EU PRED NEZAHVALNIM IZBOROM: Američka ili kineska komunikaciona tehnologija?
JEDAN od najviših zvaničnika Donalda Trampa upozorio je evropske saveznike koji oklevaju oko saradnje sa satelitskom internet kompanijom Ilona Maska da će morati da biraju između američke i kineske tehnologije.

Foto: Jutjub/Tech Insider
Brendan Kar, predsednik Federalne komisije za komunikacije (FCC), rekao je za "Fajnenšel tajms" da "savezničke zapadne demokratije" moraju da se "fokusiraju na pravi dugoročni bauk: uspon Komunističke partije Kine".
Njegovi komentari usledili su u trenutku kada evropske vlade i neke evropske kompanije razmatraju da li je Maskov "Starlink" - koji pruža satelitske širokopojasne i ograničene mobilne usluge - pouzdan partner nakon što je Vašington zapretio da će isključiti svoje usluge u Ukrajini.
Kar, dugogodišnji Maskov saveznik koga je Tramp pozvao da vodi agenciju nakon reizbora za predsednika, rekao je da je "žalosno" što se čini da politika utiče na dugoročne odluke.
-Ako ste zabrinuti za "Starlink", samo sačekajte verziju KPK (Komunističke partije Kine), tada ćete biti zaista zabrinuti, rekao je.
Britanske telekomunikacione kompanije BT i "Virdžin medija 02" su među kompanijama koje isprobavaju "Starlinkovu" tehnologiju za mobilne ili širokopojasne usluge - iako nijedna još uvek nije potpisala potpuni ugovor sa provajderom.
Kar je za FT rekao da veruje da je Evropa "uhvaćena" između Vašingtona i Pekinga i upozorio na otvaranje "velike podele" između "zemalja usaglašenih s KPK i drugih" u veštačkoj inteligenciji i satelitskoj tehnologiji.
Predsednik FCC - koji je jedan od autora Projekta 2025 koji je objavila Heritidž fondacija - rekao je da evropski regulatori imaju "predrasude" prema američkim tehnološkim kompanijama i optužio je Evropsku komisiju za "protekcionizam" i "antiamerički" stav.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

"NA STOLU SU RATNI PREDLOZI, BRISEL HOĆE RAT!" Orban se hitno javio iz Kopenhagena
MAĐARSKI premijer Viktor Orban naveo je iz Kopenhagena, gde učestvuje na samitu Evropske političke zajednice, da je situacija ozbiljna i da se na stolu nalaze, "otvoreni, ratno orijentisani predlozi".
02. 10. 2025. u 08:59

(MAPE) OVAKO ĆE SE KRETATI NEVREME U SRBIJI: Pogledajte iz časa u čas, stižu sneg i kiša (FOTO)
POGLEDAJTE kako će se ledeni oblak kretati nad Srbijom i koje krajeve kad pogađa nevreme. Danas i sutra oblačno sa kišom i hladno, osim na severozapadu Vojvodine gde će se zadržati suvo vreme, najavio je RHMZ.
02. 10. 2025. u 10:47

VEDRANA OGORČENA: "Pilić je bio hrišćanin! Sramota za Split, samo mrtav Pilić može biti - veliki Pilić"
HRVATSKI teniski as Nikola Pilić preminuo je u 87. godini života u Rijeci, a sahranjen je proteklog vikenda u Opatiji, gradu u kojem je proveo poslednje dane života.
02. 10. 2025. u 07:20
Komentari (0)