ISTORIJSKI DODATAK - AUSTRIJSKI CILJ - POKORITI BUNTOVNU SRBIJU: Vojvoda Putnik dugo nije hteo da poveruje da će glavni udar biti iz Bosne
U SVOM neobjavljenom rukopisu o radu Kombinovane divizije Trifunović podseća na ova čvrsta predubeđenja koja su vladala ne samo u srpskom Generalštabu nego i kod većine u oficirskom koru.
Tako su, sa tom pretpostavkom, proigravane ratne igre na kartama, a od iste hipoteze pošlo se i u pripremi velikog manevra 1908.
Srpski vojni pisci, odreda istaknuti savremenici, razmatrajući srpski ratni plan i ideju strateškog dočeka, nisu pominjali dva detalja na koje podseća Trifunović: "Ovo je predubeđenje ostalo i onda, kada smo iz italijanskog Glavnog generalštaba, a preko njenog odličnog oficira pukovnika Negrija, dobili tačne podatke o austrijskom ratnom planu prema Srbiji. Ove smo podatke dobili u jesen 1912. godine, u jednom vrlo teškom momentu po nas, kad nas je Austrija u jednom preventivnom ratu htela lišiti pobede 1912. i svršiti jednom zasvagda sa 'buntovnom' Srbijom. Italija, iako saveznica Austrije bila je od nje ugrožena godinu dana pre, za vreme rata Italije sa Turskom zbog Tripolija, i malo je trebalo da Austrija i tada prema Italiji ne povede jedan preventivni rat. To je bio razlog koji je približio dva glavna generalštaba: italijanski i srpski. Tada dobijeni podaci tačno su se poklapali sa događajima dve godine docnije. Pa i general Fičev, načelnik bugarskog Glavnog generalštaba, 1912. godine na jednom sastanku sa vojvodom Putnikom, a prilikom razgovora o eventualnim austrijskim operacijama prema Srbiji, ukazivao je na obuhvatnu osnovicu Dunava i Save i operacijski pravac kroz Mačvu ka Valjevu, pre nego na Moravski pravac."
BILO je još nekih znakova, beleži u ovim naknadnim zapažanjima Trifunović, koji su mogli unekoliko otkriti namere Austrije. "Đeneralštabna putovanja austrijskog Glavnog đeneralštaba vršena su poslednjih godina većinom u Bosni i Sremu prema nama. Razvoj železničke mreže izvodio se u poslednje vreme ka donjoj Drini i Savi uz večitu njihovu bojazan da ćemo upasti u Bosnu i dići ustanak, pa usled toga utvrđivanje Sarajeva i pravca ka Drini. Izveštajni odsek srpskog Glavnog generalštaba izradio je skicu austrijske špijunaže od 1908. do1910. iz koga se vidi da je ona poglavito izviđala preko Drine i Mačve ka Užicu i Valjevu. A uvek velikim događajima predstoji i velika špijunaža budućih operacijskih pravaca."
Uprkos ovim činjenicama, srpska vojska je bila strateški iznenađena. Vojvoda Putnik dugo nije hteo da poveruje da je napad iz Bosne ujedno i glavni udar. Srpsko komandovanje, koje se rukovodilo geografsko-strategijskom logikom nije pretpostavilo da je austrijsko komandovanje zanemarilo ovaj osnov najvišeg vojnog zanata i podredilo ga političkim obzirima. Pa ipak, ovo početno iznenađenje bilo je prevladano veštim marš-manevrom II srpske armije koja je bila planom tako postavljena da po potrebi može da sadejstvuje I armiji na moravskom pravcu ili III armiji na drinskom. Odluka o pokretu ka zapadnom bojištu je donesena na dugotrajnoj konferenciji u Vrhovnoj komandi 12. avgusta. Nju nije bilo lako doneti jer je u još nerasvetljenoj situaciji trebalo napustiti odbranu vitalnih centara Srbije.
(Iz knjige: M. Bjelajac, P. Trifunović, "Između vojske i politike". Biografija generala Dušana Trifunovića 1880-1942)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Visoko stilizovana ucena - Pozadina austrougarske note Srbiji 23. jula 1914. godine
U VISOKO stilizovanoj noti, koju je dugo brusio baron Aleksandar fon Musulin, u optužbi protiv Srbije izloženo je da se "ideja o atentatu rodila u Beogradu, da su oružje i municiju dali oficiri i činovnici, članovi ’Narodne odbrane’, i da su prebacivanje izvršile starešine srpske pogranične službe".U suštini, Srbija je optužena da je ona središte pokreta koji se manifestuje izvan njene teritorije, na tlu monarhije, i da upravo ona stoji iza čitavog niza atentata i ubistava. Srpska vlada je tolerisala rad raznih društava i udruženja upravljen protiv monarhije.
Dakle, svesno se prelazilo preko činjenice da je omladinski i revolucionarni pokret na tlu monarhije prevashodno bio njena unutrašnja stvar, koju su uočili njeni organi, zbog čega su u pojedinim pokrajinama (Hrvatska i Slavonija, Dalmacija, Bosna i Hercegovina) uvođena vanredna stanja i komesarske mere. Obraćanje njenih podanika Srbiji, okretanje pogleda na tu stranu, ne želi da se vidi. "Vidi" se samo maligni ekspanzionizam Beograda.
AKO SE IZUZME austrougarsko nastojanje da pošto-poto označi službenu Srbiju kao vinovnika atentata u Sarajevu i njen projekat "Velika Srbija" kao definitivno opasan po monarhiju, danas u svetu postoji jedan broj istoričara koji će ovo viđenje pokušati da osnaže i da istaknu da je Austrougarska imala moralno pravo na rat. Srpska vlada, da je htela, smatraju, mogla je mnogo učiniti za evropski mir time što bi u potpunosti prihvatila austrougarski ultimatum. Danas se ponovo prihvata teza Joakima Remaka, američkog istoričara, objavljena 1971. godine, "da Beograd nije računao na Veliku Srbiju, mogao je naći izlaz posle austrijskog ultimatuma. U tom slučaju, ako bi prihvatio ultimatum u celini, Pašić bi poremetio sve austrijske planove". Remak zaključuje da je "ostvarenje srpskih ciljeva bilo vredno rata s Austrijom, čak i pod uslovom da taj sukob pokrene evropske saveze".
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)