INTERVJU NENAD VUKOVIĆ: Iza svake nove fabrike stoji lobiranje - Najjači lobiji su u farmaciji, energetici, putarstvu, naoružanju...
IZA svakog dolaska velike kompanije na naše tržište, bez dileme stoji lobiranje. Baš kao i iza infrastrukturnih projekata, otvaranja gradilišta, saobraćajnica.
Najjači lobiji prisutni su tamo gde su najveći interesi i najveći novac - poput farmaceutske, energetske, putarske, duvanske, industrije oružja... I to što je Srbija uspela da dobije vakcine sva četiri proizvođača, pre i više od drugih, proizvod je upravo uspešnog lobiranja.
Ovako u razgovoru o ovom kontroverznom i nesvakidašnjem zanatu, za "Novosti" govori prvi srpski lobista Nenad Vuković, ujedno i predsednik Društva lobista. Kako kaže, konačno se i u Srbiji lobira otvoreno, javno, a sve više se shvata važnost registrovanog lobiranja kao organizovanog, transparentnog uticaja na donosioce odluka.
* Od kada je lobiranje u Srbiji zvaničan zakoniti posao?
- Zakon je, posle decenije mog lobiranja, donet pre dve godine, a primenjuje se od prošle. Da bi neko radio kao lobista u Srbiji, mora da se registruje, da završi dvodnevni kurs u Agenciji protiv korupcije i upiše se na njihov spisak. Mora da ima visoko obrazovanje i da nije osuđivan. Ipak, ovaj posao se uči čitav život. Predviđeno je krivično delo trgovine uticajem i sankcija za lobiste koji urade nešto nemoralno, nađu se u sukobu interesa ili korupciji. U Srbiji imamo 30 registrovanih lobista, dok ih je u Americi, recimo, desetine hiljada i lobiranje vredi milijarde dolara.
* Ovo zanimanje kod nas i dalje ima negativan prizvuk, tumači se kao nečasno?
- Decenijama je odnos prema lobiranju bio negativan, jer je u takozvanom zapadnom duhu, a protivan našem mentalitetu i slovenskoj duši. Uvek mi je to smetalo i što nismo dovoljno dobro shvatili značaj lobiranja i što ga nismo u prošlosti dovoljno primenjivali u spoljnoj politici. Smeta mi kada lobiranje tumače nekakvim etno-psihološkim karakteristikama, po kojima, navodno mi nismo predodređeni za to. U razvijenom svetu lobiranje se smatra kiseonikom demokratije.
* Da li smo zbog takvog prkosnog stava neke prilike izgubili?
- Sigurno da smo mnoge utakmice propustili. U prošlosti smo mnogo propatili, tokom raspada Jugoslavije naročito, jer nismo prepoznali da je lobiranje važno, ali se mnogo popravljamo. Dačićeva kampanja "otpriznavanja" Kosova vratila je pitanje Kosova za pregovarački sto i promovisala lobiranje. To je bila izvanredna strategija. Pre svega iz patriotskih razloga sam se i sam odlučio da postanem lobista i borim za interese svoje zemlje.
* Tokom prethodnih sukoba, raspada Jugoslavije, kosovskog problema pokazalo se da Albanci imaju jak lobi?
- Najstarija albanska lobistička organizacija "Vatra" u Americi otvoreno se bori za albanske interese duže od veka. Primeri primene taktika zapadnih savetnika mogu da se prepoznaju kod kosovskih Albanaca u briselskim pregovorima. U kojima oni lobiraju, prikriveno, ispod radara. Osim toga, interese kosovskih Albanaca treba čitati kao američke. Svi koji su pomagali ranije Albance - Madlen Olbrajt, Vesli Klark, Vilijem Voker, završili su punih džepova i kao akcionari kosovske privrede.
* Koji su primeri lobiranja u Srbiji u ovom momentu?
- Tokom kovida bilo je lobiranja farmaceutskih kuća oko promovisanja vakcina, a posle i ko će do njih prvi da dođe. Trenutno je upadljiv primer energetske industrije i pokušaja "Rio Tinta" da uđe na tržište. Osim tog lobiranja, deluju i suprotstavljene grupe. Jedno su ekološke, a drugo verovatno kineska industrija koja lobira preko organizacija za zaštitu životne sredine. Ponekad nije važno nešto uraditi, već da konkurencija nešto ne uradi ili da bude usporena.
* Da li lobisti rade samo kada je u igri veliki kapital ili lobiranja ima i gde su socijalne teme?
- Često radimo pro bono za razne ciljeve marginalnih grupa, dece u domovima, trudnica, ekološke, manjinske, LGBT grupe, jer to donosi veliki prestiž. Zakonodavci u zemljama sa demokratskom praksom zaziru od donošenja odluka koje ne podržavaju ove grupe. Neregistrovano lobiranje par ekselans je rad nevladinih organizacija, sindikata, raznih udruženja...
* Kakvi su lobisti u svetu i okruženju?
- Dva najveća svetska lobistička centra su Vašington i Brisel. U našem okruženju najjači privredni lobi imaju Hrvati, a Republika Srpska je u prvih deset na FARA listi - država po izdvojenim sumama za američke lobiste. Srbija se probudila i sve više se koristi lobiranje kako za spoljnopolitičke ciljeve, tako i za donošenje, promenu ili ukidanje zakona u zemlji. Shvatili smo da dok komuniciramo za zapadnim svetom, treba da govorimo jezikom koji oni razumeju.
* Koje su veštine potrebne da bi se bavilo vašim poslom?
- Ne mora čovek da bude ekspert za oblast, ali da je informisan i da ubedi donosioca odluke. Potrebna su znanja iz ekonomije, psihologije, iz odnosa sa javnošću i marketinga. Lobista uvek mora da ima plan B. To je strategija da ste spremni da vam maksimalni zahtevi neće proći, da se traži previše, da bi se od nekih odustalo.
MILIJARDE
* KOJI su upečatljivi primeri delovanja lobiranja?
- Da neka nova vrsta elektronskih cigareta dobije drugačiji tretman od običnog duvana i da može da se koristi u zatvorenim prostorijama je lobiranje od ko zna koliko milijardi.
HOTEL "VILARD"
* KADA je počelo lobiranje u svetu?
- Počeci se vezuju za Ameriku i datiraju još iz 19. veka i priče o hotelu "Vilard", uz Belu kuću, gde je predsednik Julisiz Grant pio viski, pa su ga u ovom ugostiteljskom objektu saletali trgovci i svi koji su imali interesovanje da poguraju neki svoj proizvod.
Preporučujemo
ORUŽJE MOŽE I BEZ DOZVOLE: Novi zakon u Teksasu na snazi od 1. septembra
17. 06. 2021. u 15:16
APLIKACIJA RAZOTKRILA MAFIJU: Uhapšene stotine kriminalaca iz 18 zemalja
08. 06. 2021. u 15:31
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)