EUTANAZIRANO NA STOTINE SVINJA: Ponovo izbila afrička svinjska kuga u Slavoniji

Танјуг

13. 07. 2025. u 14:19

ZBOG novih slučajeva afričke svinjske kuge u Vukovarsko-sremskoj županiji u Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske sprovodi mere eutanazije zaraženih svinja, dok su lovačka društva aktivirana radi odstrela divljih svinja koje mogu biti prenosioci bolesti.

ЕУТАНАЗИРАНО НА СТОТИНЕ СВИЊА: Поново избила афричка свињска куга у Славонији

Foto Shutterstock

Kako su potvrdili nadležni, bolest se ponovo pojavila u Slavoniji, a zaraza još nije pod kontrolom. Na dve farme u opštini Jagodnjak u petak su eutanazirane ukupne 254 svinje, dok je u subotu usmrćeno još 12, piše danas hrvatski Indeks pozivajući se na RTL.

Ministar poljoprivrede Hrvatske, David Vlajčić, izjavio je da ministarstvo postupa u skladu sa zakonom i epidemiološkim pravilima i da je javnost blagovremeno obaveštena o pojavi zaraze.

- Epidemiološka situacija se prati odgovorno i profesionalno. Građani koji nisu direktno upoznati sa temom ponekad dolaze u zabludu, dovoljno je da se na jednoj farmi pojavi i jedna zaražena svinja, i sve svinje sa te farme moraju biti eutanazirane - pojasnio je ministar Vlajčić.

Simptomi afričke svinjske kuge

  • Gubitak apetita (anoreksija)
  • Malaksalost, sporost
  • Visoka temperatura (40–42 °C)
  • Crvene, plavičaste ili modre mrlje (pogotovo na ušima, trbuhu, repu i nogama)
  • Krvarenja po koži
  • Otežano disanje
  • Curenje iz nosa (ponekad krvavo)
  • Povraćanje (ređe)
  • Dijareja (često krvava)
  • Drhtavica
  • Nestabilan hod
  • Padovi
  • Pobačaji kod skotnih krmača
  • Mrtvorođeni ili veoma slabi prasići

Smrtnost je veoma visoka oko 90–100% kod visokopatogenih sojeva. Smrt nastupa često u roku od nekoliko dana nakon pojave simptoma. Trenutno nema leka ili vakcine u većini delova sveta.

Veoma je zarazna među svinjama i prenosi se direktnim kontaktom, preko sekreta/izlučevina, kontaminirane hrane i opreme.

Pojava novih slučajeva zaraze beleži se nakon što su u junu određene mere bile ublažene, međutim, Vlajčić ističe da se nije radilo o popuštanju, već o prilagođavanju tadašnjoj stabilnijoj epidemiološkoj situaciji.

- Sve biosigurnosne i veterinarske mere važe na celoj teritoriji, bez obzira na zone ograničenja. S jedne strane imamo pritiske tržišta koje traži fleksibilnost, a s druge strane ovakve vanredne situacije koje zahtevaju punu zaštitu domaće proizvodnje - poručio je ministar.

Ministar je istakao da je ministarstvo u redovnoj komunikaciji sa velikim proizvođačima, ali i malim porodičnim gazdinstvima, i da je ljudski faktor presudan u prevenciji širenja bolesti.

- Oni koji sprovode dodatne biosigurnosne mere i ulažu znatna sredstva u zaštitu svojih gazdinstava moraju imati podršku države - rekao je on.

Vlada Hrvatske obezbedila je dodatnih 11 miliona evra za nadoknadu štete, uključujući sredstva za eutanazirane svinje, obnovu stočnog fonda, odnosno, repopulaciju, ublažavanje gubitaka usled pada otkupne cene, kao i kompenzaciju izgubljene dobiti u tekućoj i narednoj godini.

Afrička kuga svinja nije opasna po ljude, ali izaziva visoku smrtnost kod svinja i predstavlja ozbiljnu pretnju stočarskoj industriji.

Ministarstvo poručuje da se situacija pažljivo prati i da građani ne treba da paniče, već da se pridržavaju uputstava nadležnih službi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ALKARAZ PROTIV SINERA: Treći Vimbldon zaredom za Španca ili prvenac za svetskog broja 1?