DIJAGNOZA RETKIH TUMORA KASNI ČETIRI GODINE: Dr Bojana Popović o uzrocima pojave neuroendokrinih maligniteta, otkrivanju i lečenju
NEUROENDOKRINI tumori (NET) i dalje predstavljaju manje od jedan odsto svih maligniteta, ali su oni u najvećem porastu kada je reč o onkološkim bolestima.
Podaci iz velikih registara ukazuju da je njihova učestalost od 2003. godine porasla gotovo tri puta: sa oko 2,5 slučajeva na 100.000 stanovnika na oko sedam slučajeva na isti broj stanovnika. Asistent dr Bojana Popović iz Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije kaže da su najčešći NET digestivnog trakta i pluća.
U intervjuu za "Novosti" dr Popović prvo iznosi dobru vest za pacijente, a to je da je značajan broj ovih tumora relativno neaktivan:
- Ovi pacijenti uz terapiju imaju odličnu kontrolu bolesti, radno su sposobni i funkcionalni i imaju odlično preživljavanje - kaže dr Popović.
* Zna li se šta je uzrok porasta učestalosti javljanja ovih tumora?
- Oni su definitivno u porastu, ne samo u našoj zemlji nego i u svetu. Dosta se diskutovalo o uzrocima ovog porasta i danas se smatra da nisu neuroendokrini tumori postali učestaliji, već se jednostavno bolje prepoznaju. Tome je doprinelo ne samo povećanje svesti o postojanju ove retke grupe tumora već i fantastičan razvoj modernih dijagnostičkih procedura.
* Ipak, ima ograničenja u dijagnostici NET.
FINANSIJE U DRUGOM PLANU
* Da li su nove terapije uvek skupe?
- Zavisi od pogleda. Ako posmatramo čisto ekonomski, skupe su. Ali medicina je generalno skupa, a naročito medicina 21. veka koja koristi inovativnu tehnologiju u razvoju inovativnih metoda lečenja, od kojih su samo neke medikamentne. S druge strane, ako imate u vidu da lečenjem obezbeđujete radno sposobnu osobu koja ima zadovoljavajući kvalitet života, ponekad bez ikakvih ograničenja uprkos uznapredovaloj malignoj bolesti, onda finansijski momenat mora da padne u drugi plan. A naročito kada govorimo o relativno malom broju pacijenata, kao što su pacijenti sa NET.
* Da li su lekari posebno edukovani da posumnjaju i pošalju na pravu dijagnostiku kada su NET u pitanju?
- Ovo je jedan od velikih problema ne samo u našoj zemlji nego i u svetu. Sa dijagnozom se dosta kasni, dobrim delom i baš zbog toga što je značajan broj pacijenata sa NET u dobrom opštem stanju, sa malim brojem nespecifičnih tegoba koje često ničim ne upućuju na postojanje tumora u osnovi. Prosečno kašnjenje sa dijagnozom je oko četiri godine. Mi već godinama ulažemo veliki trud u edukaciju kolega drugih specijalnosti, prvenstveno serijama edukativnih predavanja i prikazima naših pacijenata na stručnim skupovima. U okviru Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, UKCS imamo i posebnu ambulantu namenjenu pacijentima sa neuroendokrinim tumorima, u koju mogu biti upućeni pacijenti sa sumnjom na NET iz cele zemlje.
* Koju populaciju ovi tumori najčešće pogađaju?
- Sve subpopulacije su podjednako pogođene, s tim što su neke vrste NET, kao npr. tumori apendiksa, češći u nešto mlađoj populaciji, čak i kod dece. Takođe, neki tumori koji su bili tipični za starije ljude, kao što je neuroendokrini karcinom kože, sada se sa većom učestalošću sreću u mlađoj populaciji. Posebno je tipično da određene nasledne forme NET koje se sreću u okviru sindroma multiple neuroendokrine neoplazije tipa 1 (MEN1), mogu biti prisutne u mladoj populaciji. Srećna okolnost je da kada u određenoj porodici genetičkom analizom utvrdimo postojanje mutacije u genu za MEN1, blagovremenim sistematskim pregledom ovih pacijenata možemo da detektujemo pojavu NET u najranijem stadijumu i efikasno ga izlečimo.
* Koje su mogućnosti lečenja i da li su sve dosad poznate terapije dostupne u Srbiji?
* Među novim terapijama koje se izdvajaju po značajnom napretku u lečenju?
- To su svakako lekovi koji ciljaju prenos signala u tumorskim ćelijama i lekovi koji pripadaju imunoterapiji. Imunoterapija je u polju NET postala dostupna tek nedavno, i to za lečenje retke vrste NET kože. Ova terapija deluje tako što "probudi" imunski sistem bolesnika da ponovo nesmetano prepoznaje malignu ćeliju i uništava je. Ove savremene vrste terapije su promenile paradigmu onkološkog lečenja i omogućile da se lečenje malignih bolesti pretvori u lečenje hroničnih bolesti kao što su srčane bolesti ili dijabetes melitus. Ove terapije su ne samo poboljšale preživljavanje, već omogućavaju da pacijenti tokom lečenja imaju značajno veću udobnost i kvalitet života. Isto se odnosi i na radionuklidnu terapiju, jednu vrstu lečenja koja koristi tehnike nuklearne medicine, a koja je značajno povećala preživljavanje pacijenata sa NET.
Preporučujemo
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)