KINESKIM DRONOM ČUVAJU SRPSKO NEBO: "Novosti" u Lađevcima, sa pripadnicima 353. izviđačke eskadrile
PRIPADNICI 353. izviđačke eskadrile 98. vazduhoplovne brigade Vojske Srbije u potpunosti su obučeni i spremni za upotrebu savremenog, borbeno-izviđačkog daljinski pilotiranog vazduhoplova CH-92A, kineske proizvodnje, u svim postavljenim zadacima, prvenstveno u nadzoru, izviđanju i isporuci bojevih sredstava.
U sve ovo su, na licu mesta, na vojnom aerodromu u Lađevcima nedaleko od Kraljeva, ekskluzivno i prvi od domaćih medija imali priliku da se uvere reporteri "Novosti".
- Sredinom juna prošle godine ove letelice su primljene u jedinicu i od tada su u upotrebi. Osnovna namena daljinski pilotiranog vazduhoplova CH-92A je izviđanje iz vazdušnog prostora u dnevnim i noćnim uslovima, a koristi se i za korekturu artiljerijske vatre i vizuelizaciju, odnosno za prenošenje stanja sa bojišta. Ima i mogućnost vatrenog dejstva iz vazdušnog prostora kao vazduhoplovna podrška jedinicama Kopnene vojske ili Specijalnim jedinicama u zavisnosti od situacije i potrebe - kaže za "Novosti", jedan od iskusnih pripadnika 353. izviđačke eskadrile.
Prema njegovim rečima ovaj dron, osim u vojne svrhe, može se koristiti i za potrebe civilnih vlasti, naročito u slučajevima elementarnih nepogoda ili tehnoloških katastrofa kao što je bilo prilikom eksplozije i požara u "Slobodi" u Čačku.
- Tada je zahvaljujući letelici CH-92A slika iz vazduha direktno preneta protivpožarnim ekipama na zemlji. Na osnovu toga one su planirale svoja dejstva. Naravno, može se koristiti i u traganju za izgubljenim licima na nepristupačnim terenima.
Za upravljanje i opsluživanje ovih letelica posade iz pilotskog i tehničkog sastava naše Vojske završile su obuku u inostranstvu, a potom i u Srbiji. Kako saznajemo, sastav ljudstva koji je za ovu namenu izabran iza sebe već ima mnogo iskustva.
- Usvajanje svih tih novih znanja i procedura nije bilo nikakav problem za naše pripadnike. Sve je odrađeno na izuzetno visokom nivou. To se dokazalo i dosadašnjom upotrebom CH-92A. Nije bilo vežbe na kojoj nismo učestvovali, izvodili smo efikasna vatrena dejstva vođenim sredstvom sa odličnim rezultatima.
Prema javnosti dostupnim informacijama, autonomija leta CH-92A iznosi nešto više od osam sati, raspon krila je 9,5 metara, domet termovizije noću je 13 kilometara, optoelektronike po danu 20 kilometara, dok je domet laserskog obeleživača 12,5, a laserskog daljinomera 12 kilometara.
- U proceduri letenja Ratnog vazduhoplovstva u odnosu na borbene avione i helikoptere, svuda u svetu je ovo relativna novina. Ranije se upotrebljavao termin bespilotna letelica, a kod nas je od nedavno prihvaćen novi termin - daljinski pilotirani vazduhoplov. Postoje razne klasifikacije tih letelica, osnovna razlika je to što nemate posadu u vazduhoplovu, što samo po sebi iziskuje posebne procedure po pitanju poletanja, sletanja i učešća u vazdušnom saobraćaju - naglašava potpukovnik Dragan Mrdak, zamenik komandanta 98. Vazduhoplovne brigade Vojske Srbije.
On takođe ističe da naš vazdušni saobraćaj osim vojnih koriste i civilni vazduhoplovi tako da, po svim važećim procedurama, i za CH-92A uredno mora biti prijavljen let:
- U mirnodopskim uslovima mora da postoji komunikacija kako sa stanicom koja ih vodi, tako i sa letelicama koje su u vazdušnom prostoru. Postoji određena vrsta komunikacije između zemaljske stanice i daljinski pilotiranog vazduhoplova. U svetu su, inače, napravljena rešenja da oni lete upravljanjem sa zemlje ili po unapred formiranoj maršruti leta. Mogu da lete i autonomno, a ukoliko se izgubi komunikacija sa zemaljskom stanicom, prema savremenim svetskim rešenjima, letelica po automatizmu ide nazad na sletanje.
Po svemu onome što su reporteri "Novosti" bili u prilici da vide i čuju na vojnom delu aerodroma u Lađevcima, nabavka kineskih daljinski pilotiranih vazduhoplova CH-92A, kao i finalna realizacija projekta domaće srpske bespilotne letelice "pegaz" u vojno-tehničkoj saradnji sa Narodnom republikom Kinom, svakako će još više doprineti modernizaciji naše vojske kao garanta očuvanja mira i stabilnosti u čitavom regionu.
SVE VREME KONTAKT SA ZEMLjOM
PRIPREME za poletanje CH-92A obavljaju se kao i sa svim ostalim vazduhoplovima. Posle pripreme letelice, sledi detaljno planiranje zadatka i najavljivanje leta ostalim institucijama i službama koje vode računa o organizaciji vazdušnog saobraćaja.
- Razlika u odnosu na stare vazduhoplove je ta što se kompletan let i rad mogu isplanirati pre samog zadatka. Postoji mogućnost da se u svakom trenutku, u zavisnosti od situacije, ono što je planirano prekine i pređe na drugi zadatak. Letelica je sve vreme upravljiva od zemaljske posade - poručuju pripadnici 353. izviđačke eskadrile.
Preporučujemo
KINESKI DRONOVI IZNAD SRBIJE: Ulazak vojne sile na Balkan koji neće obradovati NATO
27. 07. 2021. u 00:35
SAJAM NAORUŽANjA: Prvi srpski dron domaćih inovatora predstavljen na Partneru 2021
12. 10. 2021. u 16:38
RUSKI ZVANIČNIK OTKRIO: Ovo bi moglo biti mesto potencijalnog sastanka Putina i Trampa
UJEDINjENI Arapski Emirati (UAE) imaju snažna dosadašnja iskustva u organizovanju samita i mogli bi biti mesto potencijalnog sastanka između predsednika Rusije Vladimira Putina i novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, izjavio je Oleg Karpovič, prorektor za naučna pitanja na Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Rusije, za rusku agenciju TASS.
15. 01. 2025. u 12:23
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
OD KOLEGA IZ "POTERE", SAMO MEMED: Zašto "tragači" nisu bili na sahrani?
MILORAD Milinković preminuo je u 60. godini na Božić, u crkvi u Jabukovcu gde je pratio liturgiju.
13. 01. 2025. u 20:59
Komentari (0)