KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (8): Oslikane bolne sudbine

В. Н.

21. 02. 2025. u 07:30

LITERARNI pogledi u prošlost i sveopšti metež današnjeg sveta.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Осликане болне судбине

Ilustracija Novosti

SUNČICA DENIĆ (Vranje)

1. "ROMAN O CIBULKI", Mihajlo Pantić (SKZ)

2. "OGLEDI IZ KNjIŽEVNE MORFOLOGIJE", Radivoje Mikić ("Albatros plus")
3. "ISTORIJA SRPSKE POEZIJE KOSOVA I METOHIJE 1951-2022",
Aleksandar Laković (Dom kulture Gračanica)
4. "VRSTE LjUDI", Dragan Marković (NB "Stefan Prvovenčani")
5. "DESET PORTRETA I DESET RAZGOVORA", Milivoje Pavlović ("Službeni glasnik")

ROMAN M. Pantića je svojevrsna hronika života sa margine. Lik Cibulke je posledica, a ponegde mogući izbor bekstva od stvarnosti, što i čini njegovo božjaštvo blagom pobunom ili mirenjem sa realnošću. Knjiga R. Mikića ujedno je i novi teorijski pristup u kojem su obuhvaćeni klasici srpske književnosti od J. Veselinovića do R. B. Markovića. U njoj autor povezuje oblik i značenje, što dolazi kao rezultat saglasja novih književnih teorija i sopstvene analitike, tumačeći, najpre, morfološke odlike književnog teksta.

Foto privatna arhiva

U Lakovićevom delu sakupljeno je i predstavljeno srpsko pesništvo na KiM u drugoj polovini 20. i početkom 21. veka. Na skoro 1.000 strana, sa više desetine autora, istaknuta je modernost i autentičnost poetike, protumačene i vrednovane kao deo matične srpske književnosti. D. Marković potvrđuje njegovu prepoznatljivu poetiku po mirnom tonu i stilskoj harmoničnosti, čak i kada su posredi teško ništavilo, mrak i pesimizam, vidni u svakom segmentu čovekove egzistencije. U knjizi M. Pavlovića ponuđeni su književni razgovori koji kao jedinstveni prilozi svedoče o najznačajnijim piscima 20. veka. Ovekovečeni su trenuci mišljenja i iskustva, čime autor osvetljava tematske, stilske i druge dominante, od Kiša, Ćosića, Selimovića, Ćopića, Crnjanskog... do Todorovića.

* * * * * * * * * * * * * *

NEMANjA VELjOVIĆ (Beograd)

1. "TAJNA HELADA", Vasilije Domazet ("Akademska knjiga")

2. "TRIJUMVIRAT", Savo Stijepović ("Dereta")
3. "DODIR NEPOVRATA", Ramiz Hadžibegović ("Čigoja")
4. "MOĆ BOLA", Bojan Jovanović ("Akademska knjiga")
5. "NAJDUŽA MOLITVA", Barbara Novaković ("Poetikum")

KNjIŽEVNOST je najvrednija kada obuhvata samu sebe. Da li su ovi tekstovi, koje predlažem za nagradu, književnost? - Nisu, dva možda i jesu. Očekivati obrazloženje za ono što se ne može znati bio bi cinizam prvoga reda. I to je život. Kod V. Domazeta možda otkrijete svoje astralno telo i prepoznate put odakle ste pali, a možda i sreli Tubal Kaina, a dok čitate S. Stijepovića - pazite se! On dolazi iz prethodnog stoleća!

Foto privatna arhiva

Verujte, i idite u svet sa njim, opasnim stazama. Mi još nismo spremni za roman kao što je "Trijumvirat"! Ramiz svojim knjigama zida čitave muzeje sećanja, i to nije mala stvar.

Priča o bolu je uvek dobra tema. Najduža molitva uvek kratko traje, ali...

* * * * * * * * * * * * * *

(Beograd)

1. "CRVENI KROVOVI", Neda Bjelanović ("Arhipelag")

2. "KROZ KLjUČAONICU TEKSTA", Dragana Vukićević (Filološki fakultet, Beograd)
3. "PLATNO", Anđelko Anušić (NB "Danilo Kiš", Vrbas)
4. "LjUBAVNI REGISTAR", Dragan Lakićević ("Partenon")
5. "METOHIJSKI SFUMATO", Dušica Filipović ("Prometej")

SMEŠTEN u privatnu priču, u procepu između dve (ljubavne) izdaje, N. Bjelanović se neočekivano otvara ka velikoj temi i još neosvešćenoj nacionalnoj traumi - izgonu sarajevskih Srba posle Dejtonskog sporazuma, u zimu 1995. i početkom 1996. D. Vukićević na inventivan način iščitava "skrivene narative"  koje pronalazi u klasičnom korpusu srpske književnosti epohe realizma. Zbirka pesama A. Anušića predstavlja jedno raskošno i poluvekovno pesničko trajanje. Raskošnom leksikom i stihom, sa velikim poetskim / versifikacijskim iskustvom, sem gorko-ironijskog pogleda na minuli vek, u ovoj poeziji dominira naglašena intertekstualnost, odnosno palimpsesti - ispisivanje novih sadržaja na poznate pesme naših klasika. 

Foto privatna arhiva

U knjizi pripovedaka D. Lakićevića, čitalac prisustvuje jednom zrelom i majstorskom pripovedanju, datom iz različitih rakursa - autobiografskog, posredovanog kroz različite pripovedačke glasove (-ja, -ti forma) ili na fonu lirske proze. Vremenski, priče ipak obuhvataju jedno precizno vreme - druge polovine 20. veka. Žanrovski heterogen, sastavljen od različitih narativnih celina, roman D. Filipović objedinjuje ideja sve-ljubavi (muškarca i žene, prema zemlji i narodu, pravoslavnoj veri i umetnosti). Sačinjen i od različitih etnografskih i poetskih pasaža, dnevničko-reportažnih i dramskih sekvenci, esejistike i epistolarne proze, roman se kroz jednu ličnu (ljubavnu) priču, fokusira na ukupan udes srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.

* * * * * * * * * * * * * *

(Beograd)

1. "MARTIN UDIO", Sanja Savić Milosavljević ("Bedem knjige")
2. "CRVENI KROVOVI", Neda Bjelanović ("Arhipelag")
3. "ŠTA O NAMA MISLE ANĐELI", Tomislav Marinković ("Arhipelag")
4. "VRSTE NjUDI", Dragan Marković (NB "Stefan Prvovenčani")
5. "BRZA POŠTA", Slobodan Jović ("SKZ" - NB "Stevan Raičković")

ZADRŽAVAJUĆI određene narativne strategije iz svog prethodnog romana, S. S. Milosavljević iznova stvara uverljive i upečatljive junake koji ispovedaju svoje bolne sudbine. Ispripovedan živim jezikom i u komičkom duhu, prvi roman N. Bjelanović je u isti mah potresno svedočenje o egzodusu sarajevskih Srba i intimna priča o ženskom sazrevanju. 

Foto privatna arhiva

Tradicionalno bogatoj i dinamičnoj poetskoj sceni, u kojoj savremena srpska književnost nesumnjivo vrhuni, ponovo su značajno doprinela tri prepoznatljiva pesnička glasa: dok usamljeni, lirski stišani i melanholični lirski subjekti u zbirkama T. Marinkovića i S. Jovića odgovore na egzistencijalno uznemirujuća pitanja svakodnevice traže na raznosmernim stazama hrišćanski profilisane duhovnosti, dotle D. Marković zaglušujuću buku i sveopšti metež današnjeg sveta nadrasta nesputanom igrom rečima i slikom karnevalski zbrojenih vrsta ljudi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BAJA MALI KNINDŽA OTKRIO: Vojvoda Momčilo je svake noći sanjao isti san