POSLE RESPIRATORNE INFEKCIJE - BRONHITIS PA I UPALA PLUĆA: Upozorenje lekara - aktuelne bolesti ostavljaju posledice na organizmu

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

10. 01. 2024. u 12:12

RESPIRATORNE infekcije masovno uzrokuju zapušavanje nosa i bol u grlu, međutim one, osim gornjih, mogu da zahvate i donje disajne puteve - bronhije i plemenito plućno tkivo.

ПОСЛЕ РЕСПИРАТОРНЕ ИНФЕКЦИЈЕ - БРОНХИТИС ПА И УПАЛА ПЛУЋА: Упозорење лекара - актуелне болести остављају последице на организму

Foto: Shutterstock

U oba slučaju neophodno je lečnje antibioticima, jer i bronhitis i upala pluća mogu da ostave ozbiljne posledice po zdravlje

Doktor Tatjana Radosavljević, pulmolog kaže da je za bronhitis karakteristična povećana proizvodnja sekreta u plućima, koji se sliva iz nosa i sinusa:

- I virusi i bakterije mogu da uzrokuju pojavu bronhitisa, i teško je po kliničkoj slici razlikovati uzrok infekcije. Virusni bronhitisi, zavisno od izazivača ponekad mogu da budu praćeni i bolovima u mišićima i zglobovima i iscrpljenošću, a veoma brzo mogu da "pređu" u bakterijski - priča dr Radosavljević. - Zbog toga je neophodna primena antibiotika, da pacijent uzima veću količinu tečnosti, da bi lakše iskašljavao sekeret. Ukoliko pacijent ne ume da iskašlje sekret, može slobodno da ga proguta i onda se izbaci preko stolice.

Za razliku od bronhitisa kada se upale samo bronhije, upala pluća zahvata alveole, plemenito plućno tkivo, i po toku je ozbiljnija i zahteva obavezno da se napravi rendgen pluća i intenzivnije leči.

Disajna cev

VIRUS često napada i glavnu disajnu cev - traheju.

- U tom slučaju glavni simptom je uporan kašalj - kaže pulmolog Tatjana Radosavljević. - Ovaj kašalj se može lečiti inhalacijama kortikosteroidima, uz dosta tečnosti. U teoriji, organizam bi i sam mogao da obnovi sluzokožu traheje, ali bi to trajalo mesecima.

- Virusne upale pluća mogu da izazovu virus gripa, neki adenovirusi, kao i kovid - kaže naša sagovornica. - Zato ne bi trebalo da se zaboravi da je kovid i dalje među nama, iako po simptomima sve više liči na obične virusne infekcije. Sumnju na kovid treba da pobudi sporiji oporavak pacijenata, bolovi u leđima i radiološki prisutne upale. Ponekad dijagnoza može da se postavi tek kada se urade antitela na virus korona, čiji je titar u ovim slučajevima veoma povišen.

Naša sagovornica ističe da teške virusne upale pluća mogu da ostave posledice u vidu fibroze, odnosno zamene plemenitog plućnog tikiva ožiljcima, ili pojavu proširenja bronhija u kojima se zadržava sekret koji se lako inficira i dovodi do bronhiektazije. Kod bolesnika koji boluju od hroničnih plućnih bolesti sve ovo može dovesti do teških pogoršanja koji se čak mogu završiti i fatalno.

Kada je o deci reč, pogotovo do dve godine starosti, njima se često upale najsitniji delovi bronhija - bronhiole.

- Upale bronhiola, odnosno bronhiolitisi mogu da budu vrlo ozbiljni i teški po toku, a ukoliko se uspešno ne izleče mogu da dovedu do prekompozicije arhitektonike pluća i ta dece mogu da razviju i bronhijalnu astmu ili proširenja bronhija - napominje dr Radosavljević.

BONUS VIDEO - SOLARNA VODA ZA PROČIŠĆAVANjE ORGANIZMA: Evo kako se pravi

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAKER KARLSON UPOZORAVA NA MOGUĆI RAT RUSIJE I SAD: Putin neće imati drugog izbora