TON MELANHOLIJE: Književnica Katrin Kise gošća Sajma
U DELEGACIJI pisaca iz Francuske, zemlje počasnog gosta Sajma knjiga, bila je i Katrin Kise (1963), koja je na štandu "Prometeja" potpisivala primerke svog romana "Definicija sreće".

Foto F. Mantovani
Do sada je objavila 14 romana i to kod prestižne izdavačke kuće "Galimar", i dobila nekoliko uglednih nagrada. Spisateljica je inače doktorirala na Markizu de Sadu i dvanaest godina predavala francusku književnost 18. veka na univerzitetu Jejl u SAD, a zatim se potpuno posvetila pisanju.
O "Definiciji sreće" za naš list je rekla:
- Tema romana je vreme i šta se dešava sa ljubavlju sa proticanjem godina i to od osamdesetih prošlog veka. To je priča o dve žene čiji su životni putevi potpuno različiti. Klarisa ima izuzetno haotičan životni put, i prvi put se zaljubljuje u 55. godini. Eva, naprotiv, ima stabilan brak pune tri decenije, i stabilnu karijeru, ali se ipak pita: kako očuvati strast?
Kao i u nekim drugim knjigama ove autorke i u ovoj se prepliću prizori iz svakodnevnog života u Americi i Francuskoj...
- Živela sam pune tri i po decenije u Americi i mogu da kažem da ova zemlja, u odnosu na Francusku, pruža mnogo veće mogućnosti, u smislu da gde god da ste tamo, možete započeti novi život i novu profesiju. Ali nema erotike koja je karakteristična za Francusku.
Na pitanje u kojoj je meri njena profesija uticala na njenu literaturu, Kise je rekla:
- Ne mislim da je bilo nekog odlučujućeg uticaja. Pošto od pisanja ne može da se živi, morala sam da prihvatim poziv predavača. A kada sam počela da dobijam honorar od svojih knjiga prestala sam sa tim i okrenula se pisanju.
Da je tačan prvi utisak da roman odiše velikom melanholijom, potvrdila joj je i Ani Erno, dobitnica Nobelove nagrade.
- Velika razlika u ličnostima i sudbinama moje dve glavne junakinje pokazuju taj melanholični ton iz koga se može zaključiti da je sreća uvek pomalo negde drugde - rekla je gošća.
A koliko se status žene promenio u poslednjih nekoliko decenija?
- I to je tema ovog romana. Za mene je pisanje ove knjige značilo kao nastavak "Slomljene žene" Simon de Bovoar, priče o ženi koju u pedesetoj godini napušta muž i čiji se identitet potpuno urušava. Jedna žena može da bude sama to je ono što je novo u ovom veku.
Preporučujemo

POPIN NjEGOŠ: Studija o jednoj nepročitanoj Vaskovoj pesmi pod naslovom “Lovćen”
20. 09. 2023. u 06:25

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)