UKRAJINA O ČLANSTVU U NATO-u: Ćutanje je najveća greška Zapada
ĆUTANjE zapadnih država po pitanju članstva Ukrajine u NATO-u predstavlja "najveću grešku“ Alijanse, izjavila je ukrajinska vicepremijerka Olga Stefanišina, prenosi ukrajinski list "Evropska pravda“.
Prema njenim rečima, posle NATO samita u Bukureštu 2008. godine Kijev čeka „istorijske odgovore“.
- Istorijski odgovor će biti to da očekujemo da ćemo videti ne samo ono što će biti u pozadini predstojećeg samita, već želimo da vidimo odgovor i dan kada će Ukrajina biti primljena u NATO-u - rekla je Stefanišina.
Kako je izjavila ukrajinska vicepremijerka, reč je o „obavezama saveznika“ koje su preuzeli pre 13 godina.
- I posle 13 godina ćutanja Ukrajinci i lideri Ukrajine shvataju da se ćutanjem ne dobija odgovor druge strane. To je najveća greška koju su mogli saveznici da naprave – da ne daju odgovor Ukrajini i Gruziji o poziciji koja je već bila fiksirana na samitu u Bukureštu - požalila se ona.
Stefanišina je dodala da Ukrajina već doprinosi kolektivnoj odbrani i politici bezbednosti NATO-a i da "faktički učvršćuje južni bok" Alijanse.
Države članice NATO-a su na samitu u Bukureštu 2008. godine potvrdile da Gruzija i Ukrajina imaju pravo na članstvo u Alijansu i pritom su to pitanje odložile na neodređeno vreme.
U poslednjih nekoliko meseci ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je još jednom pokrenuo pitanje članstva države u NATO-u. Prema njegovim rečima to je jedini put okončanja sukoba u Donbasu. Kremlj je na ovo odgovorio da bi takvi koraci samo pogoršali unutrašnje probleme Ukrajine, a za stanovnike samoproglašenih republika pridruživanje Alijansi je apsolutno neprihvatljiva perspektiva.
Odbijanje nesvrstanog statusa
Parlament Ukrajine je u decembru 2014. godine uneo izmene zakona i odbio nesvrstani status. Tokom leta 2016. godine su usvojeni dodatni amandmani koji su pristupanje NATO-u definisali kao cilj spoljne politike države. Ukrajinska Rada je u februaru 2019. godine usvojila amandmane na ustav, obezbeđujući kurs zemlje ka Evropskoj uniji i Severnoatlantskom savezu.
Ukrajina je postala šesta država koja je dobila status NATO partnera sa proširenim mogućnostima. Prema rečima zamenika generalnog sekretara Alijanse Mirča Džoana, NATO će uvek podržavati svoje partnere u Gruziji i Ukrajini kako bi „pomogao da se izdrži ogroman pritisak Rusije“. Stručnjaci veruju da Kijev neće moći da pretenduje na članstvo u NATO-u u narednih 20 godina.
(Sputnjik)
Preporučujemo
ČUJU ONO ŠTO ŽELE DA ČUJU: Kako su Ukrajinci pogrešno protumačili Bajdenove reči
08. 06. 2021. u 09:13
SEVERNI TOK 2 JE ORUŽJE U RUKAMA RUSIJE: Zelenski - "O tome otvoreno govorim!"
07. 06. 2021. u 09:00
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)