KREMLJ O EKSPLOZIJAMA NA SEVERNOM TOKU: Sabotažu gasovoda izveli Anglosaksonci
SABOTAŽU na gasovodima "Severni tok" 1 i 2 izveli su oni koji su za to imali interes, a to su Anglosaksonci - tvrdi ruski predsednik Vladimir Putin.

Foto AP
Tokom jučerašnjee obraćanja javnosti on je ocenio da "su Amerikanci faktički pristupili uništavanju evropske energetske strukture, terajući EU da odustane od ruskih energenata i vode Evropu ka deindustrijalizaciji". Šef Kremlja nazvao je evropske političare koji na to pristaju lakejima i izdajnicima svojih naroda.
Sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije Nikolaj Patrušev izjavio je da je lako utvrditi ko ima koristi od diverzije na ruskim gasovodima u Baltiku - Amerika.
- Bukvalno od prvih minuta posle saopštenja o eksploziji i oštećenju dva ruska gasovoda "Severni tok" zapadne zemlje su pokrenule kampanju u traženju krivaca. Ali, očigledno je da ekonomsku korist od toga imaju SAD - kazao je Patrušev.
Rusija i Zapad slažu se u pretpostavci da je curenje na gasovodima "Severni tok" 1 i 2 posledica sabotaže, a ne kvara ili slučajnog podvodnog incidenta. Ali, dok SAD i zapadnoevropske zemlje za havariju optužuju Moskvu, Kremlj tvrdi da krivica leži na Zapadu. Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR), saopštila je juče da ima informacije koje ukazuju na umešanost Zapada u teroristički napad na ova dva gasovoda.
- Već imamo neke materijale koji ukazuju na zapadni trag u organizovanju i sprovođenju ovog terorističkog napada - izjavio je direktor službe Sergej Nariškin. - Zapad čini sve da sakrije prave počinioce i organizatore tog napada.
Iz Moksve poručuju da, ako SAD stoje iz diverzija na oba "Severna toka", to neće ostati bez ruskog odgovora. Zamenik ruskog međunarodnog komiteta Saveta Federacije Vladimir Džabarov je poručio da će se, ako istraga o eksplozijama ukaže na umešanost SAD, situacija "kardinalno promeniti".
- Tada isporuke tečnog gasa u Evropu za Amerikance mogu da se pretvore u košmar. Zar su naši protivnici potpuno izgubili razum? - pita se on.
Pojedini ruski vojni stručnjaci smatraju da je počinilac Velika Britanija. Tako kapetan Vladimir Gundarov ocenjuje da "nema sumnje" da je sabotaža britanskih ruku delo.
- Definitivno, bila je to sabotaža i najverovatnije su to uradili Britanci. Jer, to im ide naruku, a imali su i priliku da to urade - zaključuje Gundarov. - Baza britanskih pomorskih specijalnih snaga, njihova tradicionalna rezidencija, nalazi u Norveškoj, severno od Tromsa, u bivšoj norveškoj vojnoj bazi Olavsvern.
Cilj sabotaže veli Gundarov bila je pre svih Nemačka koja u periodu jesen-zima, ne treba da ima ikakvu šansu da dobija ruski gas putem "Severnog toka". Dojče vele piše da mnogi na društvenim mrežama tvrde da su za moguću sabotažu odgovorne SAD i da se, pritom, često navodi da su američki ratni brodovi stacionirani na području Baltika. Između ostalih, to tvrde i političari desničarske Alternative za Nemačku (AfD). Američki ministar odbrane Lojd Ostin, smatra da je prerano da se spekuliše ko bi mogao da stoji iza pucanja gasovoda.

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (10)