FELJTON - RUSI GRADE ČUVENU ŠARGANSKU OSMICU: Kralj Aleksandar je svesrdno podržao dolazak prognanog ruskog naroda i sveštenstva
JEDAN broj Rusa radio je u fabrikama i bili su veoma cenjeni radnici i rukovodioci.
Tako je u fabrici štofa „Vlada Teokarević” u Paraćinu radila jedna manja grupa Rusa, živeli su u fabričkim stanovima, zajedno sa našim radnicima. U Paraćinu je bila manja kolonija od oko 80 Rusa, osim kod Teokarevića, radili su u Fabrici stakla, školama i lokalnoj administraciji.
Užice je posebno karakteristično. U tom gradu i okolnim mestima - Bajinoj Bašti, Arilju, Čajetini, bilo je nastanjeno oko 800 ruskih izbeglica, ali za razliku od nekih drugih kolonija, ovde su došli pretežno zanatlije, građevinci, inženjeri, ljudi srednjeg sloja, koji su ostavili dubok trag u razvoju ovog kraja. Rade Poznanović u knjizi „Rusi među Erama” navodi da su Rusi učestvovali u gradnji mnogih puteva i pruga u užičkom kraju.
Gradili su putUžice - Kraljeve vode, Užice-Vardište, čuvenu prugu uskog koloseka Šarganska osmica, bolnicu i kasarnu u Krčagovu, most na Drini kod Skelana, park u centru Užica, vodovod u Čajetini, obnavljali zgradu gimnazije, manastir Rača u Bajinoj Bašti, hidrocentralu na Đetinji. Ruski geometri su obnovili premer zemljišta i geodetsku struku u tom području. Nisu birali poslove, radili su gde god se nešto gradilo, čak išli i u nadnicu, prodavali novine. Svuda su bili pedantni i odgovorni i nisu pravili svađe sa ostalim radnicima i lokalnim stanovništvom.
POZNANOVIĆ piše da su ruski radnici bili najbrojniji na izgradnji Šarganske osmice, ukupno njih 81, ali za razliku od nekih drugih, nikada nisu pomenuti kao izgrednici i svađalice. Među 460 biografija užičkih Rusa poseban doprinos i zasluge ostavili su bračni par Jurij i Zinaida Drizo. Jurij je projektovao mnoge puteve u ovom kraju, a njegova supruga je bila omiljeni lekar Užičana. Takođe, istakli su se građevinski inženjeri Aleksandar Osipov i Nikola Prohorov, profesor muzike Jurij Pavlišin, sudija Vladimir Kazmin, sanitarni inspektor Spiridon Borodin, slikar Vsevolod Sudžilovski, general i inženjer Vladimir Volođa Smirnov, rukovodilac radova na podzemnom trezoru filijale Narodne banke u Užicu i graditelj čuvenog pomoćnog mosta tokom bitke na Neretvi, kojim su partizani zavarali neprijatelja.
O ovim carskim Rusima malo se zna u Užicu, jer pamćenje ne traje dugo ukoliko negde nije zapisano i sačuvano od zaborava. Ovi zaslužni Rusi su otrgnuti od zaborava zahvaljujući etnologu Radetu Poznanoviću, koji je istražio stare arhive, odavno prekrivene prašinom.
MLADA kraljevina je imala novoustanovljene prilično duge granice sa susedima, pa joj je bila potrebna i sigurna granična služba. Ruski vojnici i oficiri u skladu sa potrebama Ministarstva vojske i mornarice bili su raspoređeni na nekoliko najnesigurnijih graničnih područja, pod komandom visokih oficira, pukovnika i general-majora. Na ovim poslovima od septembra 1921. godine bilo je angažovano oko 4.500 ruskih vojnika i oficira. Konjičke i pešadijske jedinice bile su raspoređene duž granice sa Grčkom i Albanijom, koja još nije bila potpuno definisana. Ruska straža bila je angažovana i na crnogorskoj strani granice sa Albanijom u predelu Gusinja, Tuzi i Virpazara. Rusi su obezbeđivali i granicu prema Italiji, na ostrvima u severnom Jadranu i kopnu, koja takođe nije bilau potpunosti određena. Ruski izbegli vojnici bili su raspoređeni i na granici sa Austrijom i Mađarskom.
Čuvanje granice je uvek bio veoma rizičan i odgovoran posao, a naročito u to vreme, kada je stvorena nova Kraljevina koja se graničila sa dojučerašnjim neprijateljima. Bilo je i većih incidenata, pa i žrtava, ali takve vesti nisu išle u javnost. Jedna velika diverzija u karauli Jezerce na granici sa Albanijom desila se sredinom 1926. godine kada je ubijeno 26 Vrangelovih kozaka. Nikada nije zvanično saopšteno ko je u mrkloj noći ubio graničare na straži i njihove drugove u Karauli. Preživela su samo četvorica Rusa i nekoliko jugoslovenskih žandarma koji su bili u patroli. Stradali Rusi sahranjeni su na pravoslavnom groblju u Gusinju. Na skromnom spomen-obeležju gde je postavljen samo krst. Sveće za Zadušnice ubijenim Rusima stalno su palile i grobno mesto održavale porodice Lončarević, Bojović i Babović iz Gusinja i Andrijevice.
ZA IZBEGLICE koje nisu mogle da nađu posao preko državnih institucija, ili samostalno, invalidi i bolesni, brojna srpska kulturna društva i pojedinci često su organizovali donatorske priredbe i akcije. To je najpre činio Rusko-jugoslovenski odbor, prethodnica Državne komisije. Taj odbor je bio jedna vrsta nevladinog udruženja, čiji su članovi bili ugledni građani, industrijalci, generali, lekari, kulturni stvaraoci, profesori Univerziteta, između ostalih i Branislav Nušić, Miloš Savčić, Krista Đorđević, dr Đorđe Stanojević, general Voja Živanović, dr Draža Pavlovič, knjižar Dragutin Ilić, profesor Miloš Moskovljević i drugi. Odbor se istakao u prijemu i smeštaju prvog talasa izbeglica 1919. godine i obezbeđenju prve materijalne pomoći, dok još nisu bili formirani nadležni državni organi.
Kasnije su često održavane dobrotvorne zabave, donatorske akcije za pomoć „ruskoj siročadi”, „starim i bolesnim ruskim i srpskim ratnim invalidima” konjičke trke, koncerti. Tako su 10. avgusta 1924. godine na Carevoj ćupriji u organizaciji Kubanskog saveza kozaka održane konjske trke i akrobacije, kao i „vratolomna kozačka džigitovka, koja je lepo primljena u celoj Evropi, naročito u Italiji gde je trkama prisustvovao i kralj Emanuel”. Organizovana je i nagradna igra „za najlepše dame na trkalištu” a takmičenje je završeno kozačkim igrama i zabavom. Zbog velikog interesovanja povećan je broj tramvaja ka Topčideru i uveden specijalni voz sa Železničke stanice, a ceo prihod bio je namenjen „u korist invalida i ruskih studenata”. Na ovakvim događajima najčešće su se prikupljale skromne sume novca, ipak značajne za invalide i siromašne bez redovnih primanja.
Dobrotvorne priloge organizovala su Kolo srpskih sestara „Knjeginja Ljubica” i druga kulturna društva, kao i uticajni pojedinci. Slične dobrotvorne akcije organizovane su u svim većim gradovima.
RUSKA i Srpska pravoslavna crkva dale su značajan doprinos dolasku carskih Rusa i njihovom uključivanju u obrazovne, verske i druge aktivnosti. Sveti arhijerejski sabor SPC uz blagoslov srpskog patrijarha Dimitrija, sredinom 1921. prihvatio je molbu viso - kopreosveštenog mitropolita kijevskog i galicijskog Antonija Hrapovickog (1863-1936) da prihvati najviše predstavnike Ruske pravoslavne crkve koji su preko Krima dospeli u Carigrad, u sedište Vaseljenske Patrijaršije. Srpska pravoslavna crkva je primila pod zaštitu Rusku vrhovnu crkvenu upravu koja je imala jurisdikciju nad sveštenstvom i izbeglim narodom. Njeno sedište je bilo u Sremskim Karlovcima, najpre u zgradi Blagođejanije, a potom u prizemnom delu Patrijaršijskog doma i susednoj dvorišnoj zgradi, čiji je jedan deo služio kao kapela za crkvene obrede.
Hrapovicki je izabran za predstojatelja Ruske pravoslavne zagranične crkve i na tom položaju je ostao do kraja života 1936. godine. Na ulazu u ovo kultno duhovno i svetovno zdanje Srbije, i danas se nalazi spomen-ploča posvećena Antoniju Hrapovickom i kralju Aleksandru Karađorđeviću, koji je svesrdno podržao dolazak prognanog ruskog naroda i sveštenstva.
ZAGRANIČNA RUSKA CRKVA
RUSKA zagranična crkva je dobila sve uslove za rad i služenje izbeglom narodu, slične onima kakve je imalau carskoj Rusiji. Njeno sedište je bilo u Karlovcima sve do 1936. godine, kada se posle smrti Hrapovickog premešta u Beograd, a za njegovog naslednika je izabran mitropolit kišinjevski i hotinski Anastasij (Aleksandar Aleksejevič Gribanovski). Pred dolazak Crvene armije 1944. godine sedište se premešta na Zapad, najpre u Minhen, a potom u Njujork. Posle raspada Sovjetskog Saveza i uvođenja višestranačja u Rusiji, objedinjena je Ruska pravoslavna crkva u zemlji i inostranstvu.
SUTRA: RUSI PODIŽU SVOJU PRVU CRKVU U SRBIJI
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)