancu marketa kupljene zalihe ulja po nižim cenama pri kraju, očekuje se rast cena ne samo kod nas već na celom tržištu, jer se najavljuju i dalje nestabilne cene koje se menjaju praktično na nedeljnom nivou. Što se tiče ostalih namirnica i poskupljenja moram reći da su očekivana i da se isto dešava, ne samo kod nas već i u regionu. Za sada imamo najave da će ulje svakako biti skuplje, ali i drugih proizvoda od suncokreta, npr. majoneza, margarina - kazala je Olivera Lakonić, iz kompanije "Voli".
Statističari su izračunali da su cene u martu prosečno rasle 1,4 odsto. Pored ulja veće su i cene goriva, mlečnih prerađevina, mesa, brašna, konditorskih i farmaceutskih proizvoda.
U Privrednoj komori kažu da su razlozi pad ekonomske aktivnosti, manja tražnja i trgovinska razmena, ali i rast cena nafte na svetskom nivou što je direktno uticalo i na povećanje troškova transporta.
- To što cene životnih namirnica rastu može se direktno povezati sa odlukama pojedinih država koje su ograničile izvoz suncokreta i žitarica. I vremenske prilike, odnosno niske temperature u ovo doba godine uticaće na uobičajenu prolećnu setvu, što svakako za posledicu može imati dalji rast cena - obrazložila je dr Nina Drakić, potpredsednica Privredne komore.
U Ministarstvu za ekonomski razvoj detaljno od početka godine prate kretanja cena na tržištu, naročito osnovnih namirnica.
- Analiziramo situaciju i ukoliko dođe do značajnijih poremećaja na tržištu, iskoristićemo mogućnosti koje imamo shodno zakonskim propisima. U toku januara ipočetkom februara, kontaktirali smo lokalne samouprave u Crnoj Gori upitom opotrebama na njihovoj teritoriji za jestivim uljem i brašnom - kažu u resoru Ministarstva za ekonomski razvoj na čijem je čelu Jakov Milatović.
Opštine su nakon kontakata sa snabdevačima odgovorile da u ovom trenutku nisu potrebne intervencije.
- Za sada, dakle, nema ozbiljnijih poremećaja na tržištu, radi se o prolaznom trendu. U slučaju da se, ipak, pojavi potreba za intervenciju države, pustićemo na tržište određenu količinu robe kako bi se izbalansirale ponuda i potražnja i na taj način uticalo na nivo cena - poručili su iz tog ministarstva.
TRGOVCI DA SMANjE MARŽE
U TRENUTKU teške ekonomske, političke i zdravstvene krize nije moguće uticati na cene iz uvoza, ali na poskupljenja, ukoliko ima mogućnosti mogli bi intervenisati trgovački lanci sa manjim maržama, bar, do stabilizacije pandemije, poručili su iz Saveza sindikata Crne Gore.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)