KAD JE GROZNICA ZAPADNOG NILA RIZIČNA? Simptomi posle uboda komarca koji ukazuju na opasnu bolest
U SRBIJI su preminule dve osobe koje su prethodno bile zarađene groznicom Zapadnog Nila, saopštio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

Foto: Arhiva VN
Oboljenja su registrovana kod osoba muškog i ženskog pola, starosti 63 i 50 godina sa pridruženim hroničnim oboljenjima.
Groznica Zapadnog Nila prisutna je u Evropi od šezdesetih godina prošlog veka. U poslednjih 15 godina registrovani su sporadični slučajevi i manje epidemije u humanoj populaciji u nekoliko zemalja istočne i južne Evrope.
Tokom 2010. godine registrovano je naglo povećanje broja obolelih u humanoj populaciji, kao i pojava ovog oboljenja u nekim zemljama Evrope gde ga ranije nije bilo, te je u zemljama Evropske unije (EU) i susednim zemljama prijavljeno ukupno 340 verovatnih/potvrđenih autohtonih slučajeva, sa 41 smrtnim ishodom.
Najveći broj obolelih (262 obolelih, 35 umrlih) registrovan je u Grčkoj, a autohtone slučajeve infekcije virusom Zapadnog Nila prijavile su Makedonija, Rumunija, Mađarska, Italija, Španija.
U Srbiji od 2012. godine
Infekcija virusom Zapadnog Nila je zvanično prvi put registrovana u humanoj populaciji na teritoriji Srbije krajem jula meseca 2012. godine, navode u "Batutu".
Od 2012. do 2020. godine na teritoriji Republike Srbije registrovano je ukupno 1.032 slučajeva groznice Zapadnog Nila, kao i 98 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa obolevanjem od groznice Zapadnog Nila.
Tokom sezone nadžora 2020. godine u Srbiji nisu prijavljeni slučajevi obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji. U zemljama EU 2020. godine registrovano je 316 slučajeva.
Kako se dobija?
Groznica Zapadnog Nila je virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komaraca.
Glavni prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca, a glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni, odnosno tzv. slepi domaćin i infekcija virusom Zapadnog Nila se sa njega dalje ne prenosi, navode u “Batutu”.
Simptomi
Posle preležane infekcije često dolazi do razvoja dugotrajnih posledica kao što su hronični umor, gubitak pamćenja, teškoće prilikom hodanja, mišićna slabost i depresija. Smrtnost je veća kod starijih osoba, posebno kod onih koje imaju više od 75 godina.
Većina osoba (80%) inficirana virusom Zapadnog Nila nema nikakve simptome i znake bolesti. Kod manjeg procenta zaraženih osoba (približno 20%) simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolovima u mišićima i zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i limfadenopatijom.
Međutim, kod pojedinih osoba (<1%), dolazi do nastanka aseptičnog meningitisa ili encefalitisa, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti, koji zahteva hospitalizaciju.
Lečenje
Da bi infekcija virusom Zapadnog Nila bila potvrđena, neophodno je da se potvrdi i prisustvo odgovarajućih antitela u likvoru kod obolelog pacijenta.
Kod osoba koje imaju klasičnu kliničku siku ne postoji posebna terapija. Preporučuje se što češće odmaranje, ispijanje većih količina tečnosti i jačanje imuniteta. Lečenje groznice Zapadnog Nila obično traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci.
(Telegraf)

ŠOK OTKRIĆE, EVO KO VODI OBOJENU REVOLUCIJU U SRBIJI! Vučićević razotkrio blokadersko-kriminalnu hobotnicu, u sve umešan rektor Đokić!
GLAVNI urednik Informer TV Dragan J. Vučićević otkrio je šokantne podatke o medijsko-političkoj, blokaderskoj kriminalnoj hobotnici koja se krije iza pokušaja izazivanja građanskog rata u Srbiji.
20. 07. 2025. u 15:05

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)