TEST ZARAŽENE PORODICE BIO NEGATIVAN: Stručnjaci objasnili kako je omikron iz Bocvane stigao u Srbiju

Novosti online

24. 12. 2021. u 12:55

VIRUSOLOG i mikrobiolog Veterinarskog specijalističkog instituta u Kraljevu Milanko Šekler izjavio je danas da je vakcinacija i dalje savršeno korisna i efikasna protiv omikron soja, kao i da se pokazalo da je smrtnost od te varijante virusa manja tri do sedam puta.

ТЕСТ ЗАРАЖЕНЕ ПОРОДИЦЕ БИО НЕГАТИВАН: Стручњаци објаснили како је омикрон из Боцване стигао у Србију

Foto D. Milovanović

Osobe kod kojih je potvrđen omikron soj u Srbiju su došle iz Bocvane sa negativnim pi-si-ar testom, ali Šekler je za RTS ukazao da to ne znači da testovi ne prepoznaju novi soj virusa.

- Kod jedne vrste testa koji hvata tri gena dešavalo se da jedan gen - onaj na es-proteinu koji je najviše promenjen kod omikrona, bude negativan, ali ostala dva budu pozitivna. Bilo koji od ovih gena da je pozitivan, jasno je da imate koronu - objasnio je Šekler.

Naveo je da je velika verovatnoća da testirana osoba ima upravo omikron soj ako taj jedan gen nije pozitivan.

Dodao je da pi-si-ar testovi i dalje rade savršeno i da su osobe koje su došle iz Bocvane u tom trenutku još bile u inkubaciji, da je virus tek ušao u njih i nije se dovoljno umnožio da bi test bio pozitivan. Posle nekoliko dana svi su bili pozitivni.
 

Potrebna tri-četiri dana da se pojave simptomi

Šekler je rekao da je potrebno svega tri ili četiri dana da novi soj virusa pokaže simptome, dok su prethodne varijante dovodile do pojave simptoma posle dužeg vremenskog perioda, čak i do desetak dana.

Istakao je da treba pratiti zemlje koje imaju najveći problem sa omikronom, kao što su Južna Afrika i Velika Britanija. Naveo je da je u Južnoj Africi evidentno da je četiri do pet puta manja šansa da osoba zaražena omikronom završi u bolnici, ali postoji i 40 odsto šanse da neko ko je preboleo koronu ponovo bude inficiran novim sojem.
- Vakcinisanih u bolnicama ima ispod 20 odsto, što govori da vakcina i te kako štiti - rekao je Šekler.

Ukazao je da, iako rezultati analiza pokazuju da su neutralizujuća antitela značajno slabija, neutralizacija nije proporcionalna efikasnosti vakcina protiv korona virusa.

- Kao što vam je dovoljno malo parče kvasca da napravite hleb, možete isto to testo da napravite i sa četvrtinom te kockice kvasca i da dobijete isti hleb. Postoji umnožavanje i jedna imunološka kaskada, gde se povećava efikasnost - rekao je Šekler.

Naglašava da je vakcinacija i dalje savršeno korisna i efikasna protiv omikron soja, kao i da se pokazalo da je smrtnost kod te varijante virusa manja tri do sedam puta.

Naveo je i da čak do 90 odsto zaraženih omikronom koji su primljeni u bolnicu nema potrebu za kiseonikom.

Foto EPA

Virus otkriven tek posle sedam dana

Prema zvaničnim podacima, najzarazniji tip korone do sada pronađen je kod jedne putnice koja je doputovala iz Bocvane. Prilikom ulaska u našu zemlju bila je PCR negativna. Prema novim merama, za putnike koji dolaze iz ugroženih područja, poslata je u karantin, a kada joj je nakon sedam dana urađen kontrolni test, pokazalo se da je pozitivna. Njen uzorak je analiziran u Institutu za mikrobiologiju Medicinskog fakulteta, gde je utvrđeno da je u pitanju omikron soj korona virusa.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Mirsad Đerlek kaže za Informer da je sada bitnije nego ikada da pokažemo odgovornost, poštujemo mere i vakcinišemo se u što većem broju.

- Obistinilo se ono na šta smo upozoravali nedeljama. Nije bilo moguće da nas zaobiđe, budući da je omikron bio registrovan, ne samo u svetu već i u Evropi i zemljama koje nas okružuju. Nažalost, o njemu se ne zna mnogo, ali dovoljno je da znamo činjenicu da je mnogo zarazniji od delta soja i da se brže i širi. Moramo da poštujemo epidemiološke mere i da se vakcinišu oni koji do sada nisu. Ali i da svi koji treba prime treću dozu. Svi zajedno moramo da sprečimo štetu koju omikron može da napravi i pokvari trenutnu epidemijsku situaciju - napominje dr Đerlek i apeluje na građane da novogodišnje praznike provedu u kućnoj atmosferi uz sve potrebne mere!

Omikron je u našem okruženju registrovan u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Rumuniji. Prvo se pojavio u Južnoj Africi, a do sada je registrovan u više od 106 zemalja širom sveta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

LUKA JOVIĆ HITNO OPERISAN! Zbog bolesti koja ranije nije ni postojala - morao je pod  nož, odmah se oglasio i AC Milan!