EKSPERIMENTALNI LEK: Protiv HIV-a i hepatitisa Ce uzgojen u svemiru, vraćen na Zemlju na analizu

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

26. 02. 2024. u 22:12

AMERIČKA kompanija „Varda Spejs Industris“ uspešno je uzgojila antivirusni lek u mikrogravitaciji.

ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ЛЕК: Против ХИВ-а и хепатитиса Це узгојен у свемиру, враћен на Земљу на анализу

Foto arhiva

Kapsula misije W-1 ove američke kompanije s neobičnim teretom sletela je 21. februara u „Juta Test end Trejning Rejndž“ (UTTR).

Neobičan teret sastojao se od antivirusnih lekova uzgojenih u mikrogravitaciji niske Zemljine orbite, što označava značajan korak u „Vardinoj“ misiji poboljšanja komercijalnog pristupa tom području.

„Vardu“ su 2020.godine osnovali bivši radnici „Spejs Iksa“ i drugi preduzetnici iz Silicijumske doline, a kompanija želi da iskoristi sve niže troškove prevoza svemirskog tereta. Fokus leži u razvoju lekova i drugih dobara u svemiru, koji se vraćaju na Zemlju kapsulama i tako revolucionišu tradicionalna ograničenja istraživanja u uslovima mikrogravitacije.

Novi parametri razvoja lekova

S raketama za višekratnu upotrebu i s mogućnošću deljenja leta koji svemir čine dostupnijim, razne industrije, od biomedicinskih istraživanja do proizvodnje, jedva čekaju da istraže mogućnosti mikrogravitacije.

Prema „Vardi“, mikrogravitacijska obrada iz temelja menja činioce poput plovnosti, konvekcije, sedimentacije i razdvajanja faza, što potencijalno dovodi do vrhunskog kvaliteta leka s produženim rokom trajanja i povećanom delotvornošću.

Izvršni direktor „Varde“ Vil Brui naglasio je dobrobiti istraživanja i razvoja lekova u mikrogravitaciji.

-Uklanjanje gravitacije omogućava nam izradu lekova koje inače ne bi mogli na Zemlji. Gravitacija je nešto poput parametra. Ako možete da promenite gravitaciju, možete promeniti i hemijski proces za formulacije lekova, objasnio je Bryi.

Fenomenalan poduhvat

Kapsula W-1, lansirana u junu 2023. godine raketom Falkon 9 kompanije „Spejs Iks“, provela je osam meseci integrisana sa svemirskom letelicom „Roket Lab Foton“. Svemirska letelica je osiguravala snagu, pogon i navigaciju dok je „Varda“ razvijala antivirusni lek „ritonavir“, koji se koristi za lečenje HIV-a i hepatitisa Ce.

Izvršni direktor „Roket Laba“ Peter Bek pozdravio je misiju kao fenomenalan poduhvat u demonstraciji proizvodnje u svemiru, preneo je „Juniverz tudej“.

Po povratku kapsula odlazi u „Vardine“ laboratorije u Los Anđelesu na analizu, dok se „ritonavir“ šalje njihovom komercijalnom partneru. „Varda“ se priprema za svoje drugo lansiranje ovog leta, ponovo se oslanjajući na svemirsku letelicu „Foton“.

Kompanija je podelila planove za saradnju sa „Impruvd Farmom“ za karakterizaciju bočica „ritonavira“ nakon leta i za pružanje podataka o letu američkom ratnom vazduhoplovstvu i NASA“, prema postojećim ugovorima.

sputnikportal.rs

BONUS VIDEO - RUSI UNIŠTILI PRVI ABRAMS: Američki tenk u plamenu

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TOTALNO NEVEROVATNO: Otkrivena evidencija! Evo kako je Nikola Jokić trenirao kao klinac