POSLE RESPIRATORNE INFEKCIJE - BRONHITIS PA I UPALA PLUĆA: Upozorenje lekara - aktuelne bolesti ostavljaju posledice na organizmu
RESPIRATORNE infekcije masovno uzrokuju zapušavanje nosa i bol u grlu, međutim one, osim gornjih, mogu da zahvate i donje disajne puteve - bronhije i plemenito plućno tkivo.

Foto: Shutterstock
U oba slučaju neophodno je lečnje antibioticima, jer i bronhitis i upala pluća mogu da ostave ozbiljne posledice po zdravlje
Doktor Tatjana Radosavljević, pulmolog kaže da je za bronhitis karakteristična povećana proizvodnja sekreta u plućima, koji se sliva iz nosa i sinusa:
- I virusi i bakterije mogu da uzrokuju pojavu bronhitisa, i teško je po kliničkoj slici razlikovati uzrok infekcije. Virusni bronhitisi, zavisno od izazivača ponekad mogu da budu praćeni i bolovima u mišićima i zglobovima i iscrpljenošću, a veoma brzo mogu da "pređu" u bakterijski - priča dr Radosavljević. - Zbog toga je neophodna primena antibiotika, da pacijent uzima veću količinu tečnosti, da bi lakše iskašljavao sekeret. Ukoliko pacijent ne ume da iskašlje sekret, može slobodno da ga proguta i onda se izbaci preko stolice.
Za razliku od bronhitisa kada se upale samo bronhije, upala pluća zahvata alveole, plemenito plućno tkivo, i po toku je ozbiljnija i zahteva obavezno da se napravi rendgen pluća i intenzivnije leči.
Disajna cev
VIRUS često napada i glavnu disajnu cev - traheju.
- U tom slučaju glavni simptom je uporan kašalj - kaže pulmolog Tatjana Radosavljević. - Ovaj kašalj se može lečiti inhalacijama kortikosteroidima, uz dosta tečnosti. U teoriji, organizam bi i sam mogao da obnovi sluzokožu traheje, ali bi to trajalo mesecima.
- Virusne upale pluća mogu da izazovu virus gripa, neki adenovirusi, kao i kovid - kaže naša sagovornica. - Zato ne bi trebalo da se zaboravi da je kovid i dalje među nama, iako po simptomima sve više liči na obične virusne infekcije. Sumnju na kovid treba da pobudi sporiji oporavak pacijenata, bolovi u leđima i radiološki prisutne upale. Ponekad dijagnoza može da se postavi tek kada se urade antitela na virus korona, čiji je titar u ovim slučajevima veoma povišen.
Naša sagovornica ističe da teške virusne upale pluća mogu da ostave posledice u vidu fibroze, odnosno zamene plemenitog plućnog tikiva ožiljcima, ili pojavu proširenja bronhija u kojima se zadržava sekret koji se lako inficira i dovodi do bronhiektazije. Kod bolesnika koji boluju od hroničnih plućnih bolesti sve ovo može dovesti do teških pogoršanja koji se čak mogu završiti i fatalno.
Kada je o deci reč, pogotovo do dve godine starosti, njima se često upale najsitniji delovi bronhija - bronhiole.
- Upale bronhiola, odnosno bronhiolitisi mogu da budu vrlo ozbiljni i teški po toku, a ukoliko se uspešno ne izleče mogu da dovedu do prekompozicije arhitektonike pluća i ta dece mogu da razviju i bronhijalnu astmu ili proširenja bronhija - napominje dr Radosavljević.
BONUS VIDEO - SOLARNA VODA ZA PROČIŠĆAVANjE ORGANIZMA: Evo kako se pravi
Preporučujemo

DELUJE PROTIV SMRTONOSNE SUPERBAKTERIJE: Naučnici razvili novi antibiotik
03. 01. 2024. u 23:50

LEK IZ PRIRODE: Čaj od cveta divizme može da olakša 5 respiratornih problema
31. 12. 2023. u 19:44

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TRAMP ZASPAO I ZAHRKAO NA SAHRANI PAPE? U njega je ušao duh "Uspavanog Džoa" ili to baš i nije tako?
"USPAVANI Donald" na delu ili baš i ne?
27. 04. 2025. u 14:11
Komentari (0)