UZROCI KRVI U STOLICI: Kada je potrebno uraditi dodatne dijagnostike?
KRV u stolici nije ni malo prijatna pojava, samim tim, treba da se shvati veoma ozbiljno i u takvom slučaju hitno zatraži pomoć lekara. Profesor doktor Goran Barišić, hirurg, objašnjava da nije nužno da ovakva pojava označava karcinom debelog creva, ali da se uglavnom rade dodatne dijagnostike.

FOTO: Arhiva novosti
Najčešće pitanje je to koji razlozi mogu da budu uzrok pozitivnog nalaza za krv u stolici.
- Test na nevidljivo (okultno) krvarenje se najčešće radi u okviru programa ranog otkrivanja karcinoma debelog creva. Ovaj test detektuje minimalne količine krvi u stolici ali ne može da ukaže na tačan izvor krvarenja. Stoga je u slučajevima kada je test pozitivan potrebno uraditi dodatnu dijagnostiku, najčešće kolonoskopiju. Test može da bude pozitivan kod osoba koje imaju karcinom i/ili polipe na debelom crevu, ali i zbog drugih patoloških stanja kao što su želudačni ulkus, hemoroidi, divertikuloza kolona itd.
Doktor naglašava da test može da bude pozitivan i usled gutanja krvi kao i nakon intervencije na zubima ili kod krvarenja iz nosa. Čak i pojedine vrste hrane mogu kod nekih testova uticati na rezultate. Osobe koje imaju vidljivu krv u stolici ne treba da rade ovaj test već da se jave lekaru.

"TO LICE, TE USNE..." Tramp ponovo izazvao pažnju komentarom o svojoj portparolki Karolin Levit (28)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog neobičnog komentara o izgledu portparolke Bele kuće Karolin Levit.
14. 10. 2025. u 14:48

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton
RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.
14. 10. 2025. u 13:06

GOVORIO SAM "NEMOJ", NIJE ME POSLUŠAO: Hasan prodao kuću, sin mu se kockao - "To su zlatni geni"
“Nemoj to sine, tata je prošao sve”
22. 10. 2025. u 10:27
Komentari (0)