SUŠA UZELA DANAK I KUKURUZU: Obilne kiše proteklih dana više su nego dobrodošle našim usevima, ali su okasnile za mnoge parcele
ZBOG ozbiljnog nedostatka padavina u junu i ekstremno visokih temperatura vazduha u prvoj polovini jula, kukuruz je na mnogobrojnim parcelama širom Srbije u prilično lošem stanju, tako da ni obilne kiše, koje su našu zemlju zahvatile poslednjih dana, ne mogu bitno da poprave situaciju jer su za određene hibride stigle kasno.
Stoga, kako, za "Novosti", ističu stručnjaci i poljoprivredni proizvođači, ove godine možemo da očekujemo slabiju proizvodnju u odnosu na prethodne, a koliko će prinosi najrasprostranjenije domaće ratarske kulture biti umanjeni, precizno će pokazati predstojeća jesenja berba.
- Hibridima koji su proletos kasnije sejani ove kiše su i te kako vredne za njihov oporavak od posledica suše, ali su kasno stigle onim biljkama koje su u poslednje tri sedmice cvetale odnosno bile u generativnoj fazi razvoja. One su bile u izrazito lošim uslovima - objašnjava dr Goran Bekavac, naučni savetnik u novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo.
Podsetivši da je skoro čitava naša aktuelna proizvodnja kukuruza trpela zbog suše i temperatura koje su prelazile i 35 stepeni Celzijusovih, on zaključuje da će se ti veoma nepovoljni vremenski uslovi odraziti na ukupan rod.
- Sve zavisi u prvom redu od vrste hibrida, vremena setve, primene agrotehnike... Ali, većina kukuruza biće nižeg porasta, što znači da ćemo imati manje prinose - dodaje Bekavac.
Situacija je ipak nešto bolja u onim delovima zemlje koji su u kritičnim fazama razvoja biljaka imali koliko-toliko padavina, poput subotičkog regiona gde je pod kukuruzom oko 35.000 hektara oranica.
- U junu je kod nas bilo od 45 do 50 litara kiše po kvadratu, a u julu od 80 do 240 litara. To nam je bio spas, tako da kukuruz na poljima od Sombora do Subotice dosta dobro izgleda - kaže Damir Varga, proizvođač i direktor subotičke poljoprivredne stručne službe.
Takvim stanjem ne mogu da se pohvale mnogi poljoprivrednici u Banatu i Sremu, pa ni na prostorima južne Bačke.
- Ove kiše stigle su nam u poslednji čas, da biljke prežive, ali očekujemo na našem području prinose skoro upola manje od lanjskih, posebno u podunavskim rejonima - napominje Tatomir Srđanov iz Poljoprivredne stanice Novi Sad, čiji stručnjaci nadgledaju proizvodnju kukuruza na oko 90.000 hektara.
Kukuruz je u Srbiji proletos posejan na više od milion hektara.
MOŠORIN
NA parcelama u Mošorinu kiše su osvežile useve ali je istovremeno, u nevremenu proteklog vikenda, kukuruz na pojedinim njivama pretrpeo znatnu štetu i od jakog vetra, koji je izazvao veliko poleganje biljaka. - Zabeležili smo da štete od vetra i do 70 na pojedinim njivama ali, na sreću, nije reč o velikim površinama - napominje Srđanov.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)