ZA ODVODNJAVANJE DUGUJEMO MILIJARDE: Koliko nije plaćano vodoprivredi - nisu slane ni opomene dužnicima
JAVNA vodoprivredna preduzeća obračunala su firmama naknadu za odvodnjavanje, od 2017. do 2020. godine, u iznosu 4,8 milijarde dinara. Građanima su ispostavili račune "teške" 8,5 milijardi dinara. Naplata, međutim, nije išla istim tempom.
Od preduzeća su naplatili 4,6, ali od građana svega 5,7 milijardi dinara. Na kraju 2020. godine potražuju, po osnovu naknade i kamata, čak 10,9 milijardi dinara.
Ovo je pokazala revizija svrsishodnosti "Efikasnost naplate naknade za odvodnjavanje" koju je sprovela Državna revizorska institucija. Analiza je utvrdila i da su potraživanja porasla za 43 odsto u odnosu na isti dan 2017. godine.
- Primera radi, samo potraživanja od jedinica lokalne samouprave iznose 1,6 milijardi dinara od čega su 42 odsto kamate - stoji u izveštaju DRI. - Posebno treba istaći da se najveći broj obveznika naknade, 69 odsto, nalazi na teritoriji AP Vojvodine.
"Srbijavode" i "Vode Vojvodine", u čijoj nadležnosti je upravljanje sistemima za odvodnjavanje u javnoj svojini, utvrđuju naknadu za odvodnjavanje rešenjem na godišnjem nivou. Preduzeća su od januara 2017. godine, preuzela nadležnost obračuna i zaduženja za 1,1 milion građana. Pre toga je obavezu utvrđivala Poreska uprava.
DRUGAČIJI OBRAČUN OD 2019.
OD januara 2019. godine, namet za odvodnjavanje se obračunava u skladu sa novim Zakonom o naknadama. Novi zakon menja način obračuna naknade za odvodnjavanje, pa se tako kao osnov za utvrđivanje njenog iznosa, umesto katastarskog prihoda, uzimaju klasa i kultura zemljišta. Takođe, novina je i da do donošenja rešenja o utvrđivanju visine naknade za narednu godinu, obveznik je dužan da plaća akontaciju.
- Izostanak slanja opomena dužnicima kao i izostanak pokretanja postupaka za prinudnu naplatu potraživanja, uticale su na povećanje iznosa nenaplaćenih potraživanja i rizika od apsolutne zastarelosti potraživanja i nemogućnosti naplate sudskim postupkom - navode revizore. - Jedan od problema naplate naknade za odvodnjavanje su i kašnjenja u obračunu. JVP "Srbijavode" je obveznicima naknade poslalo rešenja za naplatu istovremeno za dve godine, 2019. i 2020. godinu, krajem 2020. godine ili početkom 2021. godine. Najmanje 380.000 građana su dobili rešenja da izmire dug za obračunatu naknadu za odvodnjavanje, za dve godine, do kraja juna 2021. godine. Problem u utvrđivanju obaveze plaćanja naknade za odvodnjavanje predstavljaju nekvalitetni i neažurni podaci o zemljištu i vlasnicima, odnosno korisnicima zemljišta i drugih nepokretnosti.
A to što se naknada ne ubira baš kako bi trebalo direktno utiče na nedostatak sredstava potrebnih za neophodno funkcionisanje i održavanje sistema za odvodnjavanje.
Preporučujemo
POZIV KORISNICIMA DA IZMIRE DUGOVANjA: U vlasotinačkom „Vodovodu“ odlučili da zavedu red
14. 10. 2021. u 19:09
UREĐUJU KANALSKU MREŽU: Opština Plandište i APV ulažu 17 miliona u ovaj posao
07. 07. 2021. u 13:27
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (2)