SAVETI ZA NEGU KOŽE LETI: Zaštitite, nahranite i osvežite vaše telo će vam biti zahvalno
LETNjE doba donosi niz spoljašnjih uticaja koji imaju snažan uticaj na kožu – visoke temperature, intenzivno sunčevo zračenje, povećano znojenje, morska so i hlor iz bazena, vetar i vlažnost.

Foto: Profimedia
Koža u takvim uslovima reaguje brže i izraženije nego tokom drugih sezona – postaje suvlja, osetljivija, sklonija iritacijama i pojavama poput crvenila, mitisera ili nepravilnosti u tenu.
Zbog toga letnja rutina nege kože ne bi trebalo da bude samo produžetak uobičajenih navika, već planski osmišljena celina koja prati potrebe kože u toplim danima.
Pored zaštite i hidratacije, letnja nega podrazumeva i prilagođavanje kozmetike, pažljiviji izbor tekstura proizvoda, ali i poseban fokus na očuvanje prirodne barijere kože.
Kreme sa zaštitnim faktorom – svakodnevna obaveza
Zaštita od sunca treba da bude osnova svakodnevne rutine tokom leta. Kreme sa SPF faktorom štite kožu od štetnog UV zračenja koje ne izaziva samo crvenilo i opekotine, već i duboka oštećenja poput gubitka elastičnosti, fleka, ubrzanog starenja i oštećenja ćelijske strukture.

Foto: Free Images Pixabay
Preporučuje se upotreba kreme sa SPF 30 kao minimum za svakodnevnu upotrebu, dok osobe sa svetlom kožom, sklonom peckanju i osetljivošću treba da biraju SPF 50.
Kremu za lice sa zaštitnim faktorom je važno naneti pre izlaska napolje, a zatim je obnavljati tokom dana, naročito nakon znojenja, brisanja lica ili plivanja.
Letnje kreme za lice često dolaze u laganim teksturama koje ne opterećuju kožu i brzo se upijaju, čime se omogućava svakodnevna upotreba čak i u uslovima visoke vlažnosti.
Vitamin D – sunčev saveznik umerenog doziranja
Iako se u letnjim mesecima često priča o štetnosti UV zraka, sunce je takođe izvor korisnog vitamina D. Ovaj vitamin se prirodno stvara u telu kada je koža izložena sunčevoj svetlosti, a od izuzetne je važnosti za brojne procese – jačanje kostiju, ravnotežu hormona, funkciju imunog sistema i zdravlje kože.
Ipak, da bi se postigao optimalan efekat bez rizika, dovoljno je izlaganje suncu u trajanju od 10 do 15 minuta dnevno, u jutarnjim ili večernjim satima kada UV indeks nije visok. Nakon toga, preporučuje se korišćenje zaštitne kreme. Kod osoba koje većinu vremena provode u zatvorenom prostoru, preporučuje se nadoknada vitamina D putem suplemenata, ali uvek uz nadzor stručnjaka. Umerenost i zaštita ključ su za pravilno iskorišćavanje blagodeti sunčeve svetlosti.

Foto Shutterstock
Hijaluronski fileri – savremeni saveznik letnje svežine
U modernoj estetskoj nezi, hijaluronski fileri predstavljaju jedan od najčešće biranih tretmana za osveženje kože. Njihova glavna prednost je sposobnost da vezuju vodu i obnavljaju volumen, čime se koži vraća elastičnost, tonus i mladalački izgled. Tokom leta, kada su visoke temperature i pojačano znojenje česti uzroci dehidratacije kože, fileri mogu pomoći u očuvanju hidrobariere i smanjenju izraženosti finih bora.
Tretmani se obično izvode u ordinacijama estetske medicine, a rezultati su vidljivi odmah i traju nekoliko meseci. Ipak, nakon tretmana važno je izbegavati direktno sunce, saunu i naporne fizičke aktivnosti narednih dana. Fileri su posebno pogodni za one koji žele diskretno osveženje bez dugih oporavaka, a tokom letnjih meseci mogu biti odlična dopuna redovnoj nezi.
Hidratacija i nega tela nakon sunčanja
Nakon boravka na suncu, koži je potrebna posebna pažnja. Bez obzira na to da li je korišćena zaštita, sunčevi zraci utiču na površinski sloj kože i mogu izazvati blago isušivanje, zatezanje i gubitak sjaja. Zato je noćna nega tela i lica ključna za regeneraciju. Preparati sa aloe verom, pantenolom ili termalnom vodom mogu smiriti kožu, dok lagani losioni i gelovi vraćaju vlagu i elastičnost.
Tuširanje mlakom vodom, bez agresivnih sapuna, prvi je korak ka obnavljanju kože nakon dana provedenog na suncu. Važno je izbegavati grubo trljanje peškirom i umesto toga nežno utapkati kožu, kako bi se očuvala njena prirodna zaštitna barijera.

Foto Shutterstock
Prirodna ulja za umirivanje kože – moć jojobe
Letnji period često donosi pojavu svraba, peckanja i iritacija, naročito kod osoba sa suvom ili osetljivom kožom. U takvim slučajevima prirodna ulja mogu pružiti nežno, ali delotvorno rešenje. Jojoba ulje je jedno od najefikasnijih ulja za negu kože tokom leta jer svojom strukturom podseća na ljudski sebum i lako se upija.
Pomaže u umirivanju nadraženih delova kože, obnavlja vlagu i sprečava perutanje. Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa laganim hidratantnim losionima.
Posebno je korisno posle sunčanja, nakon brijanja ili kada koža reaguje na hlor i morsku so. Za razliku od teških masnih ulja, jojoba ne ostavlja mastan sloj i pogodna je čak i za mešovitu i masnu kožu.
Negovana koža tokom leta rezultat je dosledne i promišljene rutine, koja podrazumeva i prevenciju i aktivnu negu.Uvođenjem nekoliko jednostavnih koraka u svakodnevnu praksu – zaštita od sunca, pravilna hidratacija, balans između prirodne i estetske nege – moguće je očuvati zdravlje i lepotu kože bez obzira na visoke temperature i izlaganje spoljnim uticajima. Letnja koža može sijati uz prave izbore i pažljivo osluškivanje njenih potreba.
(B92)
BONUS VIDEO - DR NOVOSTI : Sve što niste znali o psorijazi i vitiligu | Dr Poleksić
Preporučujemo

JEDNOSTAVNE I EFIKASNE: Vežbe uza zid - Jači mišići i manje bolova kičme i vrata
30. 06. 2025. u 06:45

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)