PREPISKE SRPSKIH VLADARA I U ELEKTRONSKOM IZDANJU: Biblioteka SPC digitalizuje bogatu zbirku starih i retkih rukopisa
SREDNjOVEKVNI rukopisi, brojna dokumenta, prepiske srpskih vladara, vlastele i sveštenstva koje baštini čuvar ovih dragocenosti - Biblioteka Srpske patrijaršije, uskoro će biti dostupni i javnosti. Nedavno je ovaj hram svojevrsnih svedočanstava o trajanju naše države i vere pokrenuo veb-sajt (www.bibliotekasp.rs) koji će predstaviti ogromno kulturno blago, ali tek toliko da "zagolica" interesovanje. Biće to prilika da se kroz digitalna "vrata" istraže retke knjige i bogoslovski spisi.

Foto: N.Skenderija
Dr Zoran Nedeljković, upravnik Biblioteke Srpske patrijaršije, kaže nam da će na sajtu biti dostupne i informacije o aktuelnim i završenim naučnim projektima.
On se upravo vratio iz Vatikana gde je sa kolegom dr Vladanom Trijićem, načelnikom Odeljenja za arheografiju Narodne biblioteke Srbije, istraživao srpsku građu u tamošnjem arhivu. Projekat "Istraživanje srpskih srednjovekovnih rukopisa i dokumenata u Biblioteci Vatikana i u Arhivu Vatikana" započet je 2017, a Nedeljković za "Novosti" objašnjava dokle se dosad stiglo:
- Naša burna istorija netragom je razvejala biblioteke i arhive i jedno od važnih mesta gde postoji srednjovekovna arhivska građa: prepiska srednjovekovnih srpskih vladara i vlastele, koja se tiče srpskog naroda i srpskih država - jeste Vatikanski arhiv. Tokom ove posete istraživali smo dokumenta o srpskoj državi i srpskom narodu u srednjem veku. Takođe, po ustaljenoj praksi, naručen je određeni broj dokumenata u štampanoj i digitalnoj formi.
Nedeljković još kaže da očekuje da će ove godine biti objavljen prvi naučni zbornik srpskih srednjovekovnih dokumenata iz arhiva Vatikana od devetog do 13. veka, zaključno sa vlašću kralja Dragutina. To je prvi takav zbornik u našoj istoriografiji, a u planu je i nastavak, koji će obuhvatiti period od kralja Milutina pa nadalje.

Foto: N.Skenderija
Ruvarac, Orfelin, patrijarsi Varnava i Pavle
MNOGI patrijarsi i arhijereji, kao i znameniti Srbi darovali su svoje legate patrijaršijskoj biblioteci. Među najznačajnijim bibliotekama su Ilariona Ruvarca, Zaharija Orfelina, Bogoslovskog učilišta u Sremskim Karlovcima, Bogoslovskog društva "Sloga", Mitropolijsko-patrijaršijska biblioteka iz Beograda, patrijarha Varnave, Stevana Đurđevića, arhimandrita Stefana Ilkića, patrijarha Pavla...
Nedeljković napominje da je do sada prikupljeno više stotina istorijskih dokumenata:
- Uglavnom je to prepiska između pape i papskih legata ili pripadnika rimokatoličkog klira na oblastima tadašnje Srbije i Bosne i uopšte na teritorijama gde je živeo srpski narod. Postoji i određeni broj pisama upućenih našim vladarima, poglavarima i pripadnicima SPC.
Pored ovog projekta, Biblioteka se bavi istraživanjem srpskih srednjovekovnih rukopisa u stranim zbirkama. Do sada su istraživači radili u 10 evropskih država i objavili naučne kataloge rukopisa iz Češke i Slovačke, a uskoro izlazi naučni opis rukopisa iz Mađarske.
- Cilj je naučna obrada svih srednjovekovnih rukopisa koji se nalaze rasuti u svetu, kao i izrada naučnih kataloga za svaku državu u kojoj su obavljena naučna istraživanja - kaže naš sagovornik.
Kao važan deo sajta, Nedeljković izdvaja "Digitalnu biblioteku". Za sada je "postavljena" samo knjiga "Praktični sveštenik" koju je priredio protojerej Vasilije Nikolajević, a objavljena je 1907. godine.
- Biblioteka ima jednu od najvrednijih rukopisnih zbirki - naglašava upravnik. - U ovom fondu se čuva 471 rukopis, od kojih je oko 100 već digitalizovano. Oni će biti postavljeni na sajtu, ali samo delimično, odnosno dovoljno da posetioci i istraživači steknu uvid u njihov značaj i sadržaj. Svi rukopisi nastali su između 13. i 19. veka, najviše je ćiriličnih, ali čuvaju se i oni pisani na latinskom, grčkom, nemačkom, mađarskom, rumunskom i drugim jezicima.

Zgrada Patrijaršije u Beogradu / Foto Ž. Knežević
Više od 120.000 knjiga
BIBLIOTEKA Srpske patrijaršije ima više od 120.000 knjiga i oko 400.000 časopisa. Jedna od najznačajnijih zbirki je Minjova Patrologija (J. P. Migne), koja se smatra najkompletnijim izvorom svetootačke misli u hrišćanskom svetu. Sadrži 161 tom grčkih i 222 toma latinskih pisaca. Takođe, u Biblioteci se čuva originalna Hronika grofa Georgija Brankovića (završena 1711. godine).
U okviru matične delatnosti, biblioteka je pre pet godina započela formiranje centralne baze podataka o fondovima u eparhijskim bibliotekama SPC.
- Na sajtu će biti objavljeni i svi ugovori o saradnji sa kulturnim ustanovama u Srbiji i inostranstvu - ističe Nedeljković. - Već imamo potpisane sporazume sa Ruskom nacionalnom bibliotekom u Sankt Peterburgu i Ruskom državnom bibliotekom u Moskvi, što istraživačima omogućava lakši pristup fondovima.
Sajt je u procesu nadogradnje i u narednom periodu biće obogaćen novim sadržajima. Vesti na sajtu neće biti ažurirane svakodnevno, kao na zvaničnom sajtu SPC, mada će se redovno objavljivati informacije o značajnim događajima i rezultatima projekata. Pored toga, na sajtu će biti dostupne i emisije naučnog programa RTS-a snimljene u saradnji sa bibliotekom.

CEO ŠID TUGUJE ZA LEPOM MILANOM: Devojka (26) tragično preminula, danima se opraštaju od nje na društvenim mrežama
DEVOJKA Milana Mišić (26) iz Šida tragično je preminula 15. jula, a na večni počinak ispraćena je dva dana kasnije u pratnji neutešne porodice, prijatelja, rođaka i mnogobrojnih sugrađani koji se danima od nje opraštaju na društvenim mrežama.
27. 07. 2025. u 08:48

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (1)