ODMAH SE POKRENITE: Fizička neaktivnost četvrti najčešći uzrok smrtnosti

Tatjana Marković

24. 07. 2023. u 11:00

SVAKODNEVNO sedenje ima mnogobrojne negativne posledice na telo, dok je fizička neaktivnost četvrti najčešći uzrok smrtnosti u svetu.

ОДМАХ СЕ ПОКРЕНИТЕ: Физичка неактивност четврти најчешћи узрок смртности

Foto: Shutterstock

 Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, sedelački način života je problem koji pogađa više od četvrtine odrasle populacije u svetu (jedna od tri žene i jedan od četiri muškarca ne praktikuju dovoljno fizičke aktivnosti). Stepen neaktivnosti se dvostruko povećava u zemljama sa visokim nacionalnim dohotkom, u odnosu na one u kojima je isti nizak, upozorila je SZO.

Voditi sedelački način života znači provoditi mnogo vremena tokom dana u sedećem ili ležećem položaju, osim kada se spava. Ovo je sve rašireniji trend u današnjem društvu, čiji se uzroci, prema SZO, nalaze pre svega u sve većem sedelačkom načinu života na poslu i kod kuće, u smanjenju kretanja u slobodno vreme, ali i u većem korišćenju prevoznih sredstava koje ne zahteva trošenje energije savremenog čoveka.

Da nevolja bude veća, sedelački način života je još izraženiji sa starenjem, kada se po prirodi stvari javljaju hronični zdravstveni problemi, a dugotrajno sedenje ih dodatno opterećuje. Budući da se broj "sedećih" profesija sve više povećava, stručnjaci upozoravaju da reagujete pre nego što primetite neke od navedenih tegoba.

Uz ova četiri saveta možete da ublažite posledice predugog sedenja:

Noge

Kada noge ne mogu da se ispruže ili pomeraju, mišići nogu s vremenom počinju da bole. Taj bol je na početku slabiji, ali s vremenom postaje sve jači. Zbog toga treba pomeriti stolicu tako da vam je udobnije nogama. Kada sedite, stopala treba da vam budu ravna sa podom, a kolena savijena i malo iznad ravni kukova.

Vrat

Sedenje ispred kompjutera je naporno za kičmu, jer držanje glave pod uglom od 30 stepeni zahteva od tri do četiri puta više naprezanja mišića nego kada je držite pod uglom od 90 stepeni, kažu stručnjaci. Zbog tog je potrebno pozicionirati monitor kompjutera, tako da vam je sredina ekrana u nivou sa bradom, zbog čega će vaš vrat biti u neutralnoj poziciji. Ako ne možete da pomerite monitor, postavite ga na postolje kako ne biste morali da spuštate glavu.

Donji deo leđa

Pogrbljeno sedenje za stolom u početku može da izazove manje bolove u leđima, koji se s vremenom pogoršavaju. Loše držanje dovodi do stezanja kičmenih diskova, što može da izazove trajne probleme. Ono što možete da učinite kako biste ispravili leđa jeste da obavezno koristite tastaturu koja je fizički odvojena od kompjutera, kako se ne biste nadvijali nad njom. Tastaturu primaknite sebi, tako da vam laktovi stoje blizu tela, dok su zglobovi ispruženi.

BONUS VIDEO - Jednostavne vežbe za jutarnje razgibavanje: Malo vremena za lep početak dana

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

FIA BEZ MILOSTI: Udaraju po džepu, oštre kazne za nepristojno ponašanje