ISTORIJSKI DODATAK - ŠVERC POD POKROVITELJSTVOM DRŽAVE: Obračun partijskih, državnih organa i tajne službe SFRJ sa uspešnim privrednicima

И. М.

05. 10. 2021. u 17:14

VREME radi protiv razumevanja događaja iz sedamdesetih godina prošlog veka kada je Josip Broz Tito sa saradnicima iz vrhuški Hrvatske i Slovenije ustavnim promenama sistemski razorio Jugoslaviju, a Srbiju stavio pod prinudnu upravu.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ШВЕРЦ ПОД ПОКРОВИТЕЉСТВОМ ДРЖАВЕ: Обрачун  партијских, државних органа и тајне службе СФРЈ са успешним привредницима

Bakarić, Tito i Kardelj

Svedočanstva ne nedostaju, ali malo je onih koji se udubljuju u njih. U srpskoj javnosti zavladao je trend da se Jugoslavija iz perioda kada je posejano seme građanskih ratova prikazuje kao zemlja dembelija, miroljubiva hipi-komuna.

U tom mitu, sveopštu sreću su kvarili samo „zli Srbi“, sa svojim hegemonističkim ambicijama. Zanimljivo je da su identičan narativ o Srbima koristili Kominterna, Brozovi aparatčici, hrvatska i slovenačka propagandna mašinerija uoči građanskog rata i NATO propagandisti.

Da „proevropski jugonostalgičari“ zavire u novine iz sedamdesetih prepoznali bi svoje priče u Brozovoj besomučnoj kampanji protiv srpskih „liberala, tehnomenadžera i nacionalista“ uoči donošenja ustavnih promena koje su Jugoslaviju pretvorile u konfederaciju.

Titu i najužem partijskom vrhu zasmetala je mlada elita srpskog Saveza komunista, prosvećeni i kompetentni ljudi, obrazovani, racionalni, okrenuti ka razvijenom svetu, tržišnoj privredi, reformi, industrijalizaciji, demokratiji. Birajući između „razvoja” i očuvanja vlasti, opredelili su se za očuvanje stečenih birokratskih pozicija i vlasti.

Ta 1972. bila je poslednja godina u kojoj je Jugoslavija ostvarila pozitivan spoljnotrgovinski bilans. Godišnji plan izvoza ostvaren je u prvih devet meseci, izvoz je bio za 15 odsto veći nego 1971. godine, a uvoz je smanjen za 14 odsto.

Kompetentnost odlučivanja pala je na veoma niske grane. Pre obračuna sa liberalima, u Skupštini Vojvodine je bilo 11,3 odsto poslanika sa osnovnom školom, a dve godine kasnije njihov broj se popeo na 24,5 odsto. Za vreme liberala u Skupštini Vojvodine je bilo 46,9 odsto poslanika sa fakultetskom diplomoma, a posle njihove smene tek svaki peti poslanik – 19,6 odsto – imao je fakultetsko obrazovanje.

Umesto stručnosti i sposobnosti, moralno-politička podobnost i poslušnost postali su osnovni kriterijumi za izbor ljudi na političke i državne funkcije, čak i za najodgovornije dužnosti u pravosuđu, privredi, kulturi, medijskim kućama širom Jugoslavije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEĆEMO SE ŠALITI SA TIM MOMCIMA! Kamera uhvatila Jokićevu braću, a svi pričaju o reakciji američkih TV komentatora (VIDEO)