ZELENI ŠTIT PROTIV UV ZRAČENJA: Da li voće i povrće mogu biti prirodni SPF?
KADA razmišljamo o zaštiti kože od sunca, prva stvar koja nam pada na pamet je krema sa zaštitnim faktorom

Foto Shutterstock
Određene namirnice bogate vitaminima i antioksidansima mogu doprineti zdravlju kože i pomoći joj da se lakše izbori sa oštećenjima izazvanim UV zračenjem. Prema rečima stručnjaka, vitamin C i E su ključni antioksidansi - prvi neutrališe slobodne radikale nastale pod uticajem sunca, dok drugi pojačava njegovo dejstvo i štiti kožu od oksidativnog stresa.
Takođe, beta-karoten i likopen, pigmenti prisutni u povrću i voću jarkih boja, akumuliraju se u koži i pomažu u neutralisanju štetnih efekata sunca.
Namirnice koje se preporučuju:
- Vitamin C: citrusi, jagode, paprika, brokoli, kivi
- Vitamin E: orašasti plodovi, semenke, spanać, avokado
- Beta-karoten: šargarepa, batat, kelj, spanać, kajsije
- Likopen: paradajz (posebno pasata i sos), lubenica, crvena paprika, crveni grejp
Jedno nemačko istraživanje iz 2016. godine ispitalo je uticaj likopena i luteina na zaštitu kože od UV zračenja. Rezultati su pokazali da su obe supstance smanjile oštećenje kože nakon izlaganja suncu, što ukazuje na potencijalnu korist od njihove redovne konzumacije. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ovo nije zamena za klasične metode zaštite, već mogući dodatak.
Iako ishrana može pomoći koži da se bolje nosi sa spoljnim uticajima, ona ne može zameniti efikasnost kreme sa zaštitnim faktorom. Stručnjaci napominju da dejstvo nutrijenata zavisi od brojnih faktora - od sposobnosti apsorpcije, preko količine unetih namirnica, do intenziteta izlaganja suncu.
S druge strane, SPF pruža trenutnu i pouzdanu zaštitu od UVA i UVB zraka, koji su glavni uzročnici prevremenog starenja kože i karcinoma poput melanoma. Dermatolozi preporučuju korišćenje kreme sa najmanje SPF 30, kao i redovno obnavljanje zaštite tokom dana.Dodavanje antioksidanasa kroz ishranu može poboljšati opšte stanje kože i njenu otpornost na spoljašnje faktore. Međutim, to ne znači da možemo zanemariti osnovne metode zaštite kao što su krema sa SPF-om, nošenje šešira, odeće dugih rukava i izbegavanje najjačeg sunca. Najbolji pristup je kombinacija spoljašnje i unutrašnje nege - uz tanjir pun povrća i voća i obaveznu bočicu kreme u torbi.
(Telegraf)
Preporučujemo

OTKRIVENO 10 TAJNI LEPOTE PROTIV STARENjA: Ovako ćete uvek izgledati mlađe
15. 03. 2025. u 20:24

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)