OD PRAŠINE ČISTI ORUĐE IZ NEOLITA: Vesna Vučković, jedini srpski arheolog angažovana na projektu u Izraelu
DR Vesna Vučković (49), verovatno jedini muzejski arheolog iz Srbije, koja je doktorirala u inostranstvu na Autonomnom univerzitetu u Barseloni, potpisala je dvogodišnji ugovor sa poznatim Arheološkim institutom "Zinman" pri Univerzitetu u Haifi i od 11. januara biće u Izraelu, gde će proučavati alate iz neolita i prelaza ka dobu bakra.
- Moj posao kao paleoekonomista je da određujem vrednosti sirovina. U Izraelu ću da radim na analizi tragova upotrebe oruđa u neolitu, s tim što sada to neće biti samo kamen već i ostale vrste materijala koji oni tamo iskopavaju - objašnjava naša sagovornica. - Reč je o periodu oko 5.000 godina pre naše ere, kada je, izgleda, već došlo do socijalnog mimoilaženja u društvu, počinju da se javljaju klase, uključujući i zanatske, pa su nastali specijalizovani alati.
Vučkovićeva dodaje da svaka stena ima svoju priču i da postoje kamenovi različitog kvaliteta.
- Već sam ispitivala žrvnjeve, kojima se melje žito u neolitskoj zajednici, pa i kasnije, u bronzanom i gvozdenom dobu - napominje arheolog. - U Haifi ću više biti fokusirana na analizu tragova upotrebe, pored kamena ispitivaću kremen, keramiku, prelaz ka vremenu kada ljudi počinju da se služe bakrom.
Vučkovićeva ističe da je, Zavičajni muzej u njenom rodnom gradu, poslednjih godina izuzetno aktivan u istraživanjima. Kako kaže, arheologija je u gradu na Crnici samo "začeprkana", a već ima toliko neobjavljene građe. Zato će u saradnji sa Arheološkim institutom iz Beograda i kolegom Vojislavom Filipovićem da pripremi publikaciju "Arheološka građa Srbije".
- U Paraćinu je lokalitet Drenovac najviše istražen, najviše novca je tu uloženo, mada je i "Motel-Slatina", između Staklare i Glavice, dosta rađen, ali građa nije objavljena. Ranije se istraživalo drugim metodama, a prošle su čak dve decenije od poslednjih radova na "Motelu" - kaže Vučkovićeva, koja živi arheologiju ka kojoj je otac Predrag nije usmeravao iako je i sam bio arheolog.
Naprotiv, kako kaže, savetovao ju je da tu nauku ne upisuje jer je to "malo više muški posao". Zbog terenskog rada ume da bude veoma težak, a bez terena nema arheologije. Ono što je na nju najviše uticalo jesu knjige. Rasla je okružena ogromnom bibliotekom koju je otac stalno uvećavao. Posebno iz arheologije.
I NA ODMORU "KOPA"
- ZA početak, kao postdoktorand, stanovaću u nekom studentskom domu u Haifi. Veoma sam prilagodljiva, nemam nikakav problem da budem bilo gde, volim da istražujem svet. U stvari, moj najveći problem je što mi je sve zanimljivo, pa i kad sam na godišnjem odmoru utrčavam u muzej i obilazim lokalce da vidim kako žive. Mi, arheolozi, nemamo tu granicu, ne umemo da razdvojimo posao od privatnog života - zaključuje Vučkovićeva.
Preporučujemo
VELIKO OTKRIĆE ARHEOLOGA: Pronađeno mesto gde je Jovan Krstitelj osuđen na smrt (FOTO)
05. 01. 2021. u 21:59
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)