PATIKE STIŽU BRZOM POŠTOM: Povećava se obim prodaje robe putem interneta, prihod od e-trgovine prošle godine je bio 395 miliona dinara
POTROŠAČI su lane putem interneta najviše kupovali odeću i sportsku opremu. Pazarili su i elektroniku, kućne uređaje, kompjutere, tablete, mobilne telefone, ali i nameštaj, opremu za kuću, igračke za decu, štampane knjige, magazine, novine. Naručivali su hranu i piće iz marketa, kao i iz restorana i lanaca brze hrane. Ovo pokazuje analiza Privredne komore Srbije.
Prema podacima "Statiste", koje su nam dostavili iz Ministarstva trgovine, prihod od elektronske prodaje u Srbiji je lane iznosio 395 miliona evra, a 3,3 miliona potrošača je kupovalo putem interneta.
Statistika "E-komerc asocijacije" pokazuje da je u trećem kvartalu 2020. godine u odnosu na isti period prethodne, onlajn trgovina sportske opreme u broju transakcija ostvarila povećanje od 327 odsto, a u vrednosti rast od 250 procenata. Aparati za domaćinstvo su se putem interneta više pazarili za 52 odsto, a sveža hrana za 163 procenta.
Marijan Stojanović iz PKS, kaže da je onlajn kupovina prehrambene robe imala svoju ekspanziju tokom vanrednog stanja, što je bilo uslovljeno limitiranim izlaskom ljudi u prodavnice, ali je došla do tačke gde će se zaustaviti. Građani će nastaviti da koriste taj način nabavke, jer su im obezbeđene nove pogodnosti. Sada svaki trgovinski lanac ima više opcija dostave. Procenjuje se, kako kaže, da će druga vrsta robe široke potrošnje nastaviti rast u ovom načinu prodaje.
- Odeća je najzastupljenija u e-trgovini - navodi Stojanović. - U našoj zemlji izdvojili su se i neki sektori kojima to ranije nije bio dominantan način poslovanja, kao što su male apoteke, i u kreativnoj industriji, prodaja knjiga, udžbenika, magazina.
Potrošači se, kako navodi, opredeljuju i u odnosu na to da li je dostava besplatna ili nije, a veliki broj kompanija to naplaćuje. On ističe i da se sve veći broj domaćih kompanija orijentiše na onlajn izvoz, pre svega u oblasti tekstilne industrije, kao i da sve više malih i srednjih preduzeća počinje da koristi alate e-trgovine.
U Ministarstvu trgovine navode da su pandemiju uspešnije prevazišle firme koje prodaju robu putem interneta. U trećem kvartalu prošle godine, kako navode, ima 583 više virutelnih prodajnih mesta, koja prihvataju elektronske metode plaćanja, što potvrđuje da su trgovci shvatili pandemiju kao izazov i priliku da svoj biznis razviju i unaprede. Ovom broju mogu se dodati i prodajna mesta na kojima je plaćanje moguće isključivo pouzećem.
ZNAČAJAN SKOK
BROJ transakcija platnim karticama za kupovinu robe ili usluga putem interneta u dinarima, u trećem kvartalu lane u odnosu na isti period 2019. godine bio je veći za 115,63 odsto, a njihova vrednost za 87,82 procenta, pokazuju podaci Narodne banke Srbije. Istovremeno broj onlajn prodajnih mesta uvećan je za 54,95 odsto. Ove brojke nisu konačne, jer im treba dodati broj odnosno vrednost transakcija pouzećem i u drugim valutama za kupovine na inostranim sajtovima.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
"IZBOMBARDOVALI SMO SRBE SAMO TAKO": Pevač služio na KiM 1999. - javnost u neverici zbog njegove izjave (VIDEO)
PEVAČ Džejms Blant, koji se proslavio debitantskim albumom "Back to Bedlam", služio je u Kforu 1999. godine, za vreme i neposredno nakon bombardovanja.
27. 01. 2025. u 12:07
Komentari (0)