STANJE KOLABIRANJA: Čaša vode i hlad prva pomoć kod sunčanice
KADA zbog visoke spoljne temperature osoba kolabira, a to se ovih dana češće događa zbog tropske vrućine, prva pomoć je da se udobno smesti u hladovinu ili zamračenu prostoriju, i da u malim, redovnim gutljajima nadoknađuje tečnost. Ukoliko izgubi svest ili čvrsto zaspi, i ne reaguje na buđenje, neophodna je urgentna intervencija lekara.

Foto: Depositphotos
Doktor Ivana Stefanović, lekar Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Beograda, kaže da sunčanicu uglavnom karakterišu glavobolja, nekad mučnina i zajapurenost u licu.
- Prva pomoć je da se osoba smesti u rashlađenu prostoriju ili hladovinu, da joj se stavi vlažan peškir oko vrata i da joj se da voda. Nakvašen peškir ne bi smeo da bude leden, već pokvašen vodom na sobnoj temperaturi - objašnjava dr Stefanović.
Naša sagovornica kaže da su sunčanici najpodložnija deca i stari ljudi i da bi im na isti način trebalo ukazati prvu pomoć.
- Bitno je da je osoba svesna, trebalo bi je pomalo animirati razgovorom, a deci nikako ne bi trebalo davati mobilni telefon ili tablet, jer to podstične moždanu aktivnost pa bi sunčanica mogla da se pretvori u epileptični napad - upozorava dr Stefanović.
Osim sunčanice, leti su česti i toplotni grčevi.
- Ovo stanje se često dešava kod dostavljača hrane i građevinskih radnika koji su po ceo dan izloženi visokoj spoljnoj temperaturi - kaže dr Stefanović. - Prva pomoć u tom slučaju je nadoknada elektrolita, a najbolje bi bilo da se u obližnjoj apoteci kupi elektrolitni preparat, mada može da posluži i svaka mineralna voda.
Najteže stanje izazvano vrelinom je toplotni udar.
- Kada je osoba bez svesti, tu nema mesta prvoj pomoći već bi odmah trebalo pozvati lekara - kaže dr Stefanović. - Toplotni udar može da zadesi čoveka i u sopstvenom stanu, naročito starije ljude koji se zbog loše procene vremenskih prilika previše obuku i ne rashlade dovoljno životni prostor.
Preporučujemo

RANORANIOCI SU BOLjE RASPOLOŽENI: Evo kako da se zaštitite od depresivnih stanja
22. 08. 2021. u 17:00

EFEKTI PO PRESTANKU PUŠENjA: Oporavak i blagostanje organizma već nakon sat vremena
21. 08. 2021. u 17:00

"TO LICE, TE USNE..." Tramp ponovo izazvao pažnju komentarom o svojoj portparolki Karolin Levit (28)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog neobičnog komentara o izgledu portparolke Bele kuće Karolin Levit.
14. 10. 2025. u 14:48

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton
RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.
14. 10. 2025. u 13:06

GOVORIO SAM "NEMOJ", NIJE ME POSLUŠAO: Hasan prodao kuću, sin mu se kockao - "To su zlatni geni"
“Nemoj to sine, tata je prošao sve”
22. 10. 2025. u 10:27
Komentari (0)