VRHUNAC NEODGOVORNOG PONAŠANJA: Gužve na Kopaoniku su dokaz da ništa nismo naučili (FOTO)

27. 03. 2021. u 14:20

DOK je u Beogradu lokdaun - gotovo nemoguće je pronaći mesto za predah, osim u parkovima, na Kopaoniku se, uprkos opasnosti od korona virusa, ljudi tiskaju da dođu do svog mesta na žičari ili toplog napitka na šalteru kafića, a ispred mogu i da zasednu.

ВРХУНАЦ НЕОДГОВОРНОГ ПОНАШАЊА: Гужве на Копаонику су доказ да ништа нисмо научили (ФОТО)

Arhiva

Podsećamo, još od prošle nedelje na snazi su pooštrene mere i zabranjen je rad kafićima i tržnim centrima.

Nakon što su donete oštre mere koje su važile tokom prošlog vikenda, doneta je odluka da i od ponedeljka, 22. marta ostaju zatvoreni ugostiteljski objekti - kafići, restorani, noćni klubovi i barovi kao i tržni centri. Svi objekti prodaje hrane i ustanove kulture (bioskopi, pozorišta, galerije i biblioteke) mogu da rade do 21 čas, svi ostali objekti do 20 časova.

Svi objekti koji budu otvoreni moraju obezbediti poštovanje mere od minimum devet kvadratnih metara po osobi ili posetiocu. Izuzetak su fitnes klubovi, spa centri, teretane i slično gde mora biti obezbeđeno šesnaest kvadratnih metara po osobi.

Ovo znači da ukoliko prodavnica ili na primer frizerski salon ima 90 kvadratnih metara, unutar tog objekta može boraviti istovremeno najviše 10 osoba. Isto pravilo se primenjuje na teretane - unutar fitnes centar od 160 kvadratnih metara ne sme boraviti više od 10 osoba. U broj prisutnih osoba u objektu ulaze i zaposleni (frizer, prodavac, fitnes instruktor).

- Izgleda da ista pravila ne važe za čitavu zemlju. Ovo su redovi za Pančićev vrh i Karaman greben! - napisao je na svom fejsbuk profilu zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, koji je i objavio ove fotografije.

- Posle će meni neko da priča kako u Beogradu svi restorani treba da budu zatvoreni! I da se tako štitimo od epidemije. I kako je važno da bude zatvoren kafić sa pet stolova u Resniku ali na Kopaoniku može da radi ko šta hoće. Tako je bilo u januaru i februaru kada se restorani na Kopaoniku i Zlatiboru radili do jutarnjih časova pa su oni koji su bili tamo zarazili pola Srbije. I svi koji se zalažu za zatvaranje svega tada su ćutali! Kao i danas! Jer Kopaonik je očigledno tabu tema a po Beogradu može da se eksperimentiše. Beograđanke i Beograđani neće biti talac ni Kopaonika, ni Zlatibora! Većina naših sugrađanki i sugrađana se ponaša odgovorno i nema razloga da plaćaju cenu tuđeg bahaćenja - napisao je Vesić.

Podsetimo, epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon izjavio je danas da ne veruje da će mere protiv širenje korona virusa biti ublažene sledeće nedelje, a da bi razgovori o ublažavanju mera mogli da počnu kada počnu da opadaju brojevi, pre svega procenat pozitivnih u odnosu na broj testiranih.

On je rekao da trenutne brojke nisu takve da možemo da se radujemo, da porast broja novoobolelih na dnevnom nivou jeste stao, ali se održava na visokom nivou, i da ne bi bilo dobro ako bi se tako nastavilo.

- I dalje imamo veći priliv pacijenata u bolnice nego odliv. Aktivnost virusa je veoma visoka, treba biti oprezan prilikom razmišljanja o popuštanju. Sledeće nedelje će sigurno biti razgovora o tome ako brojevi počnu da opadaju, ali realno je da toga neće biti - rekao je Kon.

I ranije smo imali prilike da viđamo velike gužve na Kopaoniku i drugim planinama, a onda je usledilo povećanje broja novoobolelih.

(Telegraf.rs)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (4)

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu