LEKOVI ZA ŽELUDAČNU KISELINU: Prof. dr Slobodan Janković o mogućim rešenjima ovog problema
BOL u želucu ume da bude vrlo jak i neprijatan, najčešče pitanje koje postavljaju pacijenti je to da li lekovi za suzbijanje želudačne kiselinemogu da imaju negativne efekte?
Foto Z. Jovanović
- Lekovi za suzbijanje želudačne kiseline su veoma korisni u lečenju ulkusa i gorušice usled vraćanja želudačne kiseline u jednjak, ali ako se dugo upotrebljavaju mogu izazvati neželjene efekte, ponekad i sa ozbiljnim posledicama. Najpre mogu smanjiti iskorišćavanje vitamina B12, što dovodi do anemije.
Drugo, povećan je rizik od bakterijskih infekcija creva, a prema nalazima nekih studija i od nastanka upale pluća. Dugotrajna upotreba, više od godinu dana, povećava rizik od nastanka preloma kostiju kod starijih osoba, a može doći i do gubitka magnezijuma.
Ključno je da osoba ne uzima ove lekove na svoju ruku duže od mesec dana, ako je duža upotreba neophodna, ona bi trebalo da bude pod kontrolom lekara.
Preporučujemo
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAŠI OTKRIVENO TEŠKO OBOLjENjE Doktor ostao u čudu: "Ovo nisam video u zadnjih 20 godina"
"OD srednje škole muku mučim s tim..."
10. 04. 2026. u 09:52
Komentari (0)