TREŠNJE KUPUJU NA KOMAD: Posle prolećnih mrazeva prvi majski crveni plodovi dostigli 1.500 dinara za kilogram

Е. В. Н.

14. 05. 2025. u 18:51

MOJA porodica ima trešnjar od 1.500 stabala sa kojih smo brali od osam do 10 tona. Ove godine možda bude od 400 do 500 kilograma trešanja.

ТРЕШЊЕ КУПУЈУ НА КОМАД: После пролећних мразева први мајски црвени плодови достигли 1.500 динара за килограм

Foro Z. Gligorijević

Branje je neverovatno mučenje, jer je mraz osakatio voćnjake. Neka stabla su potpuno bez roda, a na nekima je tek po tridesetak zrna i pitanje je da li se isplati branje, iako je cena visoka.

Ove reči Momira Jevtića iz Riljca kod Trstenika, koji prodaje trešnje na zelenoj pijaci u Jagodini po 1.000 dinara za kilogram, najbolje opisuju situaciju sa ovim voćem. Kaže da će cena trešanja ostati visoka do kraja sezone, jer je ove godine rod i do 20 puta manji nego uobičajeno i smatra da bi cenu oborio jedino - uvoz.

Ove godine trešnje su skuplje i do 150 odsto nego lane. Prvi plodovi na zelenim pijacama nudili su se mahom po 1.000 dinara, mada se na pojedinim tezgama dostizali i 1.500 dinara. Početkom maja prošle godine prosečna cena u većini gradova iznosila je 500 dinara. Ponuda nikad nije bila siromašnija, u mnogobrojnim gradovima još ih i nema, jer su prolećni mrazevi i obilne padavine bukvalno desetkovali rod.

Foro D. Milovanović

- Bez obzira na to koliko ih volim, sigurno neću dati 700 dinara za pola kilograma - požalila se Mirjana S. iz Žarkova. - Kilogram trešanja je kao dva kilograma junetine. Sa tom količinom mesa svojoj porodica mogu da napunim tanjire mnogo dana.

I na beogradskom kvantašu, gde se snabdevaju trgovci sa zelenih pijaca iz svih delova Srbije, izbor je veoma slab. Kilogram u veleprodaji košta od 500 do 700 dinara. Upravnik beogradske "Veletržnice" Nenad Marinković kaže da je ponuda trešanja ove godine veoma skromna, jer su brojni proizvođači potpuno ostali bez prinosa.

Na kraljevačkoj Velikoj pijaci domaćih trešanja još nema i po rečima trgovaca veliko je pitanje hoće li ih uopšte i biti jer je ovogodišnji rod usled nepovoljnih vremenskih prilika bukvalno osakaćen, dok za kilogram trešanja iz uvoza treba izdvojiti čak 1.200 dinara!?

- I tih iz uvoza ima tek povremeno, u malim količinama, i to na jednoj ili dve tezge. I sa domaćim kajsijama je veoma loša situacija, a ove iz uvoza koštaju 1.000 dinara - pričaju trgovci. - Jedna mušterija je nedavno, i to skroz ozbiljno, pitala da li može da kupi jednu kajsiju i tri trešnje. Eto, dokle smo dogurali.

Na subotičke pijace stigle su prve trešnje, ali malo ko se za njih hvata jer kilogram košta od 1.000 do čak 1.200 dinara.

- Iskreno, malo ko kupuje, eventualno po šaku ili dve, da ih želja mine. To je otprilike 200 grama najviše - kažu nam nakupci.

Foro D. Milovanović

Prve trešnje na smederevskim pijacama i u piljarama ovih dana prodavale su se za 900 i 1.000 dinara po kilogramu. Ove godine sezona prvih trešanja je malo poranila zbog sunčanih dana početkom proleća, kažu voćari. Međutim, mraz i grad i ovom voću pričinio je štete, a umanjen rod je uticao i na njihovu cenu, pa i kvalitet.

Nišlije treba ozbiljno da se pomuče da uopšte nađu trešnje u svojim radnjama. Nema ih ni na svim pijacama, a tamo gde se pojave stignu u izuzetno malim količinama. Kilogram košta 800 dinara.

- Trenutno ih nema, ali pre nekoliko dana je stiglo nekoliko gajbica i sve je planulo za tren. Cena je visoka, ali to je tako jer je grad "ubio" trešnju, i nema ih nigde - kaže jedan od prodavaca na niškoj pijaci kod Tvrđave.

U Požarevcu se trešnje prodaju za 800 dinara po kilogramu, ali su količine u ponudi minimalne. U marketima i piljarama još uvek ih nema, a na zelenoj pijaci u centru grada prodaju se na svega dve tezge. Prodavci pojašnjavaju da ih ima malo i skupe su jer je ovogodišnji rod podbacio. Osim toga, tek je počela njihova sezona, pa će, veruju, uskoro i ponuda biti veća, što će uticati na smanjenje cene.

 

U ČAČKU IH - NEMA

NA čačanskoj zelenoj pijaci, kao i u ovdašnjim trgovinama majskih trešanja uopšte nema. Trgovci ističu da ih možda ove sezone uopšte neće ni biti zbog loših vremenskih uslova, odnosno kasnih prolećnih mrazeva koji su ranu trešnju obrali još dok je bila u cvatu. Ljubitelji ovog voća moraće po svemu sudeći da sačekaju junske trešnje, mada je, kazali su nam uzgajivači, ove godine rod drastično podbacio.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HRVATI ZGROZILI EVROPU: Evo šta su uradili stranim turistima u Zagrebu (VIDEO)