SLIKE DAVNO NESTALOG SVETA: Roman "Davni mirisi" Stanojke Koprivice Kovačević omaž detinjstvu i selu

M.Kralj

29. 10. 2024. u 17:05

NEOBIČNA kolažna knjiga, delom romansirano pripovedanje o odrastanju, delom kratki zapisi koji sumiraju život, književno štivo za decu i još više za "odraslu decu" - "Davni mirisi" Stanojke Koprivice Kovačević predstavljena je u Biblioteci "Petar Kočić" na Vračaru.

СЛИКЕ ДАВНО НЕСТАЛОГ СВЕТА: Роман Давни мириси Станојке Копривице Ковачевић омаж детињству и селу

Stanojka Komprivica Kovačević, sa nagradom iѕ Slovačke,Foto privatna arhiva

O delu namenjenom svima koji bi da se sete svog detinjstva, dodira s prirodom, doživljaja otkrivanja nepoznatog, kao što je prvo zaljubljivanje, prvi strahovi i jeze, prvo pozorište, prvi bioskopi, jednom rečju - novi svet, pričali su Ljubica Beljanski Ristić, Predrag Starčević i autorka, dok će odlomke govorila Jelena Trkulja.

- Za mene je ova knjiga omaž ljudima sela i omaž detinjstvu - kaže, za "Novosti", Stanojka Koprivica Kovačević, koja je u našu književnost zakoračila objavljujući bezmalo pre pola veka kratke priče u periodici i dnevnoj štampi, od kojih su dve uvrštene u "Antologiju 65 najboljih priča" (1969), a potom i prevedene na engleski. - Kako čovek stari, sve više svodi račune i preispituje se, ko je od nas imao sreće, a ko ne. A sreća je relativna, razumljivo.

U recenziji ovog roman u fragmentima (objavio ga je IK "Liceja"), naš ugledni pesnik Dragan Lakićević, piše kako se imena Stanojke Koprivice Kovačević setio iz "Poletarca", koga je svojevremeno čitao, a potom tom divnom listu Duška Radovića, kao urednik, posvetio jedno četvorotomno izdanje.

- Sad mi se njene priče još više sviđaju i čine slike pripovedačkog reminiscentnog filma jednog davno nestalog sveta. Te su slike dragocene i dokumentarno i jezički i voleo bih da ih vide i doture mlađoj publici oni koji još za to imaju sluha - zaključuje Lakićević.

Autorka je, kaže, knjigu posvetila selu u kom se raslo u materijalnoj oskudici i duševnom obilju. U sećanja na vragolije devojčica i đačke bulumente, književnica se u ovom delu vraća pomoću pronađenog rukopisa u jednom od opustelih glasinačkih sela na gori Romaniji. Njeno pripovedanje teče u najboljoj pripovedačkoj tradiciji dok svoje čitaoce oplemenjuje finim humorom i setom.

Srebrno odličje iz Bratislave

Stanojka Koprivica Kovačević, sa nagradom iz Slovačke,Foto privatna arhiva

 

POSLE dugogodišnjeg istraživačkog istorijsko-arhivskog rada, pre šest godina se pojavila "Istorija sestrinstva u Srbiji: od manastirskih bolnica do kraja Drugog svetskog rata", a za ovu kapitalnu knjigu, koju su udruženo objavili Medija centar "Odbrana", UMST KCS "Sestrinstvo" i "Licej", koja je prevedena i na engleski jezik, Stanojka Koprivica Kovačević dobila je srebrno odličje Fakulteta zdravstva i socijalnog rada Svete Elizabete iz Bratislave. Pre dve godine objavila je, zajedno sa bratom Velimirom Koprivicom, etnološku knjigu o Glasincu i Romaniji - "Tragom jedne familije".

Kao pisac raznovrsnih književnih žanrova Stanojka Koprivica Kovačević se u pisanju romana prvi put oprobala naslovom "Lisica u rukama", za koga je 1980. godine, na jugoslovenskom anonimnom konkursu za roman o deci u ratu, dobila prvu nagradu novosadskog "Dnevnika". Roman je preveden na ruski, a pred čitaocima ove velike zemlje pojavio se u tiražu od 100.000 primeraka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MVP by Mozzart Sport: Veliki izbor najboljih sportista Srbije!