NAGLE PROMENE VREMENA MOGU UTICATI NA NAŠE ZDRAVLJE: Evo šta kaže lekar, najugroženija je ova grupa ljudi

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

21. 09. 2024. u 18:30

PROMENA vremena i temperaturne razlike mogu prouzrokovati kod određenog dela ljudi glavobolju, malaksalost, nesanicu, kao i niz drugih zdravstvenih tegoba.

НАГЛЕ ПРОМЕНЕ ВРЕМЕНА МОГУ УТИЦАТИ НА НАШЕ ЗДРАВЉЕ: Ево шта каже лекар, најугроженија је ова група људи

Foto: Z. Jovanović Mačak, N. Skenderija, MV, Profimedia

Vremenske oscilacije najviše mogu uticati na hronične bolesnike, ali i na one sa slabijim imunitetom.

U momentu kada se smenjuju dva godišnja doba, osetljive osobe mogu pretpeti promene, te je prema rečima stručnjaka važno jačati imuni sistem, više vremena provoditi na otvorenom, spavati dovoljno, ali i uzimati propisanu terapiju.

- Sada imamo promene vremena. Imamo više meteoroloških faktora koji igraju ulogu na zdravlje ljudi, ali su najčešći faktori promena temperature, zatim promena vlažnosti vazduha, promena atmosferskog pritiska. Ali uglavnom promena temperature i vazdušnog pritiska su jedni od ključnih razloga, objasnila je dr Biserka Obradović za Telegraf.rs.

Doktorka upozorava da se problemi mogu javiti kod hroničnih bolesnika, posebno kod kardiovaskularnih.

- Posebno kada dođe do promene temperature kada idemo iz toplog u hladno, jer organizam tada nastoji da zadrži tu temperaturu, i onda se krvni sudovi skupljaju, zbog čega dolazi do povišenja krvnog pritiska, koji, ako se ne reguliše, može da izazove tegobe. Sa druge strane, hroničarima poput astmatičara ili oni koji imaju opstruktivne bolesti pluća, smeta im vlažnost vazduha, tako da su česti astmatični napadi. Isto tako kod tih naglih promena vremena mogu se javiti i  gastritične tegobe, objasnila je.

Foto Shutterstock

Jačanje imuniteta 

Imunitet je slabiji, postali smo osetljiviji, objašnjava doktorka, i ističe da treba raditi na jačanju imuniteta.

- Za dobar imunitet potrebno je da vodimo zdrav život. Zdrav život podrazumava, pre svega, dobar san koji traje od šest do osam sati, kao i fizičku aktivnost. Ne smemo preskakati obroke, treba jesti zdravu i izbalansiranu hranu, uključujući i voće i povrće. Voće, recimo, treba jesti između 16 i 18, objasnila je doktorka u jednoj emisiji.

Kada je imunitet slabiji, onda se bolesti lakše nadovezuju, istakla je ona.

Takođe, i vremenske oscilacije loše utiču na ljude, pa je potrebno ne preskakati terapiju, što se posebno odnosi na hronične bolesnike.

- Meteoropate burnije reaguju, zato što kod njih taj hormon stresa luči u većoj količini i podstiče čitav niz drugih reakcija u organizmu, istakla je dr Obradović.

BONUS VIDEO: ZAPOČNITE ISPITIVANjA NA VREME: Neplodnost se individulno leči/Nekoliko minuta sa dr Petar Simić

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PEŠIĆ TVRDI: Stojaković će igrati za Srbiju, stigla reakcija mladog košarkaša