ZAŠTO JE POSKUPELO ULJE? Na cenu utiče nekoliko faktora
08. 04. 2021. u 18:41
CENE suncokretovog ulja u Srbiji rastu, a ako bude povećanja cena koje nemaju ekonomsko opravdanje, država ima način da interveniše, rekao je Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.
Poskupelo je zato što je Americki investicioni fond kupio iskon uljaru?
Ulje koje je pre tri meseca prodavano po ceni od 110 dinara za litar, pravljeno je od iste sirovine kao i ovo što se danas prodaje za 180 dinara za litar. Dakle, realan razlog za poskupljenje ne postoji. U stvari, postoji, a to su debele gladne guzice trgovaca. Uzgajivači suncokreta mogu samo da pomru od muke koju izaziva sića kojom om je sirovina plaćena.
U nemackoj Litar suncokretovog ulja kosta 1 Euro. Da ne govorimo o vecim troskovima proizvodnje i distribucije. Osnovne zivotne namirnice bi trebalo da Budu pod drzavnom kontrolom.
Kakvi bre faktori ,klasično bahacenje koje dopustila država da u Nemačkoj gde je standard 5 puta veci nego kod nas ulje se krece od 90 centi a kod nas od 145 dinara ili 1,20 sramota za državu.
Poskupelo je jer su jesenas kupili suncokret džabe!!!
Na sve strane otimaju kao pomanitali, prosto se utrkuju ko ce vise
U Nemackoj je ulje jeftinije nego u srbiji a plata je deset puta veca,sramota drzavo,cene evropske a primanja Kambodze.U Svajcarskoj gorivo ista cena kao kod nas a plate 20 puta vece..Magija je pretiveti u Srbiji
Mnogo pričaju a ništa rekli nisu... Ako se vodimo onim što su rekli to znači da radnici treba kolektivno da stupe u štrajk i zahtevaju veće plate jer radna snaga je takođe berzanska roba. U vreme kad cene rastu a plata ostaje ista uz to država ne preduzme ništa šta reći inflacija i obezbeđivanje i onako male kupovne moći ili nesposobnost nadležnih da zavedu red...
Savović kaže da Srbija proizvodi relativno malo suncokreta u odnosu na velike svetske proizvođače, ali sasvim dovoljno da se pokriju sve domaće potrebe i da ostane dovoljno za izvoz. Zasto uvozimo SKUPLJE ulje, pa u prodaji poravnamo cene domaceg sa tim uvoznim? Ko i zasto pravi ekstra profit na racun gradjana i poljoprivrednika, od kojih je sirovina kupljena po niskim cenama?
Ama poskupelo je sve!!! Ulje je najmanji problem!!!
A šta je sa ostalim proizvodima koji su poskupeli. Uporedite , ljudi, cene od prošle godine u ovo vreme i sada. Pa to nije normalno!!!
Povezane vesti

NA KUTIJI JAGODA - U KESICI AROMA: Čajevi "Fruktusa" i "Jumisa" sadrže plodove samo u tragovima, nekad svega jedan odsto
KUPCI koji smatraju da piju čaj od voća koje je nacrtano na kutiji mogu biti u velikoj zabludi, jer proizvođači ovih napitaka na ambalažu stavljaju slike brusnice ili divlje trešnje, čak i kada se u kesicama nalazi svega jedan odsto tog voća!
25. 03. 2021. u 11:14

KIFLA HLEBU DRŽI CENU: "Novosti" istražuju - koliko košta vekna dve godine nakon ukidanja uredbe o ograničenoj ceni
POLA kilograma belog hleba, koji je nekada bio poznat pod imenom "sava", još košta isto kao i pre dve godine, kada je Vlada ukinula uredbu o njegovoj obaveznoj proizvodnji i ograničenoj ceni.
18. 03. 2021. u 15:33

ENIGMA DEKLARACIJE NA TEGLI: Francuzi pakuju poljske pečurke koje uvozimo iz Mađarske!
REŠAVANjE enigme - odakle su pečurke, svojevrsni zadatak koji je postavila organizacija potrošača "Efektiva", izazvalo je brojne komentare na društvenim mrežima.
18. 03. 2021. u 10:26

ŽALBA TRGOVCU, A NE SERVISU: Potrošači skupo plaćaju neznanje o svojim pravima tokom perioda obavezne garancije
KADA u roku od dve godine od kupovine dođe do bilo kakvog kvara, zbog koga proizvod više ne može da se koristi s osnovnom namenom, potrošač ima pravo da tu robu zameni.
11. 03. 2021. u 11:12
Najnovije iz rubrike

"IMAMO JOŠ POSLA" Vučić: Deonica auto-puta Preljina-Požega će izgledati veličanstveno
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, tokom obilaska radova na deonica auto-puta ''Miloš Veliki'' Preljina-Požega, da je te deonica ključna za spajanje Beograda sa zapadnom Srbojom i naveo da je tunel Laz završen, a da su pri kraju radovi na tunelu Munjino brdo.
28. 04. 2025. u 10:41

PISTAĆI MOGU DA RASTU I KRAJ MORAVE: Velika potražnja za Dubai čokoladom podstakla drastičan rast cena njenog glavnog sastojka (FOTO)
NEVEROVATNA popularnost dubai čokolade svuda u svetu izavala je nestašice i podstakla rast cena njenog glavnog sastojka - pistaća. Tona ovih grickalica košta više od 7.500 dolara, ali kako su njihove rezerve iscrpljene ne očekuje da se će se poskupljenje uskoro zaustaviti. Mnogi svetski proizvođači unosnijih orašastih plodova poput badema, odlučuju da pređu na pistaće jer je zarada sve bolja, a uzgajanje ne zahteva neke posebne uslove.
28. 04. 2025. u 09:47

SI-EN-EN: Kina ukinula uzvratne carine na uvoz američkih čipova
KINA je, kako piše Si-En-En, pozivajući se na izveštaje tri agencije za uvoz, ukinula recipročne carine od 125 odsto na neke poluprovodnike proizvedene u SAD.
27. 04. 2025. u 23:45

RUBIO: SAD ne uvode nove sankcije Rusiji zbog nagodbe u Ukrajini
VLASTI SAD ne uvode nova ograničenja protiv Rusije kako ne bi ugrozile proces mirnog rešavanja sukoba u Ukrajini, izjavio je državni sekretar Marko Rubio.
27. 04. 2025. u 15:51

PALE FEBRUARSKE PLATE NAFTAŠA: Programeri ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji
PROGRAMERI su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iznosila 288.617 dinara dok su prosečne plate zaposlenih u proizvodnji koksa i derivata nafte kao i radnika u eksploataciji sirove nafte i gasa u februaru znatno smanjene i manje od proseka programera.
27. 04. 2025. u 12:17
Komentari (13)