MANJE SOLI, VIŠE VODE: Pridržavajte se ovih pet pravila da biste imali zdrave bubrege
U RIZIKU da obole od neke od bolesti bubrega su svi stariji od 50 godina, a posebno ako boluju od šećerne bolesti, gojazni su, pušači i pate od hipertenzije. Broj onih koji ispunjavaju ove kriterijume nije mali, pa je zato važno skrenuti pažnju na ulogu i značaj ovog parnog organa.

Foto Shutterstock
Osnovna uloga bubrega jeste da formiraju finalnu mokraću, a pored toga održavaju i homeostazu organizma. To podrazumeva regulaciju vode i elektrolita u našem organizmu, kao i regulaciju različitih hormona, arterijskog krvnog pritiska i izlučivanje otpadnih produkata metabolizma i štetnih hemikalija.
Kada bubrezi počnu da otkazuju, voda i otpadne materije gomilaju se u krvi i pored toga javljaju se i drugi problemi, što vodi ka jednom ili više sledećih simptoma: oticanje ruku, lica, nogu, umor, gubitak apetita, mučnina i povraćanje, kratak dah i visok krvni pritisak.
Da ne bi došlo do ovih znakova oboljenja usvojite ovih pet pravila:
Lekovi
Nesteroidni antizapaljenski lekovi mogu da dovedu do oštećenja bubrega i nefroloških bolesti, ukoliko se svakodnevno uzimaju. Ovi lekovi nisu opasni po bubrege ako ste relativno zdravi i uzimate ih kada je to neophodno, ali ako imate hronične bolove zbog artritisa ili bola u leđima, pa često morate da uzimate ovu grupu lekova, bilo bi dobro da sa lekarom dođete do nekog drugog terapijskog rešenja.
Šećer
Kod gotovo polovine obolelih od dijabetesa razviju se oštećenja bubrega, zbog čega je važno da oboleli od dijabetesa ili oni koji spadaju u rizične grupe, redovno kontrolišu rad bubrega. Oštećenja bubrega nastala kao posledica dijabetesa mogu da se spreče, ili bar da se uspori njihovo napredovanje, ako se na vreme otkriju.
Aktivnost
Na ovaj način ćete sniziti krvni pritisak, a samim tim i rizik od hroničnih bolesti bubrega. Šetajte, vežbajte, vozite bicikl i upražnjavajte bilo kakvu fizičku aktivnost.
Unos soli
Preporučen dnevni unos je između pet i šest grama dnevno, ili oko jedne kašičice. Da biste smanjili unos soli, trebalo bi i da ograničite unos obrađenih i gotovih namirnica, koje inače sadrže mnogo soli. Najlakše će biti ako sami pripremate hranu od svežih namirnica.
Tečnost
Najvažnije za zdravlje bubrega je da unosite dovoljno tečnosti, najbolje vode. Iako studije nisu utvrdile koliko tačno vode bi bilo idealno da unosite, opšta preporuka je između 1,5 i dva litra dnevno. Kada unosite dovoljno tečnosti, bubrezi filtriraju so i toksine iz tela, čime se smanjuje rizik od razvoja bubrežnih bolesti.
Preporučujemo

DEMENCIJU SPREČITE - VEŽBANjEM: Dovoljno vam je bukvalno pet minuta
05. 03. 2025. u 06:45

7 JUTARNjIH NAPITAKA ZA JAČI IMUNITET: Počnite dan s više energije i vitalnosti
24. 02. 2025. u 07:00

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

KINEZI NAPALI NEMAČKI AVION LASEROM? Berlin potvrdio - brod je naciljao lovca, ambasador hitno pozvan na razgovor
KINESKI ratni brod laserski je ciljao nemački avion iznad Crvenog mora tokom misije EU, tvrdi nemačka vlada. Berlin je ocenio incident kao ozbiljan bezbednosni propust i pozvao kineskog ambasadora na hitan razgovor.
10. 07. 2025. u 12:53
Komentari (0)