TRAGAJU ZA REŠENJEM ZAGONETKE IMUNITETA: Srbija je u krugu zemalja koje sprovode istraživanje efekata vakcinacije protiv virusa korona
MEDICINSKI fakultet u Beogradu imaće do jeseni prve rezultate o imunitetu na kovid 19 stečenom vakcinacijom: koliko brzo se razvija i traje, kada je najjači, a kad počinje da slabi, kao i koja je od pet primenjivanih vakcina bila najefikasnija, i to na osnovu dvostrukog ispitivanja - antitela i ćelijskog odgovora.
Ispitivanje se sprovodi u okviru velikog naučnog projekta "Vakselerejt" iz ciklusa Horizon 2020, iza koga stoji Evropska komisija, u kojem učestvuju 22 zemlje.
Profesorka dr Ljiljana Denić Marković, rukovodilac studije i predsednik Nacionalnog stručnog komiteta za imunizaciju (NITAG), kaže da je Vlada Srbije donela odluku da se i naša zemlja pridruži ovom poduhvatu.
Svaki od uključenih pojedinaca znaće da li je i koliko zaštićen od SARS-KoV2 virusa, a naučna zajednica prvi put od početka pandemije dobiće saznanja stečena na populaciji Srbije.
- Nosilac projekta je Medicinski fakultet u Beogradu sa istraživačkim timovima Instituta za epidemiologiju i Instituta za mikrobiologiju i imunologiju, a učestvuju i INEP i "Batut" za mrežom zavoda i domova zdravlja - objašnjava profesorka Ljiljana Marković Denić. - Studija se radi na slučajnom uzorku, a uzima se serum za dve vrste analiza: merenje nivoa antitela i ćelijskog imunskog odgovora.
Predviđeno je, kaže prof. Marković Denić, da bude ukupno 900 ispitanika, koji se sukcesivno uključuju. Oni će tokom studije biti četiri puta "testirani": prvi put se uzorak krvi uzima pre prve doze, zatim 15 dana kasnije, kao i šest, odnosno 12 meseci posle prve doze vakcine. Proveravaće se i efekti buster doza - treće i četvrte.
- Sada je zatišje, malo ljudi dolazi na vakcinaciju, ali očekujemo da će ih zbog predstojećih letnjih putovanja, a pogotovo na jesen, jer sa pandemijom definitivno nismo završili, biti više - objašnjava naša sagovornica. - Nadamo se zato i većem broju onih koji će se uključiti u ovu "Vakselerejt" studiju, u kojoj, pored zemalja EU, učestvuju i Turska, Švajcarska...
Saznanja do kojih istraživači budu došli biće primenljiva na celu zemlju, jer se uzorci uzimaju iz četiri geografska regiona: zapadne Srbije (Šabac, Kraljevo, Kragujevac), istočne i južne (Zaječar, Leskovac i Vranje), Vojvodine (Pančevo, Zrenjanin i Sremska Mitrovica) i Beograda, gde je uključeno pet domova zdravlja - Palilula, Voždovac, Novi Beograd, Zemun i Stari grad.
- Ćelijski imunitet ispitivaće se, ipak, na manjem broju učesnika jer je to skupa metoda, koja se ne radi rutinski, i to samo u Beogradu. Zbog specifičnosti transporta krvi do INEP, odnosno Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta, gde se određivanje ćelijskog imuniteta radi, samo za ispitanike kojima se krv uzme u Institutu za javno zdravlje Srbije "Batut", radiće se ove analize - navodi prof. Ljiljana Marković Denić. - To ne znači da neko, recimo iz Niša, ako to želi, ne može da dođe u Beograd i u "Batutu" da uzorak i za ovu analizu. I analize na antitela i ćelijski imunitet rade se iz istog seruma, ali različitim tehnikama.
Za studiju se ciljaju dve uzrasne grupe: do 60 godina i stariji, a biće uključen podjednak broj osoba oba pola. Troškovi izvođenja studije, uz odobrenje Vlade Srbije, finansiraju se iz dva ministarstva: zdravlja i prosvete i nauke.
DRAGOCENO ISKUSTVO NAŠE ZEMLjE
MEĐU 22 zemlje uključene u "Vakselerejt" studiju, Srbija prema rečima prof. dr Ljiljane Denić Marković ima specifičnu prednost:
- Mi smo jedina zemlja u kojoj je primenjivano toliko različitih vakcina, čak pet, tako da će biti dragocena i naša saznanja o tome kakav je efekat svake od tih vakcina, pravljenih različitom tehnologijom, od tzv. mrtve, kakva je "Sinofarmova" do RNA "Fajzerove" ili vektorske kakva je "sputnjik V" - kaže dr Dinić Marković.
Preporučujemo
ASTRAZENEKA SAOPŠTILA: Koktel antitela nudi 83 odsto zaštite od virusa korona
18. 11. 2021. u 09:42
RUSKI MINISTAR ZDRAVLjA SAOPŠTIO: Efikasnost „Sputnjika Ve“ protiv delta soja - 83 odsto
11. 08. 2021. u 12:38
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)