RUČNO RAĐENI PREDMETI: Nameštaj čija lepota ne bledi (FOTO)
U vremenu kada je sve dostupno na klik, kada proizvodi dolaze spakovani u kartonske kutije i za godinu nestaju iz upotrebe, javlja se sve veća želja za stvarima koje imaju dušu. Zato nije ni čudo što su jedan od ovogodišnjih trendova za uređenje kuće upravo ručno rađeni, unikatni predmeti.

Foto Shutterstock
Oni vraćaju vrednost istinskom kvalitetu, zanatskom umeću i ličnoj povezanosti s prostorom u kom živimo.
Ručno napravljeni predmeti nisu samo ukrasi, oni su odraz ličnosti i ukusa onoga ko ih bira. Bilo da je u pitanju ručno rezbaren sto, rukom tkani tepih ili jedinstvena keramička činija, svaki komad nosi trag majstora koji ga je stvorio. Upravo ta nesavršenost, otisak prsta, čvor u drvetu ili nesimetrična linija daju čar i jedinstvenost koju industrijska proizvodnja ne može da ponudi. U dobu u kom sve deluje uniformno, ručno rađeni predmeti postaju izraz individualnosti. Pretvaraju dom u lični prostor, u ambijent koji nije samo funkcionalan, već i ispunjen emocijama.
Uz to, umorni smo od stvari koje se pokvare posle nepune godine od kupovine. Masovna proizvodnja često znači kompromise u korišćenim materijalima, izradi i dugotrajnosti. S druge strane, ručno izrađeni komadi, naprotiv, prave se s namerom da traju. Hrastov sto koji je napravio lokalni stolar, fotelja koja se prenosi s kolena na koleno, ili komoda koja je generacijama u vašoj porodici predmeti su koji ne samo da opstaju, već s godinama dobijaju na vrednosti i lepoti. Kada kupujete kvalitetno, ne kupujete ubrzo ponovo. Nameštaj rađen rukom može se popravljati, prerađivati i adaptirati, dok jeftin, fabrički komad često završava na otpadu čim se pojavi prvi kvar.
Iako su ručno rađeni predmeti često skuplji, njihova vrednost se višestruko vraća, jer ne spadaju pod sezonske komade. Oni su nasledstvo. Svako od nas u široj porodici ima komodu koju je još naš deda kupio pre više od 70 godina, a i dalje izgleda sjajno. Samo je jednom prelaksirana, ali je u odličnom stanju i danas. Kupovinom ovakvih predmeta brinemo i o ekologiji, jer tako stvaramo manje otpada. Zanatlije koriste prirodne materijale i obnovljene resurse, na primer, stare daske koje bi inače završile na otpadu, pretvaraju u podove i nameštaj koji traje decenijama.
Unikatni, rukom rađeni predmeti nisu samo trend, već predstavljaju vraćanje pravim vrednostima – kvalitetu, trajnosti, poštovanju rada i ličnosti. U modernom, „brzom“ životu, oni su simbol smirenosti i dublje povezanosti sa prostorom u kom živimo. Zato, kada sledeći put budete birali nešto za svoj dom, razmislite o tome ko je to napravio, čime, i s koliko pažnje. Izaberite predmet koji će vas pratiti godinama, možda ostati i generacijama u porodici. Ili se zaigrajte i napravite ga sami.

DANjU SAM MEDICINSKA SESTRA, NOĆU STRIPTIZETA: "Muškarci me se previše plaše, sama sam poslednjih sedam godina" (FOTO)
ŽENA po imenu Hejli Huper otkrila je da joj samopouzdanje „uništava“ ljubavni život jer muškarci smatraju da je „previše zastrašujuća“.
23. 05. 2025. u 18:06

HRVAT POGINUO NA FRONTU U UKRAJINI: Bio oficir francuske vojske, borio se u Lugansku
TONI Herceg, Hrvat iz Bosne i Hercegovine i oficir francuske vojske, poginuo je 6. maja u Luganskoj oblasti u Ukrajini.
23. 05. 2025. u 17:00
Komentari (0)