GAS USIJAO EVROPSKE BERZE: Cena plavog goriva na najvišem nivou od februara 2023.

Elena Božić Talijan

08. 02. 2025. u 10:39

PRIRODNI gas je juče na evropskoj berzi TTF dostigao najviši nivo u poslednje dve godine. Od 1. januara prestao je tranzit ruskog energenta u Evropu preko Ukrajine, a hladno vreme je povećalo potražnju i smanjilo zalihe u skladištima. Cena plavog goriva za kupovinu unapred je premašila u petak 54,5 evra po megavat-satu, što je oko 580 dolara za 1.000 kubnih metara.

ГАС УСИЈАО ЕВРОПСКЕ БЕРЗЕ: Цена плавог горива на највишем нивоу од фебруара 2023.

JP"Srbijagas"

Ovo poskupljenje sada ne utiče na našu zemlju, jer Srbija ima znatno povoljniju cenu gasa na osnovu aranžmana koji su dogovorili predsednici Aleksandar Vučić i Vladimir Putin, a koji traje do 31. maja. Prema tom sporazumu, na osnovu naftne formule, trenutno ovaj energent plaćamo oko 320 dolara za 1.000 kubnih metara. Pregovori oko novog dugoročnog gasnog aranžmana sa Moskovom već su počeli, ali se odvijaju u kompleksnim okolnostima kada je Vašington nametnuo sankcije "Naftnoj industriji Srbije" tražeći izlazak ruskog kapitala iz ove kompanije.

Srbija se plavim gorivom snabdeva putem "Balkanskog toka", a to je krak "Turskog toka" kojim se ruski gas preko Bugarske doprema do naše zemlje i Mađarske, povezujuću i druge države EU sa ruskim gasom. Izgradnjom ovog gasovoda obezbedili smo energetsku sigurnost i postali tranzitna zemlja, pa više ne plaćamo taksu za tranzit kao u vreme kada nam je gorivo stizalo sa severa. Kako je pokazala analiza Rojtersa isporuka ruskog gasa ovom rutom, preko Srbije, dostigla je istorijski maksimum, nakon što je Ukrajina, od početka ove godine, obustavila tranzit ruskog energenta u Evropu preko svoje teritorije.

Nakon odbijanja Kijeva da produži petogodišnji sporazum o tranzitu gasa sa Moskvom, ovaj gasovod je postao jedini put kojim se ruskim gorivom snabdeva južna i jugoistočna Evropa, zaobilazeći Ukrajinu. Kako navodi britanska agencija, preliminarne kalkulacije od 31. januara pokazuju da su isporuke preko "Turskog toka", odnosno "Balkanskog toka", u prvom mesecu ove godine premašile 50 miliona kubnih metara dnevno, što predstavlja povećanje od 27 odsto u odnosu na isti period 2024. Obim ponude je takođe povećan za dva odsto u odnosu na decembar. Ukupno, izvoz gasa dostigao je 1,57 milijardi kubnih metara ovog januara, u odnosu na 1,24 milijarde kubika u istom mesecu lane. Gasovod ima godišnji kapacitet od 15,75 milijardi kubnih metara.

RAST I ZBOG LNG

SVETSKI stručnjaci procenjuju da je evropsko tržište podložno nestabilnosti i da će punjenje skladišta biti značajno skuplje nego što se očekivalo, jer su cene sada za 50 odsto veće nego prošle godine. Takođe, na dalje poskupljenje uticaće i ako se Evropa okrene većem uvozu tečnog prirodnog gasa (LNG). To će se i dogoditi, jer su zvaničnici EU, u nameri da "omekšaju" američkog predsednika Donalda Trampa, već najavili da će više kupovati američki LNG.

"Fajnenšel tajms" je prošle nedelje pisao da zvaničnici EU razmatraju mogućnost obnavljanja uvoza ruskog gasa u okviru potencijalnog sporazuma o rešavanju sukoba u Ukrajini. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski objašnjavao je da prekid tranzita ruskog gasa preko njegove zemlje ima za cilj smanjivanje prihoda Moskve. Međutim, Slovačka i Mađarska su ga optužile da je namerno izazvao energetsku krizu radi političke dobiti. Početkom januara rusko ministarstvo odbrane je izvestilo da je Ukrajina dronovima gađala kompresorsku stanicu kod Krasnodara, koja je deo "Turskog toka", što je uspešno sprečeno. I Ankara je potvrdila ovaj pokušaj napada. Zvaničnici u Moskvi optužili su Kijev za pokušaj da sabotira energetsku vezu u više navrata poslednjih godina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RAFAEL NADAL U PENZIJI ZARADIO MILIONE: Evo kako je Španac uvećao svoje bogatstvo