"DRUŽBA" NA UDARU TERORISTA? Incidenti na naftovodu koji je ključna arterija za snabdevanje evrope ruskim energentom

Елена Божић Талијан

06. 12. 2024. u 12:50

INCIDENTI na naftovodu "Družba" podgrevaju sumnje da su se geopolitička trvenja preselila na ovu energetsku infrastrukturu. Severni krak naftovoda zatvoren je 1. decembra u Poljskoj zbog oštećenja, ali operater u toj zemlji "Pern" ne isključuje nijednu verziju uzroka, uključujući i sabotažu, dok se ne dobije stručno mišljenje. S druge strane, Slovačka upozorava na moguć teroristički napad na južni krak, a i mađarske bezbednosne službe istražuju moguću sabotažu. Protok nafte iz Rusije u Češku preko "Družbe" prekinut je u sredu, saopštile su češke vlasti. Nije jasno šta je izazvalo problem, ali zapadni mediji konstatuju da do ove komplikacije dolazi dan pre nego što će isteći izuzeće EU koje je Češkoj omogućilo da nastavi da se snabdeva ruskom naftom. Iz kompanije "Transnjeft" su odgovorili da se sve isporuke preko ruske teritorije odvijaju prema planu.

ДРУЖБА НА УДАРУ ТЕРОРИСТА? Инциденти на нафтоводу који је кључна артерија за снабдевање европе руским енергентом

Foto AP

"Družba" je ključna arterija za snabdevanje Evrope naftom iz Rusije sa dva kraka - severnim "crno zlato" stiže u Belorusiju, Poljsku, Nemačku, Letoniju i Litvaniju, a južnim se kroz Ukrajinu nafta doprema u Češku, Slovačku, Mađarsku i Hrvatsku.

Ilustracija V. N.

 

Aktuelne okolnosti izazivaju zabrinutost da li je dovedena u pitanje realizacija jednog od strateških projekata naše zemlje - izgradnja naftovoda od Novog Sada do mađarskog Alđa. Ovaj cevovod dužine 128 kilometara treba Srbiju, preko Mađarske, da poveže sa "Družbom", što bi obezbedilo veću sigurnost snabdevanja rafinerije u Pančevu i našeg tržišta, kao i niže troškove dopremanja energenta. Srbija se snabdeva sirovom naftom samo iz jednog pravca, preko Hrvatske naftovodom "Janaf". Godišnji kapacitet novog cevovoda bio bi 5,5 miliona tona crnog zlata. Kako u Ministarstvu energetike ističu u ovom trenutku, projekat izgradnje naftovoda se odvija prema usaglašenom planu i nema naznake o promenama i odstupanjima u odnosu na ranije definisane ciljeve. Naglašavaju i da je aktuelna situacija na severnom kraku "Družbe".

- Naftovod Srbija - Mađarska se posmatra kao dugoročno važan, strateški projekat koji će trajati duže od 50 godina i koji će biti alternativni pravac za dopremanje nafte u našu zemlju i time će ojačati sigurnost snabdevanja - kažu naši sagovornici. - Početak radova je predviđen tokom sledeće godine, dok je rok za završetak projektnih aktivnosti planiran za kraj 2026.

USVAJANjE PROSTORNOG PLANA

KADA je u pitanju realizacija projekta izgradnje naftovoda Srbija - Mađarska, studija izvodljivosti koju priprema "Mol" za mađarsku deonicu će biti završena do kraja ove godine - kažu u Ministarstvu energetike. - Sa srpske strane je usvajanje prostornog plana u završnoj proceduri, kao i završetak izrade idejnog rešenja sa studijom opravdanosti. Studije o zaštiti nepokretnih kulturnih dobara su završene od strane Zavoda Subotice, Petrovaradina i Novog Sada.

O povezivanju Srbije na "Družbu" počelo je da se govori u jesen 2022, nakon najave prekida isporuka ruske nafte "Janafom" po usvajanju osmog paketa sankcija EU, u kojem Srbija nije izuzeta iz zabrane uvoza ovog energenta iz Rusije morskim putem. Srbija i Mađarska su u maju prošle godine donele odluku o izgradnji naftovoda koji će graditi mađarski "Mol" i srpska "Transnafta", a u junu su potpisale sporazum.

Zbog curenja naftovoda u zapadnoj Poljskoj operater koji transportuje naftu u nemačke rafinerije obustavio je pumpanje na jednom kraku. Kako je saopštio poljski energetski operater "Pern", iako je oštećena deonica odmah zatvorena, isporuke su nastavljene preko drugog kraka, čije tehničke mogućnosti u potpunosti pokrivaju potrebe kupaca. List "Mađar Nemzet" preneo je da je slovački ministar unutrašnjih poslova Matuš Šutaj Eštok upozorio Budimpeštu na moguće terorističke napade organizovane grupe u oblasti kroz koju prelazi južni krak naftovoda "Družba". Aktivnosti grupe su primećene u Slovačkoj i Mađarskoj. List navodi da bezbednosne službe u Mađarskoj istražuju moguću sabotažu "Družbe".

PLAN ZELENSKOG

"RT internešnel" podseća da je "Vašington post" prošle godine izvestio da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski tajno planirao niz koraka koji su bili u suprotnosti sa njegovim zvaničnim izjavama u to vreme. List je citirao poverljive američke obaveštajne dokumente koji detaljno opisuju planove Zelenskog da uđe u Rusiju i okupira sela duž granice, da traži dozvolu da koristi zapadne rakete dugog dometa za gađanje ciljeva unutar granica Rusije i da bombarduje naftovod kojim se ruski energent doprema u Mađarsku. RT konstatuje da se prvi deo plana materijalizovao poslednjih meseci sa ofanzivom Kijeva u ruskoj Kurskoj oblasti i dozvolom SAD, Velike Britanije i Francuske da lansiraju svoje rakete dugog dometa duboko u Rusiju.

Ukrajina je u junu zaustavila tranzit sirove nafte koju je ruski "Lukoil" isporučivao naftovodom, navodeći kao razlog svoje sankcije toj kompaniji. Ova mera je direktno pogodila Mađarsku i Slovačku koje nemaju izlaz na more. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto u julu je optužio Brisel da je organizovao obustavu isporuke "Lukoila" kako bi ucenio dve države. Slovačka i Mađarska su jedine članice EU koje su odbacile politiku bloka o snabdevanju Kijeva vojnom pomoći usred sukoba sa Moskvom. Obe države su više puta pozivale da se kriza reši diplomatskim putem. "Mađar Nemzet" navodi i da su ukrajinske vlasti navodno razmatrale da zatvore krak naftovoda "Družba" koji ide preko njihove teritorije. Međutim, u septembru je mađarska "Mol grupa" postigla dogovor sa dobavljačima i operaterima naftovoda, čime je osiguran nastavak isporuke energenta. Kako list precizira, prema tim uslovima, nafta koja se otprema preko Ukrajine zvanično se prodaje "Molu" pre nego što pređe granicu zemlje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEMA VIŠE MIRA Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom